1

 

توزین و اندازه گیری مواد غذایی ممکن است به کاهش وزن کمک کند ، اما به عنوان استراتژی بلند مدت برای اکثر مردم کارراحتی نیست. رژیم غذایی می تواند گران تمام شود چون باید غذاهای مخصوصی بخورند.رژیم غذایی در واقع می تواند سوخت و ساز بدن  را کاهش دهد. باید توجه کنید که رژیم گرفتن نمیتواند همیشگی باشد و کوتاه مدت است

بسیاری از ما واژه رژیم غذایی را با محرومیت کوتاه‌مدت یکسان فرض می‌کنیم و گاهی از آن پیروی کرده و در نهایت از زیر آن شانه خالی می‌کنیم. در بررسی‌ای که ماه گذشته منتشر شده است، یک کمپانی غذایی انگلیسی اعلام كرده که از کسانی که به طور منظم  رژیم غذایی دارند، 40 درصد در همان هفت روز اول آن را رها می‌کنند، 20 درصد بعد از یک ماه و تنها 20 درصد آنها رژیم غذایی را تا 3 ماه ادامه می‌دهند. من خودم اغلب شاهد این الگو بوده‌ام. بیشتر مراجعان من پیش از کار کردن با من به طور مداوم رژیم غذایی داشتند، در حالی که تمام تلاش خود را برای کاهش وزن انجام می‌دادند اما در طولانی‌مدت شدنی نبود.

راه‌حل: با دقت به مخاطرات توجه کنید و استراتژی‌های ادراکی را برای تنظیم دقیق نگرش‌های‌تان تکمیل و اجرا کنید. 5ترفند زیر مي‌تواند در زندگی واقعی شما را از تسلیم شدن دور نگاه دارد تا بتوانید در کاهش وزن عاقلانه و قابل تحمل موفق شوید.

شايد بدن‌تان سركش باشد

رژیم غذایی سخت و بسیار شدید مي‌تواند باعث ایجاد نوسانات خلقی، سردرد، خستگی جسمی و ذهنی، بدخلقی، ناراحتی های گوارشی و گیجی شود. به طوری که برخی از مراجعین من احساس گوشه‌گیری می‌کردند و بعضی دیگر فکر می‌کردند که زامبی هستند. هیچ کس دوست ندارد چنین حس‌هایی را تجربه کند و حقیقت این است که تغییر رژیم غذایی به یک رویه بهتر باید به شما احساس پرانرژی بودن، سبکی، هوشیاری و شادابی بدهد.

چگونگی تغییر

دوباره پیشینه خود را بررسی کرده و با خود عهد ببندید اشتباهات گذشته را تکرار نکنید. شما بهتر از هر کس دیگری بدن‌تان را می‌شناسید یعنی دقیقا می‌دانید در گذشته چه چیزی شمارا ناراحت می‌کرده است. بسیاری از افراد مي‌گويند میان‌وعده‌های بیشتر، افزایش تعداد وعده‌های غذایی یا اضافه کردن مقداری میوه به رژیم غذایی مشكل‌ساز بوده اما وقتی با بدن خود صادق باشید شاید زیاد خوردن برای کاهش وزن کمی غیرمنطقی به نظر برسد. بله، شما باید برای کاهش وزن کمتر بخورید، اما کم کردن احتیاجات اصلی بدن مي‌تواند سوخت‌وساز و سلامت شما را به مخاطره بیندازد. به همین دلیل می‌توانید سیگنال‌های متوقف کردن آن را با قدرت دریافت کنید. برای موفقیت، یک رویکرد طلایی را در پیش بگیرید که نه بسیار کم و نه بیش از اندازه باشد، بلکه در حد مناسب و کافی باشد.

هميشه حس  گرسنگی داريد؟

احساس گرسنگی 5 دقیقه یا حتی یک ساعت پس از خوردن، الزاما باعث لاغر شدن نمی‌شود. در واقع، به طور کلی گرسنگی مزمن نشان می‌دهد که رژیم غذایی شما نامتعادل و ناکافی است و مي‌تواند سبب تحلیل انرژی بدن و مقاوت بدنی شما در کاهش وزن شود.

چگونگی اصلاح آن

کم کردن وزن و سایز بدون تحمل گرسنگی شدید، يعني خوردن غذاهای سالمی که زود سیر می‌کنند و مدت زمان بیشتری باعث سیر نگه داشتن شما مي‌شوند. اين گروه شامل مواد غذايي سرشار از پروتئین مثل تخم‌مرغ ارگانیک، مرغ خانگی، ماهی، لوبیا و عدس، فیبر مانند میوه‌ها، سبزیجات، گندم سبوس‌دار، لوبیا و عدس و چربی‌های خوب مانند آووکادو، آجیل‌ها، تخمه‌ها و روغن زیتون کاملا خالص و روغن نارگیل هستند. یک وعده غذایی 350 کالری که شامل سوپ لوبیا، یک‌چهارم آووکادو، 2 فنجان مارچوبه گریل شده باشد، به شما احساس سیری بیشتری نسبت به یک شام رژیمی فریز شده 350 کالری می‌دهد. یک استراتژی هوشمندانه دیگر این است که غذاها و خوراکی‌هایی را انتخاب کنید که بدون اینکه کالری اضافی به بدن برسانید، می‌توانید مقادیر بیشتری از آن بخورید مانند آب طعم‌دار شده با میوه‌ها یا سبزیجات تازه، خوراکی‌های نشاسته‌دار تفت داده شده مثل پاپ کورن و گندم سبوس‌دار بو داده شده. نصف فنجان ذرت ارگانیک دارای 15 گرم کربوهیدرات تقریبا معادل 3 فنجان پاپ کورن ارگانیک و نصف فنجان برنج قهوه‌ای حدود 22 گرم کربوهیدرات دارد که تقربا 8 برابر بیشتر از نصف فنجان برنج قهوه‌ای بوداده است.

هوس و اشتیاق به خوردن

اغلب از مراجعانم می‌خواهم خوراکی‌هایی که با اشتیاق دوست دارند یا آنهایی که به راحتی نمی‌توانند از آنها بگذرند را فهرست کنند. این یک موضوع بحرانی است چون کنترل وزن در طولانی‌مدت تعهدی مادام‌العمر است. نيافتن راهی برای جلوگيري از پرخوری و افراط عمده‌ترین علت برای افزایش و کاهش صعودی و نزولی افراد است. سعی در عالی بودن هفته به هفته غالبا منجر به ایجاد حس محرومیت، رنجش، حتی خشم یا افسردگی و به حداکثر رساندن افراط در خوردن یا ترک رژیم غذایی می‌شود.

چگونگی اصلاح

ذهن خود را از جمله «یا همه چیز یا هیچ چیز» خالی کنید. با این ذهنیت، افکار تحریک آمیز در انحراف در رژیم غذایی همچون «خب حالا که آن را شکست دادم می‌توانم از آن دست بکشم!» که شما را در آن موقعیت نگه می‌دارد، به وجود می‌آید. اگر شما نگران تکرار آن هستید، به خود اجازه دهید با روش‌هایی که شانس پرخوری را کاهش می‌دهد، شاد باشید. برای نمونه، هفته‌ای یک مرتبه در رستوران دسر بخورید یا به جای خرید یک بسته بیسكوییت یا کیک برای خانه از نانوایی یک تکه کیک بخرید. همچنین، از خوراکی‌های سرشار از مواد مغذی که برای کاهش وزن بسیار عالی هستند و احساس شادی بیشتری به شما می‌دهند مانند کره بادام، آووکادو و شکلات تلخ استفاده کنید.داشتن صبر برای چشیدن خوراکی‌ها یک دستورالعمل نتیجه‌بخش برای بروز این فاجعه است.

فشار اجتماعی داريد؟

تعداد بسیار زیادی از مراجعان به من مي‌گويند زمانی که تصمیم می‌گیرند غذا یا نوشیدنی خود را کم کنند تا سالم‌تر بمانند، دوستان و اعضای خانواده آنها می‌گویند که تو نیازی به کاهش وزن نداری و هیکل خوبی داری و به آنها واکنش نشان می‌دهند. بسیاری از افراد گزارش داده‌اند که وقتی سعی در پرهیز غذایی دارند احساس گناه یا اغوا شدن می‌کنند که این مسئله را بررسی‌ها نیز تائید می‌کند. پژوهشی تازه نشان داده است که کسانی که با دوستان همراه می‌شوند در مقایسه با وقتی با غریبه‌ها بیرون می‌روند، بیشتر به خود اجازه می‌دهند پرخوری کنند.

چگونگی تغییر

عادت خوردن برای سرگرمی را ترک کنید. برنامه‌ریزی اجتماعی و با جمع بودن و خوشگذرانی را با شام بیرون و پرخوری اشتباه نگیرید. به جای سینما رفتن و خوردن پاپ کورن و شکلات در پارک به بازی بپردازید. برقصید تا بتوانید با این حرکات H2O بیشتری را در طول عصر دریافت کنید. اگر بازهم به رویه قبل بازگشتید، محکم و استوار اهداف مهم خود را تکرار کنید و در خواست حمایت کنید. مثلا به این بیندیشید که بهتر خوردن به خوب خوابیدن شما کمک می‌کند، کارایی شما در محل کار زیادتر می‌شود، سوزش معده‌تان از بین می‌رود، در مقابل میگرن‌تان مقاومت بیشتری نشان خواهید داد و…