Statins-parkhashgari

 

استاتین ها، یک نوع داروی محبوب هستند که برای کنترل سطح کلسترول خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی استفاده می شوند، که البته طبق یافته های یک تحقیق جدید، استاتین باعث افزایش خشونت در میان زنان می شود.

 

تحقیقات قبلی سوالاتی درباره تغییرات رفتاری نامطلوب ناشی از استاتین ها مطرح کردند، از جمله تحریک پذیری یا خشونت، اما یافته ها با وجود استاتین متناقض بود.

بئاتریس گولومب (از دانشگاهی در کالیفرنیا، سن دیه گو) می گوید: تحقیقات زیادی قبلا گفته اند که کلسترول کم با افزایش خطر اقدامات خشونت آمیز و مرگ ناشی از پرخاشگری مثل خودکشی، تصادف و قتل مرتبط است.

وقتی استاتین ها مورد بررسی قرار می گیرند، رفتار پرخاشگرایانه به طور معمول در میان مردان کاهش یافته و در میان زنان افزایش پیدا کرده است.

تیم تحقیقات می خواست بهتر درک کند که چگونه استاتین ها ممکن است خشونت و پرخاشگری گروهی را تحت تاثیر قرار دهد. برای همین منظور، این محققان به صورت تصادفی 1000 مرد بزرگسال و زن یائسه را انتخاب کرده و تعیین کردند که برای مدت شش ماه باید یکی از دو نوع استاتین ها(simvastatin یا pravastatin) و یا دارونما مصرف کنند.

نه محققان و نه هیچکدام از شرکت کنندگان نمی دانستند که چه کسی دارو و چه کسی دارونما مصرف می کند. رفتار خشونت آمیز شرکت کنندگان با استفاده از شمارش هفتگی اقدامات تهاجمی در برابر دیگران، خود یا اشیا، اندازه گیری شد.

در مورد زنان یائسه، افزایش پرخاشگری مشاهده شد. این تاثیر به طور قابل توجهی در میان زنان بالای سن 45 سال دیده شد. افزایش پرخاشگری (در مقایسه با دارونما) در زنانی که در ابتدا با خشونت خیلی کمتری شروع کرده بودند، خیلی قوی تر شده بود.

گولومب می گوید: هم زنان و هم مردان می توانستند افزایش خشونت ناشی از استاتین ها را تجربه کنند، اما به طور معمول در میان مردان این تاثیر کاهشی است.

این یافته ها در مجله اینترنتی Plos One منتشر شده است.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.