سفید شدن موها در دهه بیست چه معنا و مفهومی دارد

hair11

ایا سفید شدن موها در دهه 20 نرمال است؟ در ای بخش درباره علتهای سفید شدن مو اینکه  همه افراد در این سن موهایشان سفید می شود و چه کارهایی باید انجام داد

 

دکتر جفری بنابیو، مدیر Healthcare Transformation در کالیفرنیا می‌گوید که یک زندگی پر استرس ممکن است فشار خونتان را بالا ببرد، اما باعث سفید شدن موهایتان نمی‌شود. و در حالیکه غذاهای بدرد نخور و شغلتان نیز قطعا بر شما تاثیر می‌گذارند، اما این ها هم ارتباطی با سفید شدن موهایتان ندارند!

در عوض، سفید شدن زود هنگام موها همیشه ارثی است. در حالیکه برای اکثر افراد این روند از حدود ۳۵ سالگی آغاز می‌شود، و تا ۵۰ سالگی، نصف مردها، نیمی از موهایشان سفید است، اما بعضی دیگر از اوایل ۲۰ سالگی دچار این تغییرات می‌شوند.

چرا موها سفید می‌شوند

بنابیو می‌گوید که موها خاکستری می‌شوند، چرا که سلول‌های رنگدانه به نام ملانوسیت‌ها در ته هر فولیکول، دیگر رنگدانه یا رنگ تولید نمی‌کنند. دانشمندان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث این مساله می‌شود.

چیزی که در موردش مطمئنند این است که: مو، سه مرحله را می‌گذراند، مرحله‌ی رشد، مرحله‌ی استراحت، و مرحله‌ی ریزش. خانمها دارای فاز رشد طولانی‌تری هستند، یعنی می‌توانند موهایشان را بلندتر کنند.

ممکن است دلیل سفیدی موها این باشد که با بالا رفتن سن ما، مراحل کوتاه رشد موها باعث تولید رنگدانه‌ی کمتر می‌شود. وقتی رنگدانه کم ‌تولید شود، در نتیجه موها هم سفید می‌شوند.

عامل دیگر: پراکسید هیدروژن، یک اکسیدان طبیعی است. بنابیو می‌گوید: ما آنزیمی بنام کاتالاز تولید می‌کنیم که پراکسید هیدروژن را تجزیه می‌کند. هنگامیکه کارایی کاتالاز کاهش یابد، سطح پراکسید هیدروژن افزایش می‌یابد، و سطح بالای پراکسید هیدروژن، مانع تولید رنگدانه می‌شود که منجر به سفید شدن موها می‌گردد.

آیا سفید شدن موها طبیعی است؟

در نهایت، سفید شدن موها یک فرایند تدریجی و طبیعی است، و بنابیو می‌گوید که ملانوسیت‌های موجود در مو، نهایتا در همه‌ی افراد تمام می‌شوند. فقط زمان آن متفاوت است.

دکتر دیوید بنک، مدیر مرکز پوست، زیبایی و جراحی لیزر می‌گوید: اینکه چه زمانی موهای ما شروع به سفید شدن می‌کند، ۹۹ درصدش به DNA ما بستگی دارد. در واقع علم، چند ژن در هر دو طرف خانواده کشف کرده که روی رنگدانه‌ها تاثیر می‌گذارد. بنابراین آن باور قدیمی که می‌گوید شما موهای مادرتان رابه ارث خواهید برد، فراموش کنید. گاهی اوقات ژن‌ها از نسلی به نسل دیگر، دچار جهش می‌شوند. بنابراین شاید بتوانید جدتان را که در جوانی، موهای سفیدی داشت، بخاطر سفید شدن موهایتان سرزنش کنید!

دیوید بنک می‌گوید اگر بنظر نمی‌رسد که در خانواده‌ی شما، هیچ فرد جوان دیگری موهای سفید داشته باشد، اما شما شاهد آن هستید که رنگ موهایتان به طور ناگهانی یا بسرعت در حال تغییر است، به پزشک مراجعه کنید. کمبود ویتامین B12، مشکلات تیروئید، و انواع کم خونی نیز با از دست دادن رنگدانه‌ها مرتبط اند.

باید چه کار کنید

متاسفانه درحال حاضر کاری زیادی نمی‌توانید برای سفید شدن موهایتان انجام دهید. علاوه بر رنگ کردن موها، فعلا توصیه‌ی بنابیو بهترین گزینه است: آن را بپذیرید. اما در آینده، راه حل‌ها می‌توانند متفاوت باشند.

بنک می‌گوید: چند کار تحقیقی در حال انجام است، و اگرچه شبیه داستان‌های تخیلی علمی بنظر می‌رسد، اما نوعی از ژن درمانی، که قادر به پیوند سلول‌های تولید کننده‌ی رنگ و تولید مجدد رنگ است، یا شاید استفاده از سلول‌های بنیادی برای رشد فولیکول‌های جدید که حاوی رنگدانه هستند، راه حل‌های آینده باشد.

بنک می‌گوید: این دو مرحله قرار است شامل شناسایی و نقشه برداری از تمام ژن‌های مربوطه باشد. سپس می‌توانیم به نقطه‌ای برسیم که قادریم آن ژن‌ها را طوری تغییر دهیم تا افراد دچار سفیدی زودرس مو نشوند.

منبع : sorkhabsefidab.com

 

اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)

ساختمان پزشکان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.