khastegi-dar-mahale-kar

 

آیا دائما روی میز محل کار در حال چرت زدن هستید؟ خستگی یک خطر بزرگ برای کار شماست چون کارایی و بهره وری را کاهش می دهد.

بسیاری از تحقیقات نشان دادند که افراد خسته در انجام کارشان ناموفق تر بوده و در نتیجه ، سود کمتری به شرکتشان می رسانند! خستگی احساس ماندگی، فرسودگی و نداشتن انرژی است که حتی با وجود استراحت هم از بین نمی رود. شخص ممکن است از نظر بدنی و ذهنی احساس خستگی کند (خستگی جسمی و روانی). اما علت این خستگی چیست؟

 

بیشتر اوقات، می تواند به دلیل عادات روزانه فرد باشد. عاداتی مثل فعالیت بدنی، تغذیه نامناسب، احساس استرس، بی حوصلگی، کمبود خواب یا وزن باشد.

با انجام تغییراتی در سبک زندگیتان می توانید سرزندگی و نشاط را برگردانده و سطح انرژیتان را افزایش دهید.

 

همیشه فعال باشید

به جای استفاده از مسیج یا ایمیل برای برقراری ارتباط با همکارتان، با هم قدم بزنید. اگر در ساختمان خیلی بلندی کار نمی کنید به جای استفاده از آسانسور ، از پله ها بالا بروید. ماشین را کمی دورتر از محل کار پارک کرده و بقیه راه را پیاده بروید. شاید فکر می کنید این حرکات کوچک اهمیت زیادی ندارند، اما با انجام این فعالیت ها، بدن شما در سکوت کالری می سوزاند. شما باید 3500 کالری بسوزانید تا 12 کیلوگرم وزن کم کنید. حتی اگر خودتان از شمارش دست بردارید، بدنتان شمارش هر حرکتی که انجام می دهید را نگه می دارد.

 

وعده های کوچک غذایی

اگر در طول روز سه وعده بزرگ غذایی میخورید، آن را به شش تا هشت وعده تقسیم کرده و هر دو ساعت یک بار یک وعده بخورید. یادتان باشن که هضم کردن خودش یک فعالیت کالری سوز است. بدن کالری می سوزاند تا کالری هایی که دریافت کرده اید را هضم کند. غذا خوردن در فواصل طولانی این فرصت عالی را از سیستم گوارش می گیرد. جدای از وعده های صبحانه، ناهار و شام، وعده های کوچک (مثل یک میوه یا بیسکویت) در طول اواسط صبح و اواسط بعد از ظهر بخورید.

 

یه صبحانه دلچسب بخورید

نادیده گرفتن صبحانه اصلا کار عاقلانه ای نیست، شاید فکر کنید که اینطوری کمتر غذا میخورید و مستقیما به سراغ چای اواسط صبح یا ناهار می روید، اما صبحانه نخوردن باعث افزایش وزن در شما می شود! زیرا وقتی خواب هستید، بدن گرسنه است و یک ساعت بعد از بیدار شدن به غذا نیاز دارد تا به آرامی همه سیستم هایش (از جمله سیستم گوارش) را به کار بیندازد. پس وقتی صبحانه نمیخورید، بدن مضطرب شده و فکر می کند که در حال گرسنگی کشیدن است، پس وعده غذایی بعدی که میخورید را در ذخایر چربی، ذخیره می کند.

 

به موقع بخوابید

محرومیت از خواب یکی از علل افزایش وزن بوده که همین امر باعث می شود افراد به راحتی خسته شوند.دو عامل اصلی وجود دارند که اشتها را تنظیم می کنند. لپتین که هورمون سیری نام دارد و گرلین که هورمون گرسنگی است. تحقیقات نشان دادند که محرومیت از خواب کافی باعث می شود لپتین و گرلین بد عمل کرده و سیگنال اشتباه ارسال کنند و در نتیجه شما فکر می کنید به اندازه کافی سیر نشده اید و حتی زمانی که نیازی به غذا ندارید احساس گرسنگی می کنید.

 

ورزش کردن در روزهای تعطیل

اگر سرتان شلوغ است و نمیتوانید برنامه ورزشی خاصی را در برنامه کاریتان جای دهید، پس آخر هفته ها ورزش کنید. رفتن به باشگاه به شما انگیزه ادامه ورزش را می دهد.

خیلی از ورزش های سرگرم کننده وجود دارند که می توانید آنها را امتحان کنید، از جمله اسکواش، تنیس، فوتبال یا دویدن، رقصیدن، آهسته دویدن یا یوگا.

 

تعادلی بهتر

اختصاص دادن یک زمان خاص برای خودتان، بهترین روش برای از بین بردن استرس است. از خودتان بپرسید: آیا خیلی سخت می گیرید؟ آیا می توانید برخی از کارهایتان را به دیگری محول کنید؟ و … اگر در محل کار به طور مداوم احساس در هم ریختگی و تحت فشار بودن دارید، شاید همین دلیل اضافه وزن شما باشد، حتی اگر سبک زندگی بی تحرکی هم نداشته باشید! تعادلی خوب بین زندگی و کار برای عملکرد بهتر بدن و ذهن بسیار حیاتیست.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.