babies-overdiagnosed-with-gerd-537x442

در مورد رریفلاکس در نوزادان چه میزان اطلاع دارید ؛می خواهیم اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

بازگشت غذا از معده به لوله مری را ریفلاکس یا در مقالات انگلیسی بطور خلاصه GERD میگویند.

آیا طبیعی است که نوزادم خیلی ترشح بیرونی بزاق دارد؟
بستگی دارد. برای نوزادان کاملا طبیعی است که بعد از غذا خوردن، تراوش یا حتی هر از گاهی بدون دلیل واضح یا خطری استفراغ داشته باشند. در واقع برخی نوزادان نسبتا زیاد ترشح آب دهان دارند و اثرات بدی نشان نمیدهند این اتفاق تراوش نامیده شده و و در اغلب نوزادان با رسیدن به یک سالگی از بین میرود.

آیا باید به دکتر ببرمش؟
اگر نوزادتان کم و بیش ترشح دارد اما ناخوش به نظر نمیرسد و به خوبی وزن اضافه میکند احتمالا نیاز ندارید به دکترش ببریدش، فقط در چکاپ بعدی این موضوع را نزد دکتر ذکر کنید. از طرف دیگر اگر فکر میکنید ترشح کردن، دارد نوزادتان را دچار مشکل میکند و افزایش وزن نوزاد را تحت تاثیر قرار میدهد یک ویزیت را هرچه زودتر که توانستید برنامه ریزی کنید. پزشک نوزادتان میتواند به شما بگوید آیا نوزاد GERD  دارد یا نه و به شما کمک کند که مشکلش را برطرف کنید.

بعلاوه اگر نوزادتان بعد از غذا شدیدا استفراغ میکند پزشکتان را مطلع کنید. نام این اتفاق، استفراغ پرتابی است و ممکن است نشانه ای از انقباض معده باشد، این پدیده ممکن است منجر به مشکلات جدی مثل سوتغذیه و کم آبی شود.

علایم ریفلاکس در نوزادان:
اما وقتی نوزادان خیلی ترشح دارند و بر رشدشان تاثیر دارد یا باعث گلو درد یا مشکلات تنفسی میشود به آن بیماری ترشح معده-مری یا GERD میگویند. نشانه های دیگر آن ممکن است شامل سرفه یا کثیف شدن پیشبند هنگام غذا خوردن باشد یا اینکه علایم دردهای شکمی ظهر شود: مثلا قوسی کردن کمر، بالا کشیدن پاها، جیغ زدن هنگام بیدار شدن.

چه چیز باعث تراوش میشود؟
نوزاد ممکن است وقتی دچار تراوش شود که عضله تنگ کننده مری (لوله اتصالی مری به معده) ضعیف است یا درست کار نمیکند. این باعث میشود که غذا و مایعات شکمی از معده به بیرون بالا بزند و به دهان بیاید. همین اتفاق در بزرگسالان باعث سوزش معده میشود.

چگونه GERD تشخیص داده و درمان میشود؟
دکتر نوزادتان را معاینه میکند و از شما میخواهد که علایم را شرح دهید. برای کاهش تراوش او احتمالا چند کار پیشنهاد میدهد که میتوانید در منزل امتحان کنید: مثلا:
•    بچه را بعد از غذا ایستاده نگه دارید
•    به او وعده های کوچکتر با تعداد بیشتر بدهید
•    بیشتر او را به آروغ زدن مجبور کنید
•    شیر را غلیظ کنید یا با سبوس برنج مخلوط کنید.

پزشک ممکن است پیشنهاد دهد اگر خودتان شیر میدهید شیر گاو را از برنامه غذایی تان حذف کنید یا به ترکیب غذایی ضدآلرژی برگردید. چون علایم تراوش میتواند با عدم تحمل پروتئین های ویژه شیر ایجاد شود. اگر این راه حل ها کارگر نبود پزشک ممکن است دارو تجویز کند، برخی نوزادان سریعا به آنتی اسیدها و از خنثی کننده اسید پاسخ میدهند (اما هرگز این داروها را بدون مشورت دکتر به نوزادتان ندهید) ممکن است نوزادتان چند ماه با دستور پزشک، دارو مصرف کند. اگر این داروها جواب نداد پزشک ممکن است آزمایشهای بیشتری انجام دهد یا شما را به متخصص معده ارجاع دهد تا مطمئن شود مشکل GERD است.

چکار کنم که علایم نوزادم بهتر شود؟
سعی کنید هنگام غذا دادن او را در موقعیت عمودی تر نگه دارید و کمی بعد از غذا خوردن کمی در موقعیت ایستاده بماند (مثلا درست بعد غذا روی شکم نخوابانید و چرت هم نزند، پوشکش را عوض نکنید)

مقدار کمتری شیر پستان به او دهید یا غذای ترکیبی هم میتواند کمک کند. میتوانید مقدار کمتر ولی دفعات بیشتر غذا درست کنید و اطمینان حاصل کنید بعد از هر بار غذا به خوبی آروغ بزند.

ادامه دارد…