web-baby-father-RF-corbis

درباره نوزادان و رفتارهای آنان چه میزان اطلاع دارید و از رفتارشناسی نوزادان چه می دانید؟در این مطلب اطلاعات مناسبی در این زمینه برایتان آورده ایم..

ممکن است سر نوزاد به دلیل عبور از مجرای زایمان مخروطی شکل باشد و یک «لباس سرهمی» از موهای نازک و ظریف به نام کرک نوزادی به تن کرده باشد.
در ابتدا، ممکن است نوزاد نرم و ابریشمی باشد؛ اما این حالت تغییر می‌کند. اگر شما نیز۹ ماه در مایع غوطه‌ور باشید و سپس با هوا تماس پیدا کنید، خشک می‌شوید!

۱. ممکن است ظاهر نوزاد کمی مضحک و عجیب به نظر برسد

ممکن است سر نوزاد به دلیل عبور از مجرای زایمان مخروطی شکل باشد و یک «لباس سرهمی» از موهای نازک و ظریف به نام کرک نوزادی به تن کرده باشد. همچنین معمولاً صورتی پف کرده و چشمانی اغلب بسته (و اندکی چسبناک) دارد. فراموش نکنید که او ۹ ماه را در رحم سپری کرده است؛ با این حال خیلی زود، او شبیه آن نوزاد زیبایی خواهد شد که در ذهنتان تصور می‌کردید.

۲. مرحله نوزادی به‌سرعت سپری می‌شود

آیا مضطرب، خسته و تنهایید؟ بله، روزهای اولیه زندگی نوزاد سخت است. اما خیلی زود سپری می‌شوند.

۳. تا قبل از شش ماهگی انتظار پاداش (لبخند و بغبغوی کودک) را نداشته باشید

تا آن موقع، شما برای کودکی که فقط شکایت می‌کند، کار خواهید کرد! برای غلبه بر خستگی و آشفتگی‌های احساسی در این دوران، همواره به خاطر داشته باشید که تلاش‌های‌تان در این روزهای اولیه از دست نمی‌رود. متخصصان می‌گویند: «او درکنار پدر یا مادرش احساس راحتی و احساس علاقه و عاطفه می‌کند و میل دارد در آغوش گرفته شود».

۴. یک نقطه نرم در روی سر نوزاد می‌تواند با لمس کردن درمان شود

اغلب مادران به حفره داخل جمجمه که ملاج نیز نامیده می‌شود و به کودک اجازه می‌دهد از کانال زایمانی خارج شود، اشاره می‌کنند و می‌ترسند روی نقطه نرم سر نوزاد شانه بکشند. اما جای نگرانی وجود ندارد. متخصصان می‌گویند: «بهتر است نقطه نرم و موهای مجاور آن در روی سر نوزاد لمس شود. ممکن است این نقطه نبض داشته باشد، زیرا دقیقا بالای عروق خونی پوشش دهنده مغز قرار دارد».

۵. تا قبل از افتادن بند ناف از اسفنج حمام برای تمیز کردن نوزاد استفاده کنید

چنانچه بند ناف خشک نگه داشته شود، سریع‌تر می‌افتد (معمولا ظرف دو هفته). به علاوه، نوزادان خیلی زود کثیف نمی‌شوند! در صورت خیس شدن بندناف، به آرامی آن را خشک کنید. خونریزی خفیف در انتهای بندناف در هنگام افتادن آن نیز طبیعی است.

۶. پوست خشک برای نوزادان طبیعی است

در ابتدا، ممکن است نوزاد نرم و ابریشمی باشد؛ اما این حالت تغییر می‌کند. اگر شما نیز۹ ماه در مایع غوطه‌ور باشید و سپس با هوا تماس پیدا کنید، خشک می‌شوید! لازم نیست در مورد خشکی پوست نوزاد کاری انجام دهید (معمولا نوزاد پوست‌ریزی می‌کند و پوست بدنش پوسته پوسته می‌شود)، اما اگر خیلی مایلید می‌توانید از یک لوسیون بدون بو استفاده کنید. ممکن است برآمدگی‌های صورتی رنگ، بثورات ناشی از بستن کهنه بچه، و حتی جوش و آکنه نیز درکودک ظاهر شود.

۷. خود را در خانه محصور نکنید

شما می‌توانید یک زندگی طبیعی داشته باشید؛ فقط کودک را دور از نور خورشید نگاه دارید و از تماس با افراد بیمار و فضاهای سربسته و شلوغ (مانند مراکز خرید در طول تعطیلات) دوری کنید. به برادر و خواهر بزرگ‌تر نوزاد آموزش دهید که به جای لمس کردن دست‌ها و صورت کودک، پاهایش را نوازش و لمس کند تا از سرایت عفونت پیشگیری شود. فرزند بزرگ‌ترتان را به‌عنوان پلیس بهداشتی کودک بگمارید. او عاشق این است که به میهمانان بگوید: «با دستان نشسته به کودک دست نزنید!

۸. نوزادان بسیار گریه و از این راه ارتباط برقرار می‌کنند!

گریه‌های تیز و گوشخراش نوزاد به شما اطلاع می‌دهد که گرسنه است، احساس سرما می‌کند، پوشکش خیس شده و یا می‌خواهد در آغوش گرفته شود. این روش ارتباط شاید کمی ناراحت کننده باشد، اما مطمئن باشید که به مرور زمان بهتر می‌توانید از عهده نیازهای او برآیید.

۹. نوزادان بسیار می‌خوابند؛ اما نه برای یک مدت طولانی

سه ماهه اول زندگی نوزاد بدون قانون است. او نیاز دارد هر دو تا سه ساعت یکبار غذا بخورد؛ بنابراین شما هم نمی‌توانید خواب کافی داشته باشید. اما به مرور زمان وضعیت بهتر می‌شود. بیشتر کودکان ۶ تا ۸ ساعت در سه ماه اول زندگی خود می‌خوابند. تا آن موقع، سعی کنید کودک را به یک برنامه روزانه و شبانه عادت دهید. در طول روز، به او اجازه ندهید بیشتر از سه ساعت بدون شیر خوردن بخوابد؛ اما به محض اینکه وزن از دست رفته در یک هفته اول تولد را به دست آورد، به او اجازه دهید در طول شب تا جایی که مایل است بخوابد.

۱۰. او به شما اطلاع می‌دهد که به اندازه کافی غذا دریافت می‌کند

نوزاد هر دو یا سه ساعت یکبار نیاز به خوردن دارد، اما در صورت تغذیه با شیر مادر، اطلاع از اینکه چه مقدار شیر دریافت می‌کند، دشوار است. متخصصان می‌گویند: «وزن نوزاد بهترین شاخص در روزهای اولیه تولد است». یک نوزاد حدودا ۵ تا ۸ درصد از وزنش هنگام تولد را طی هفته اول از دست می‌دهد؛ اما باید در هفته دوم دوباره همان مقدار وزن را به دست آورد.

شمارش تعداد کهنه‌های خیس شده نیز می‌تواند معیار باشد. برنامه دفع ادرار و مدفوع نوزاد طی پنج روز اول نامنظم است، اما پس از آن، پنج یا شش کهنه خیس در طول روز، و دست کم یک یا دو بار اجابت مزاج خواهد داشت.