Stomach-Pain

اگر قبل از ماه رمضان معده تان درد می کرد و حالا هم فکر میکنید نمی توانید روزه بگیرید چون احتمال دارد که با روزه معده تان دوباره دچار مشکل شود و درد بگیرد ولی با این همه با زهم دلتان می خواهد روزه بگیرید ولی به مشکلات سحر و افطار می اندیشید در این بخش  از سایت درباره روزه داری برای اشخاصی صحبت می گنیم که گاها دچار معده درد می شوند و می گوئیم چگونه روزه بگیرند که معده آنها آسیب نبیند

 

غذا سر دل‌تان مانده؟

سوء‌هاضمه از شایع‌ترین مشکلات گوارشی است که با احساس ترش کردن و سوزش معده یا احساس پر بودن شکم همراه است. افرادی که به سوءهاضمه دچار هستند، ممکن است احساس کنند غذا سر دل‌شان مانده است. اگر شما هم به چنین مشکلی دچار باشید، ممکن است گاهی نیز نفخ داشته باشید یا احساس زود سیر شدن را تجربه کنید. اغلب افرادی که مثل شما با این مشکل درگیر هستند، اگر دچار مشکلات دیگر مثل التهاب یا مشکل جسمی خاصی نباشند یا زخم معده یا بیماری اثنی‌عشر در آنها تشخیص داده نشده باشد، می‌توانند با خیال راحت روزه بگیرند و تنها کافی است که در زمان افطار و سحر پرخوری نکنند.  شمایی که با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می‌کنید، افطار را ابتدا با مایعات ولرم شروع کنید و از چای شیرین ولرم یا شربتی که خیلی خنک نباشد، استفاده کنید. مایعات شیرین، کالری سریع به بدن‌تان می‌رساند و به شما کمک می‌کند تا احساس سیری ‌کنید.

گذشته از این باید هوای معده‌تان را داشته باشید و بعد از میل کردن افطار سبک، دو یا سه ساعت به معده‌تان استراحت دهید و بعد غذایی ساده مثل کته و فرنی بخورید. در سحر هم غذاهایی سبک بخورید و غذاهایی غلیظ و چرب مثل‌ آش رشته، کشک و کشک‌بادمجان یا ماکارونی نخورید.  از ترس تجربه احساس گرسنگی غذاهایی مثل کله‌پاچه و حلیم را هم نخورید که حسابی معده شما را اذیت می‌کند. برای اینکه در روزهای روزه‌داری حال معده شما بهتر باشد، خود را به کم خوردن عادت دهید تا  هم سبک باشید و هم دچار سوء‌هاضمه نشوید.  یاد‌تان نرود که وضعیت معده شما بیشتر از هر چیز تحت تاثیر رژیم و عادات غذایی‌تان است و اگر یک الگوی غذایی نتوانست سلامت معده شما را تضمین کند، باید پس از مشورت با متخصص الگوی تازه‌ای‌ را امتحان کنید.

زخم معده دارید؟

اگر در گذشته سابقه زخم معده داشته‌اید اما مشکل جدی نبوده است و الان سالم هستید، می‌توانید با خیال راحت روزه بگیرید. فقط سعی کنید از غذای‌های سبک استفاده کنید و زیاد هم سرخ‌کردنی نخورید اما اگر با آندوسکوپی یا عکس بیماری‌های زخم معده یا اثنی‌عشرتان تشخیص داده شده و هنوز بیماری‌تان درمان نشده، نباید تا زمان بهبودی کامل روزه بگیرید. پس خونریزی معده‌تان را جدی بگیرید و قبل از ماه رمضان حتما با پزشک‌تان مشورت کنید و اگر روزه‌داری خونریزی معده‌تان را تشدید می‌کند، به توصیه پزشک‌تان توجه کنید.

ترش می‌کنید؟

اگر معده شما ترش می‌کند یا برگشت غذا دارید و سوزش پشت جناق سینه را تجربه می‌کنید، ممکن است ریفلاکس معده داشته باشید. در صورتی که در مراحل اولیه ریفلاکس هستید، ریفلاکس‌تان شدید نیست و مجبور نیستید داروهایی با دوز بالا مصرف کنید، می‌توانید روزه بگیرید. تنها افرادی که ریفلاکس شدید دارند نباید به مدت طولانی معده‌شان خالی بماند و روزه‌داری برای‌شان مضر است در غیر این صورت فقط باید رژیم غذایی‌تان را حفظ کنید و داروهایی که اسید معده را کم می‌کند، مصرف کنید.

سوزش معده دارید؟

در روزهای اول روزه‌داری، تغییر سیکل سیکاردین یا همان ریتم اسید ترشح معده‌تان است که باعث چنین دردهایی شده است. این سیکل ترشح اسید معده بر اساس سه بار غذا خوردن شما در روز تنظیم شده است و به همین علت است که ظهرها هیپوتالاموس و مراکزی که مربوط به اشتها است، به‌طور شرطی فعال می‌شوند و اسید معده‌تان ترشح می‌شود؛ این ریتم هم تطبیق‌پذیر است. فقط باید کمی تامل کنید تا این سیستم شرطی خودش را با شرایط جدید عادت دهد. اگر می‌خواهید به این مشکلات دچار نشوید، یک هفته قبل از ماه رمضان غذای‌تان را کم کنید و معده‌تان تان را سبک‌تر نگه دارید. سعی کنید خود را به ناشتای طولانی مدت عادت دهید. اگرهم معده‌تان خیلی اذیت شد، می‌توانید از شربت معده، قرص‌های معمولی گوارشی مثل امپرازول یا رانیتیدین استفاده کنید. با همه این توضیحات اگر باز هم معده درد داشتید حتما با پزشک مشورت کنید.

Stomach-Pain1

شکم‌تان سفت شده؟

اگرعاشق زولبیا و بامیه‌های ماه رمضان باشید و معده‌تان را با این شیرینی‌ها پر کنید، باید انتظار یبوست را هم بکشید. برای اینکه در این ماه یبوست کلافه‌تان نکند، خوردن میوه و سبزی‌ها در وعده افطار و سحر را فراموش نکنید. در این ماه علاوه بر اینکه باید آب به اندازه کافی بنوشید، سالاد و میوه را هم در وعده افطارتان جای دهید. از میوه‌های متنوع به عنوان دسر بعد از افطار استفاده کنید. در وعده سحر هم از میوه‌های آبدار کاهو، گوجه و خیار استفاده کنید تا هم شکم‌تان نرم شود و هم با آزاد شدن تدریجی آب این میوه‌ها در طول روز عطش کمتری داشته باشید. گذشته از این، در ساعات بعد از افطار و زمان سحر آب به میزان کافی بنوشید. برای کاهش یبوست بعد از افطار وقت‌تان را صرف تماشای سریال‌های تلویزیون نکنید و 20 دقیقه‌ای پیاده‌روی کنید یا نرمش‌های سبک انجام دهید.

اعصاب‌تان، معده‌ خراب کن است؟

فشار و استرس زیاد ممکن است معده‌تان را هم درگیر کند. اگر به خاطر اعصاب خردتان دچار کولیک استروز یا کولیک استروس شده‌اید، می‌توانید با آسودگی روزه بگیرید و به جای ترس از روزه گرفتن، تنها اعصاب‌تان را کنترل کنید تا اوضاع کولیک معده‌تان هم بهتر شود اما اگر کولیک‌تان از نوع عصبی نیست وبه کولیک التهابی یا زخمی دچار هستید، معده‌تان نباید به مدت طولانی خالی بماند و به یکباره پر شود. بیماران مبتلا به کولیک التهابی با اجازه پزشک در ماه‌هایی مثل زمستان و پاییز که روزها کوتاه‌تر است، می‌توانند روزه بگیرند.

دل‌تان باد کرده است؟

سرتان شلوغ است وتنها چاره جبران این کمبود وقت تند و تند غذا خوردن است؟ عادت به تند تند غذا خوردن دارید و همواره اولین کسی که سر میز غذا بشقابش را خالی می‌کند، شما هستید؟ با این عادات اشتباه تعجبی ندارد که مدتی بعد از صرف غذا دل درد بگیرید و نفخ کنید. نفخ هم در ماه رمضان و به‌خصوص در روزهای اول بسیار شایع است. سر سفره افطار ولع خوردن‌تان را کنترل کنید و با آرامش غذا بخورید. اگر هنگام غذا خوردن حساب زمان از دست‌تان در می‌رود، می‌توانید از ساعت استفاده کنید. سعی کنید زمان صرف غذای افطارتان طولانی باشد. افطارتان را هم با غذاهایی که راحت هضم می‌شوند، شروع کنید. فرنی یا شله‌زرد خورده و به اندازه معده‌تان هم غذا بخورید.

معده هرکس حجم معینی دارد که‌گیرنده‌های دیواره معده به آن عادت کرده‌اند. اگر بعد از یک مدت طولانی گرسنگی به یکباره به غذا حمله ببرید و شکم‌تان را پر کنید، نفخ می‌کنید. حتی اگر شکم‌تان را با مایعات بیشتر از حد معمول هم پر کنید، نفخ معده‌تان زیاد می‌شود. ورم معده هم بیشتر در سوءهاضمه دیده می‌شود. اگر معده‌تان ورم کرده‌است و سوزش و درد دارید، غذاهای حجیم مثل‌ آش رشته و سوپ‌های سنگین را مصرف نکنید.

بدون ناهار معده درد می‌گیرید؟

اغلب افراد به خاطر شیفت کاری سه وعده غذایی در روز مصرف می‌کنند اما تا به حال به‌طور دقیق در فیزیولوژی اثبات نشده است که بدن ما به دو یا سه وعده غذا احتیاج دارد. برخی از افراد هم عادت به خوردن وعده ناهار ندارند. اگر مشکلی ندارید، می‌توانید بدون نگرانی با حذف یک وعده غذایی‌تان روزه بگیرید. حذف یک وعده غذایی می‌تواند باعث شود کالری کمتری دریافت کنید و وزن‌تان را نیز کاهش دهید. روزه‌داری و خالی نگه داشتن معده، در روزهای بلند تابستان به کودکانی که در حال رشد هستند، توصیه نمی‌شود.

به خودتان برچسب نزنید

اگر قبلا سابقه بیماری معده داشته‌اید یا دستگاه گوارش‌تان خوب کار نمی‌کرد یا حتی به بیماری‌های اثنی‌عشر و معده دچار بوده‌اید، انگ بیماری خاص را به خودتان نچسبانید. اگر داروی خاصی مصرف نمی‌کنید،  تنها با رعایت نکاتی در تغذیه و شیوه غذا خوردن‌تان می‌توانید روزه بگیرید. بسیاری از افرادی که قبلا بیماری‌های معده را تجربه کرده‌اند هم می‌توانند گرسنگی‌های طولانی مدت را تحمل کنند؛ پس در مقابل دردهای ساده و معمولی به خودتان استرس راه ندهید.

با تغییر عادات غذایی ممکن است معده شما در ابتدا با مشکلاتی همراه باشد اما با اندکی صبر و رعایت نکاتی ساده می‌توانید ماه رمضان را بدون مشکل روزه بگیرید. گذشته از این، حتی اگر سالم هم هستید باید نکاتی را رعایت کنید تا در پایان ماه رمضان هم معد‌تان همچنان سالم بماند. پس توصیه‌های زیر را جدی بگیرید:

• از خوردن غذاهای پرکالری و غذاهایی که رب یا کشک دارند و سرخ شده‌اند، پرهیز کنید.
• بیشتر از غذاهای ساده استفاده کنید.
• یکباره حجم زیادی از غذاها را به معده‌تان وارد نکنید.
• ابتدا افطار سبک بخورید و بعد از دو یا سه ساعت دوباره غذا مصرف کنید.
• مواد غذایی که شور و چرب هستند را نخورید.
• بیشتر از موا غذایی ساده مثل کته یا فرنی استفاده کنید و کمتر سراغ غذاهای سرخ‌کرده مثل شامی یا کوکوها بروید.
• کشک بادمجان، آش‌رشته و فسنجان هم برای شما چندان مناسب نیست. این غذاها مدت زیادی در دستگاه گوارش شما باقی می‌ماند و معده برخی از افراد را با مشکل روبه رو می‌کند.

منبع : مجله سیب سبز