Lightening_Stretch_Marks-300x225

اگر شما هم جزو انسان هایی هستید که دچار ترک پوستی هستید لازم است در باره ژنتیکی بودن ژن ها مواردی را بیان کنیم سپس شیوه های معالجه  ترک های پوستی را خلاصه وار توضیح داده  و فواید کرم ترتینوئین برای ترک های پوستی و درما ترک های پوستی با میکرو درما‌‌ ابریژن و لیزر توضیح می دهیم اگر از جمله افرادی هستید که برای جلوگیری از خطوط ناشی از بارداری مقادیر زیادی کره شکلاتی استفاده می کنید شاید بهتر است پول خود را پس انداز کنید زیرا: بر طبق مطالعه ای که در مجله «تحقیقات پوستی» به چاپ رسیده است، مشخص شده است ژنتیک افراد شانش آنها را به طور قابل توجهی در گرفتار شدن به این خط یا ترک‌های پوستی افزایش می دهد.

یک جهش ژنتیکی عامل ایجاد ترک های پوست

در این مطالعه محققین DNA ۳۳ هزار و ۹۳۹ نفر که ۴ هزار ۹۶۷ نفر از آنها زنانی بودند که خطوط کشیدگی بارداری شدید داشتند را مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که جهش در ۴ ژن و یا نزدیک به ۴ ژن ELN,SRPX,HMCN1,TMEM18، ریسک ایجاد خطوط کشیدگی در شرکت کننده ها را تا 49% افزایش می دهد. از بین این ژن‌ها، ژن ELN(aka elastin) بیشترین ارتباط را با ترک‌ها پوستی یا خط های کشیدگی، به خصوص خطوطی که طی بارداری شکل می گرفتند داشت. این ژن مسئول تولید الاستین است. الاستین جز اصلی فیبرهای الاستیک پوست است که به کشیدگی و جمع شدن بافت ها کمک می کند.

روش های درمان ترک های پوستی

بنابراین در حالی که به صورت خلاصه کشش اضافی بر روی پوست علت ایجاد ترک های پوستی است، برخی از افراد بیشتر از دیگران مستعد ایجاد این خطوط هستند. به طور مثال تنها 25% مردان در این مطالعه خطوط کشیدگی داشتند در حالی که این مقدار برای زنان 55% بود. از آنجایی که پیش از این هیچ ژنی به عنوان مسئول ایجاد این ترک ها شناخته نشده بود محققان این تحقیق امیدوارند که نتایج مطالعه آنها بتواند در کشف راه‌های درمانی موثرتر و بهتر این خطوط کمک کننده باشد.اما در حال حاضر می‌توانید از راه حل های علمی تایید شده زیر برای پیشگیری و درمان خطوط کشیدگی و ترک‌های پوستی استفاده کرد:

درمان ترک های پوستی با کرم ترتینوئین

رتین آ، دیگر تنها برای درمان آکنه استفاده نمی شود و همراه با دیگر کرم های ترتینوئین (مانندRenova,Avita ) می تواند به کمرنگ تر شدن ظاهر خطوط کشیدگی که تازه هستند و در کمتر از چند ماه عمر داشته و رنگ آن ها هنوز صورتی و قرمز است کمک کنند.

میکرو درما‌‌ ابریژن و درمان ترک پوست

در این روش با استفاده از یک ابزار دستی توسط کریستال‌های ساینده به پوست ضربه زده می‌شود و به آرامی سطحی ترین لایه پوست را جدا کرده و رشد لایه پوستی جدید و ارتجاعی‌تر را تحریک می شود. در یک مطالعه که در سال 2008 در مجله انجمن پوست زنان مصری منتشر شد نشان داد تنها 5 جلسه میکرو درما ابریژن باعث کاهش قابل توجهی در ظاهر خطوط کشیدگی در بیش از نیمی از بیماران شده است. و حتی دستاورد بهتری که به دست آمد این بود که این روش درمانی از معدود روش هایی است که در پاک کردن خطوط قدیمی هم موثر است.

درمان ترک های پوستی با لیزر

درمان با نور شدید تولید کلاژن، الاستین و ملانین را تحریک می کند. یکی از موثرترین روش های موجود که در درمان خطوط کشیدگی قدیمی موثر است، درمان با نور شدید پالسی است همینطور «فرکشنال فتوترمولازیس»، که یک تکنیک لیزر سطحی است

که تعداد فیبرهای کلاژن و الاستین را افزایش می دهد. در حالی که لیزرهای pulsated
dye و دایود 1450 نانومتر، هم موثر هستند بابد بدانید که می توانند سبب ایجاد تغییر در پیگمان های های پوستی افرادی که رنگ پوست تیره دارند شوند.

منبع ک www.abirooz.com