ایا کم شدن مو همان ریزش مو است؟

hair

اگر مشاهده کردید  که تعداد موهای که بر روی برس وجود دارد زیاده از حد است ممکن است دلواپس شوید که از موهایتان کم می شود  ولی آیا ببینیم  بیین ریزش مو و ماهش مو تفاوتی هست یا هر دو یکسان است  در ادامه مطلب درباره این مورد بیشتر بخوانید

 

ریزش مو در اغلب اوقات خود بخود متوقف می‌شود

ریختن ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی است. هنگامیکه بدن، هر روز موهای بیشتری از دست بدهد، یعنی فرد داری ریزش موی بیش از اندازه است. اصطلاح پزشکی برای این وضعیت، تلوژن افلوویوم می‌باشد. ریزش بیش از حد مو در افرادی شایع است که یکی از عوامل استرس‌زای زیر را تجربه کرده‌اند:

 • کاهش وزن ۱۰ کیلو یا بیشتر
 • زایمان
 • تحمل مقدار زیادی استرس (مراقبت از فرد مورد علاقه‌تان که بیمار است، طلاق، از دست دادن شغل و…)
 • قرار گرفتن تحت عمل جراحی
 • بهبودی از بیماری، بخصوص اگر فرد دارای تب بالایی بوده باشد
 • کنار گذاشتن قرص‌های ضد بارداری

اکثر افراد، چند ماه بعد از یک اتفاق استرس‌زا، متوجه ریزش بیش از حد موهایشان می‌شوند. بعنوان مثال، کسی که بتازگی مادر شده می‌تواند حدود دو ماه پس از زایمان شاهد ریزش بیش از حد موهایش باشد. معمولا ریزش مو حدود ۴ ماه پس از زایمان به نقطه‌ی اوج خود می‌رسد. این ریزش مو، طبیعی است و موقتی می‌باشد.

مطلب مرتبط:  رازهایی برای بیدار شدن با موهای بی عیب و نقص

هنگامیکه بدن شما دوباره تنظیم شود، این ریزش بیش از اندازه متوقف می‌شود. در ظرف ۶ تا ۹ ماه، معمولا مو، حالت پری طبیعی‌اش را دوباره بدست می‌آورد.

با اینحال، اگر عامل استرس زا همچنان وجود داشته باشد، ریزش مو می‌تواند طولانی مدت شود. افرای که دائما تحت استرس زیاد قرار دارند، می‌توانند ریزش موی بیش از حد و دراز مدت داشته باشند.

hair-loss

کاهش مو با ریزش مو فرق دارد

کاهش مو وقتی اتفاق می‌افتد که عاملی جلوی رشد مو را بگیرد. اصطلاح پزشکی برای این وضعیت، آناژن افلوویوم است. شایع ترین علل کاهش مو عبارتند از:

 • کاهش موی ارثی
 • واکنش‌های بیش از اندازه‌ی سیستم ایمنی
 • بعضی از داروها و درمان‌ها
 • مدل‌های مویی که مو را می‌کشند
 • محصولات خشن مراقبت از مو
 • اختلال کشیدن مو

اگر کاهش مو دارید، تا زمانیکه علت آن برطرف نشود موهای شما رشد نخواهند کرد. بعنوان مثال، افرادی که تحت شیمی درمانی یا پرتو درمانی قرار می‌گیرند، اغلب مقدار زیادی از موهایشان کاهش می‌یابد. اما هنگامیکه این درمان متوقف شود، موهای آنها معمولا دوباره رشد می‌کند.

اگر گمان می‌کنید که یک درمان یا دارو، باعث کاهش موهای شما شده است، با پزشکتان صحبت کنید. چون اگر فورا درمان یا دارو را قطع کنید، ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوید.

مطلب مرتبط:  چگونه با وجود کم مو شدن شیک باشیم؟

علل دیگر کاهش مو ممکن است به درمان نیاز داشته باشند. بسیاری از افرادی که کاهش موی ارثی دارند، کاهش موهایشان بدون درمان همچنان ادامه خواهد داشت. خانمی‌که ژن‌های کاهش موی ارثی دارد، ممکن است متوجه کم پشت شدن تدریجی موهایش شود. مردانی که کاهش موی ارثی دارند، معمولا خط مویشان به سمت عقب می‌رود یا در وسط سرشان، دچار طاسی می‌شوند.

درمان، می‌تواند به بسیاری از افرادی که کاهش مو دارند کمک کند، اما نه به همه‌ی آنها. یک متخصص پوست و مو می‌تواند به شما بگوید که باید در انتظار چه چیزی باشید.

تشخیص کاهش مو از ریزش مو

اگر نگران مقدار موهایی هستید که از دست می‌دهید، مجبور نیستید در سکوت رنج ببرید. می‌توانید برای کمک گرفتن به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. این پزشکان در تشخیص و درمان پوست، مو و ناخن تخصص دارند. یک متخصص پوست می‌تواند به شما بگوید که کاهش مو دارید یا ریزش بیش از اندازه. بعضی از افراد، هر دو مورد را دارند!

یک متخصص پوست و مو می‌تواند علت یا علل را نیز پیدا کند و به شما بگوید که می‌توانید انتظار چه چیزی را داشته باشید. گزینه‌های درمان موثری برای بسیاری از انواع کاهش مو وجود دارد. هر چه درمان زودتر شروع شود، روند بیماری را بهتر می‌توان پیش بینی کرد.

منبع : sorkhabsefidab.com

 

۱۷ تیر ۱۳۹۴ ۱۶:۱۱
اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)

ساختمان پزشکان

 • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.