boy-doll-play
مهمترین دلیلی که باعث می شود دختران به ماشین و بازی های پسرانه و پسران به عروسک ها و بازی های دخترانه روی بیاورند چیست؟

صورتی برای دختر، آبی برای پسر و عروسک برای دختر، کامیون برای پسر. از همان روزی که آزمایش خون‌تان از مادر شدن شما خبر می‌دهد، این مرز بندی‌ها را هم در ذهن‌تان مرور می‌کنید. پشت ویترین لباس‌فروشی می‌ایستید و نمی‌دانید برای کودکی که هنوز جنسیتش مشخص نشده، کدام رنگ لباس را بخرید و از کنار اسباب‌بازی‌فروشی‌ها با اشتیاق می‌گذرید، اما نمی‌دانید برای فرزندی که هنوز دختر و پسر بودنش مشخص نیست، کدام اسباب بازی را باید تهیه کنید.

اما مشکل شما ممکن است به این دو‌دلی ختم نشود. شاید بعد از باخبر شدن از «دختر» بودن جنین‌تان، اتاقش را از عروسک‌های رنگارنگ پر کنید، اما او نه تنها در ماه‌های بعد از تولد، بلکه در سال‌هایی که بیشتر از هر چیز به بازی نیاز دارد هم میلی به سرگرم شدن با عروسک‌ها نشان ندهد. اگر دختر کوچولوی‌تان هیچ لذتی از عروسک بازی نبرد، چه احساسی پیدا می‌کنید؟ نگران هویت جنسی‌اش می‌شوید یا اینکه او را به بی‌احساسی متهم می‌کنید؟ پیش از آنکه برچسبی روی فرزندتان بچسبانید، توصیه می‌کنیم این مطلب را مرور کنید. ما به همه ابهام‌هایی که درمورد عروسک بازی فرزندتان دارید، در این صفحات پاسخ خواهیم داد.

از عروسک بازی پسرم بترسم؟
برخی بررسی‌ها نشان می‌دهند که پسرها هم به همان اندازه دخترها عروسک‌بازی را دوست دارند. تعجب کردید؟ باورتان نمی‌شود که به همین سادگی بخواهیم عروسک‌بازی پسرها را طبیعی جلوه دهیم و بپذیریم که ممکن است یک دختر تمایلی به عروسک‌بازی نداشته باشد؟ اجازه دهید موضوع را کمی بازتر کنیم. منظور از بازی با عروسک، بازی با تمام نمادهایی است که بچه‌ها آنها را به جای آدم‌های دیگر می‌نشانند. اگر چنین نگاهی داشته باشیم، یک عروسک با موی بلند و کفش پاشنه‌دار، همانقدر عروسک است که یک جنگجوی ۱۰ سانتی‌متری که لباس رزم پوشیده و روی زمین می‌خزد.

برای بعضی پسربچه‌ها میل به بازی با عروسک‌ها طبیعی است. آنها هم دوست دارند با باربی‌ها بازی کنند، عروسک‌ها را پوشک کنند و در این بازی‌ها نقش پدر خانواده را برعهده بگیرند و از نظر بسیاری از روانشناسان، دلیلی برای منع آنها از این بازی‌ها وجود ندارد. از نظر آنها اگر بازی پسرتان با این عروسک‌ها شما را بترساند، اتفاق ترسناکی خواهد افتاد. اگر شما به فرزندتان القا کنید که میل طبیعی او به پدر بودن در میان عروسک‌ها، یک میل عجیب و دخترانه است، او را هم در مورد جنسیتش به شک خواهید انداخت.

به جای چنین برخوردی، می‌توانید روی کمک والد همجنس حساب کنید. «پدر»ها در زندگی «پسر»ها نقش غیرقابل انکاری بازی می‌کنند. پس از همسرتان بخواهید در ساعات دیگر روز زمینه عجین شدن پسر عروسک‌دوست‌تان با ابزارهای مردانه را فراهم کند.

همه دخترها عروسک دوست دارند؟
همه دخترها عروسک بازی می‌کنند؟ در جواب این سؤال، قاطعانه باید بگوییم نه! قطعا همه دخترها عاشق بازی با عروسک نیستند، اما اغلب آنها عروسک‌بازی را دوست دارند.

بعضی والدین تصور می‌کنند اگر دخترشان تمایلی به سرگرم شدن با عروسک‌ها نداشته باشد، حتما در زمینه هویت‌یابی جنسی‌اش دچار مشکل است. اما قبل از هرچیز باید بدانید اختلال هویت جنسی یک مشکل نادر است و دوم اینکه نشانه‌هایش بسیار گسترده‌تر از بی‌میلی به بازی با عروسک است.

همه دخترها عروسک بازی دوست دارند؟
دختری که از جنسیتش فرار می‌کند، در دیگر ابعاد زندگی‌اش هم خود را به شکل قابل‌توجهی در جایگاه پسرها قرار می‌دهد و جنسیتش را به‌طور کامل انکار می‌کند. شیوه لباس پوشیدن، حرف زدن و تعامل‌های این دختر با بچه‌های دیگر، آنقدر متفاوت از هم‌جنسانش است و تفسیری که از ظاهر و شخصیتش ارائه می‌دهد آنقدر با جنسیت واقعی‌اش تمایز دارد که حدس زدن وجود یک اختلال درمورد او کار دشواری نخواهد بود.

عروسک‌بازی یکی از رایج‌ترین میانبرهایی است که دختربچه‌ها برای ایفای نقش مادری از آن استفاده می‌کنند. اما ممکن است فرزند شما از راه‌های دیگری خود را در قالب این نقش قرار دهد. اگر دختر شما به شکل دیگری مادر بودن را در بازی‌هایش وارد کرد، هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد.

در صورتی که او به جای بازی با عروسک، شما را ‌مهمان آشپزخانه کوچکش می‌کند و برای‌تان چای می‌ریزد و در صورتی که در دیگر بازی‌هایش نقش‌هایی که شما در زندگی برعهده دارید را بازسازی می‌کند، جایی برای نگرانی وجود ندارد. ناتوانی بچه‌ها در تمرین نقش پدر و مادری در بازی‌ها، گذشته از اختلال در هویت‌یابی جنسی، می‌تواند نشانه برخی مشکلات و اختلال‌های روانشناختی باشد، اما باز هم باید تاکید کنیم که این اختلال‌ها به‌ویژه در دخترها شایع نیستند و برای تشخیص‌شان به وجود بسیاری از معیارهای دیگر هم نیاز است.

با دختربچه کامیون‌دوست چه کنم؟
اگر دختر کوچولوی‌تان پشت ویترین اسباب‌بازی‌فروشی گریه کرد و از شما خواست برایش یک کامیون یا ماشین پلیس بخرید، تعجب نکنید. بچه‌ها به هر دلیلی می‌توانند به اسباب بازی‌هایی علاقه‌مند شوند که از نظر شما با جنسیت‌شان همخوانی ندارد. دخترک شما ممکن است ساعت‌ها با یک جیپ جنگی بازی کند یا تفنگ به دست بگیرد اما از طرف دیگر، ممکن است باربی‌هایش را هم در خانه بگذارد و موهای‌شان را سشوار کند. اگر هر دوی این نشانه‌ها را با هم دیدید، جایی برای نگرانی وجود ندارد. اما توصیه می‌کنیم تفنگ‌دوستی دخترتان را بیش از اندازه تشویق نکنید.منبع: سیب سبز