diabet

بر اساس آخرین دستاوردها در زمینه  زخم های پوستی می توانند با بکارگیری از اولتراسوند با شدت  کم، بسیار زودتر ترمیم شوند.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی شفیلد انجام شد، نشان داد ترمیم زخم ها با این روش تقریباً 30 درصد تسریع می شود. این یافته ها به طور بالقوه می تواند درهزینه های سیستم بهداشتی انگلیس 3.1  بیلیون پوند  درسال صرفه جویی نماید.

بهبود سرعت ترمیم زخم های پوستی خبر بسیار خوبی برای افراد دیابتی است. با گذشت زمان قرار گرفتن  درمعرض قند خون  بالا بمدت  طولانی می تواند  به تخریب عصب یا نوروپاتی دیابتی  منجر شود. این عارضه  سبب می گردد فرد از ایجاد زخم های کوچک بخصوص  در پای خود مطلع نشود، این وضعیت  درترکیب با سایر عوارض دیابت موجب کند شدن سرعت  ترمیم زخم می گردد.

اگر افراد دیابتی بخوبی از پاهای خود مراقبت نکنند این عوامل می تواند  دست در دست هم موجب ایجاد زخم هایی در پای این افراد  شود که نهایتاً در بسیاری از موارد به قطع عضو می انجامد.

 در این مطالعه مشخص گردید که استفاده از اولتراسوند با شدت کم می تواند به بهبود  سریعتر این زخم ها کمک کرده و درنتیجه نیاز به قطع عضو را کاهش می دهد. این موضوع  نه تنها ازنظر سلامت  بیمار بلکه  از نظر اقتصادی نیز با ارزش است. با کاهش هزینه های قطع عضو از هزینه های بهداشتی، پول کافی برای سرمایه  گذاری درسایر بخش ها  فراهم می گردد.

 البته هیچ درمانی بهتر از مراقبت خوب از پاها نیست، همیشه  پیشگیری بهتر از درمان است. زخم های پوستی بطور فوق العاده ای برای بیماران دردناک هستند و در بسیاری از موارد  چاره ای جز قطع  اندام  مورد نظر وجود ندارد.

با استفاده از اولتراسوند سلولها از خواب بیدار شده  و فرایند  ترمیم استاندارد در آنها تحریک می شود. از آنجائیکه اولتراسوند این فرایند طبیعی را تسریع می کند، دارای تأثیرات جانبی دیگر که معمولاً در درمانهای دارویی می بینیم، نیست.

حال که اثر بخشی اولتراسوند به تایید رسیده است، دانشمندان درصدند که تحقیقات بیشتری بروی سیگنالهای دیگر انجام دهند. محققان دریافتند سیگنال اولتراسوندی که دراین تحقیق استفاده شده است موثر است اما ممکن است با پالایش درمان بتوان اثرات آنرا بهبود بخشید. از آنجائیکه  اولتراسوند نسبتاً فاقد خطر است، می توان انتظار داشت از این روش بصورت بالینی درطی 3 تا 4 سال آینده  استفاده  شود. نتایج این تحقیق درمجله ی Investigative Dermatologyمنتشر شد.

منبع : diabetestma.org