1470343_10151788190643977_1050347580_n

در طول بیماری، درمان یا بهبودی، نیاز به کالری و پروتئین ممکن است بیشتر از حد معمول باشد. پیشنهادات زیر می تواند  به افزایش تعداد کالری که مصرف می کنید کمک کند:

بی‌ اشتهایی یا بی‌ میلی به غذا یکی‌ از علائم رایج در بیماران مبتلا به سرطان است. سرطان و یا درمان‌های سرطانی ممکن است بر اشتها اثر گذارد. بی‌ اشتهایی یکی‌ از دلایل رایج سؤ تغذیه در این بیماران است. دلیل این بی‌ اشتهایی در سرطان پیچیده است ولی‌ عوامل فیزیولوژیکی (تغییرات جسمی‌، عصبی هورمونی، سیستم ایمنی بدن، متابولیکی)، عوامل روحی روانی‌ (استرس مربوط به بیماری، خانواده، یا محل کار)، یا عوامل اقتصادی اجتماعی (نگرانی‌های مالی‌، روابط با دوست و همکار)ممکن است در بروز آن دخیل باشد. موارد زیر ممکن است به بیمار در بهبود اشتها و جلوگیری از کاهش وزن کمک کند:
۱. خوردن در محل آرام، مطلوب (روشن کردن شمع همراه با موسیقی)،و راحت شاید اشتها را بهبود بخشد.
۲. به جای سه وعده بزرگ، هر ۱-۲ ساعت وعده‌های کوچک پر کالری و پر پروتین بخورید، این وعده می‌‌تواند بیسکویت ترد و پنیر، پودینگ، کیک یزدی، معجون، ماست، بستنی، میلک شیک، مکمل‌های تغذیه‌ای پر کالری پر پروتئین، پودینگ، شکلات، پودر شیر خشک که به سایر غذا‌ها افزودید، تخم مرغ آب‌پز، کره بادام زمینی‌ یا پنیر خامه ای همراه سیب یا کرفس، خشکبار، و کمپوت میوه باشد. در این شرایط نگران چربی‌ و شکر نباشید، وقتی‌ که اشتها یتان برگشت می‌‌توانید بر خوردن غذا‌های سالم‌تر تمرکز کنید.
۳. کالری غذا‌ها را با افزودن خامه، عسل، شکر قهوه ای، کره، پودر شیر خشک بدون چربی‌ افزایش دهید.
۴. اگر خوردن غذای جامد برایتان مشکل است، سوپ، آب میوه، مکمل‌های تغذیه‌ای مایع، شیر، میلک شیک، و معجون بنوشید.
۵. صبحانه‌ای بخورید که حداقل یک سوم کالری و پروتئین روزانه تان را تامین کند.
۶. میا‌‌ن وعده‌هایی‌ انتخاب کنید که کالری و پروتئین بالا دارند.
۷. غذا‌های مورد علاقه تان را درست کنید و در یخچال یا فریزر نگاه دارید تا هروقت گرسنه شدید، آنها را دم دست آماده داشته باشید.
۸. برای غذا‌ها از پیش برنامه ریزی کنید و از سایرین برای تهیه آنها کمک بگیرید.
۹. غذا‌های جدید و دستورات جدید، ادویه‌های تازه، و غذاهای با بافت متفاوت را امتحان کنید. ذائقه شما ممکن است از روزی به روز دیگر تغییر کند.
۱۰. غذا‌هایی‌ بخورید که بوی خوب دارند، اشتهای شما را کور نمی‌‌کنند یا بهتان حالت تهوع نمی‌‌دهند. از بوهای تند و مشمئز کننده غذا دوری کنید.
۱۱. غذا‌هایی‌ انتخاب کنید که رنگها و بافت‌های مختلف دارند انتخاب کنید تا اشتها برانگیزتر باشند.
۱۲. پیش از خواب هم یک میا‌‌ن وعده بخورید، زیرا اشتها شما برای وعده بعدی راکور نمی‌ کند.
۱۳. غذا‌های سرد را امتحان کنید، به خصوص اگر بوی غذا‌ها آزارتان می‌‌دهد. ساندویچ‌های سرد ، سالاد ماکارونی، مرغ، تن‌ ماهی‌ می‌‌تواند بعضی‌ از این انتخاب‌ها باشد.
۱۴. فعالیت بدنی منظم و ورزش می‌‌تواند اشتها یتان را تحریک کند. از پزشک در مورد بی‌ خطری ورزش سوال کنید