15046

مارگزیدگی چه علائم و نشانه هایی با خود بهمراه دارد و سریع ترین راههای درمانی و اقدامات اورژانسی برای آن کدامند!

محمدرضا اعتصام اظهارکرد: در صورت مواجهه با شخصی که دچار مارگزیدگی شده نخستین قدم در کمک‌های اولیه شناسایی علائم مارگزیدگی و کسب اطمینان است.

وی افزود: در صورتی‌ که مارگزیدگی باشد جای دو نیش مار به صورت دو سوراخ روی بدن فرد وجود دارد همچنین درد و سوزش شدید، تورم، افت فشار بیمار، سرگیجه و در مواردی بیهوشی از نشانه‌های مارگزیدگی است.

اعتصام ادامه داد: پس از کسب اطمینان از مارگزیدگی بهتر است عضو گزیده شده بیمار و در کل خود بیمار بی‌حرکت باشد چرا که در صورت حرکت بیمار، سم با سرعت بیشتری در بدن جریان پیدا می‌کند.

وی اظهارکرد: عضو گزیده شده را باید موازی و یا پایین‌تر از سطح بدن قرار دهیم و در صورت وجود زیورآلات یا ساعت در دست گزیده شده به سرعت خارج شود و بلافاصله فرد را به مراکز درمانی ارجاع دهیم.

اقداماتی که نباید انجام دهیم

این کارشناس درمانی جمعیت هلال‌احمر همدان تصریح‌کرد: انجام برخی اقدامات نه تنها مفید نبوده بلکه می‌تواند برای بیمار خطرآفرین نیز باشد.

وی افزود: درگذشته محل نیش مار را با تیغ چاک می‌زدنند و مکش ایجاد می‌کردند که امروز روشی منسوخ به شمار می‌آید و انجام آن توصیه نمی‌شود.

اعتصام ادامه داد: بستن پایین و بالای گزیدگی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و باید از انجام آن خودداری کرد.

توصیه‌های کارشناسی

این کارشناس درمانی جمعیت هلال‌احمر استان همدان اظهارکرد: برای پیشگیری از مارگزیدگی بهتر است در فصل گرما و در مکان‌هایی که احتمال وجود مار است تردد نکنیم همچنین در مکان‌هایی که چمن‌های بلندی دارد احتمال وجود مار بیشتر است و توصیه می‌شود که از مسیرهای مشخص حرکت کرده تا دچار مارگزیدگی نشویم.

(ایسنا)