element_silicon

میخواهیم ببینم کلا عنصر به چه چیز اطلاق می شود و معنا و مقهوم آن چیست  و همچنین عدد اتمی و ارتباط آن با عنصر چیست و اصولا عنصر به چه شکل هایی وجود دارد  و چه مقدار عنصر داریم  و همچنین خانواده های عنصر را معرفی کرده  و جدول تناوبی را به اختصار شرح داده و  تعریفی کوتاه از ایزوتوپ راارائه می دهیم

عنصر ماده خالصی است که تنها از یک نوع اتم ساخته شده. به عنوان مثال عنصر هیدروژن تنها از اتم هایی که دارای یک پروتون و یک الکترونند تشکیل شده است. اگر شما تعداد پروتون هایی که یک اتم دارد را تغییر دهید، نوع عنصری که  آن اتم در آن قرار دارد را هم تغییر می دهید.

عناصر، سازنده بقیه مواد جهانند. آهن، اکسیژن، هیدروژن، طلا و هلیوم مثال هایی از عناصرند.

عدد اتمی

یک عدد مهم در رابطه با عناصر، عدد اتمی است. عدد اتمی، تعداد پروتون های یک اتم است. هر اتم عنصر هیدروژن یک پروتون دارد بنابراین عدد اتمی عنصر هیدروژن 1 است. هر اتم عنصر طلا 79 پروتون دارد و عدد اتمی عنصر طلا 79 است. عناصر در حالت استاندارد به تعداد پروتون هایشان الکترون دارند.

شکل های یک عنصر

هر چند که هر عنصر از یک نوع اتم ساخته شده اما می تواند شکل های متفاوتی داشته باشد. عناصر بسته به دمایشان می توانند جامد، مایع یا گاز باشند. همچنین بسته به این که اتم هایشان با چه قوتی کنار هم قرار گرفته باشند می توانند شکل های متفاوتی به خود بگیرند. دانشمندان به هر یک از شکل های متفاوت فیزیکی ای که یک عنصر می تواند داشته باشد، دگرشکلی می گویند. مثالی از این دست کربن است. بسته به این که اتم های کربن چگونه نسبت به هم قرار گرفته باشند می توانند الماس، زغال سنگ و یا گرافیت تشکیل دهند.

چه تعداد عنصر وجود دارد؟

در حال حاضر دانشمندان 118 عنصر مختلف را شناسایی کرده اند. از این تعداد، تنها 94 عنصر وجود دارد که به نظر می رسد به طور طبیعی بر روی زمین یافت می شوند. برخی از آنها مانند طلا، نقره، مس و کربن از هزاران سال پیش شناخته شده اند. بقیه، از جمله دارمستادیم و آنانکوادیم به تازگی به وسیله دانشمندان ایجاد شده اند.

خانواده عناصر

عناصر گاهی اوقات به خاطر خواص مشابهی که دارند با هم گروه بندی می شوند. گازهای نجیب، فلزات قلیایی، فلزات قلیایی خاکی، فلزات انتقالی، هالوژن ها، اکتینیدها و لانتانیدها، گروه های عناصر هستند.

جدول تناوبی

یک روش مهم در فهم و درک عناصر شیمیایی، جدول تناوبی است. همه عناصر شناخته شده جهان بر روی نموداری به نام جدول تناوبی مرتب شده اند.

ایزوتوپ چیست؟

اگر ما چشم های خیلی تیزی داشتیم و می توانستیم به اتم های یک عنصر هیدروژن نگاه کنیم، می دیدیم که بیشتر اتم های هیدروژن، نوترون ندارند، برخی از آنها یک نوترون دارند و تعداد کمی از آنها هم دو نوترون دارند. این نسخه های مختلف از هیدروژن، ایزوتوپ نامیده می شوند. تمام ایزوتوپ های یک عنصر مشخص، تعداد پروتون هایشان یکی است، اما تعداد نوترون هایشان با هم متفاوت است. اگر تعداد نوترون هایی که یک اتم دارد را تغییر دهیم، یکی از ایزوتوپ های آن عنصر را می سازیم.

واقعیت هایی خواندنی درباره عناصر

-عناصر موجود بر روی زمین و مریخ دقیقاً یکی هستند.

-هیدروژن فراوان ترین عنصری است که در جهان یافت می شود. همچنین این عنصر سبک ترین عنصر نیز هست.

-در دوران باستان به آتش، خاک، آب و هوا، عنصر گفته می شد.

-هلیم دومین عنصر فراوان جهان است اما بر روی زمین بسیار نادر است.

منبع : http://020.ir/