professional-use-sauna-63251-4850793

می خواهیم در این مطلب از عوارض و خطرات سونا برای برخی افراد صحبت کنیم و به دانستنی های شما در این زمینه بیافزاییم.

پروین رمضانی اظهارکرد: استفاده از سونا علی‎رغم این‌که به غلط در میان عوام جا افتاده است که باعث لاغری می​شود، این‌گونه نیست و تنها منافذ پوست را باز می‎کند و اکسیژن​رسانی بدن را به حد مطلوب می​رساند. در واقع انجام سونا زمینه را برای افراد یا ورزشکاران مهیا می‌کند تا بتوانند عملکرد خوبی داشته باشند.

وی گفت: مدت استفاده از سونا نباید از هشت دقیقه بیشتر باشد و حتماً هم، قبل و بعد از آن باید یک لیوان آب نوشیده شود. بسیاری بر این باورند که این آبی که طی سونا از بدن دفع می​شود، باعث لاغری می‌شود در صورتی که اصلا اینگونه نیست.

این مدرس شنا با اشاره به این‎که سونا به سه نوع خشک، بخار و تک​نفره تقسیم می​شود، بیان کرد: فرد با توجه به علاقه خود می​تواند از هر یک از این سوناها استفاده کند. ممکن است برخی افراد که از سونای خشک استفاده می‎کنند این تصور را داشته باشند که این نوع سونا باعث خشکی یا ترک​خوردگی پوست می‌شود. از طرفی از آن جایی که در سونای بخار عمل تعریق سریع​تر در بدن صورت می​گیرد، مردم بیشتر این نوع سونا را می‌پسندند.

وی اظهارکرد: سونای تک​نفره نیز به گونه​ای است که به جز سر، تمام اعضای بدن در محفظه​ای قرار می‌گیرد که در آن هوای گرم یا بخار جریان دارد و تعریق شدیدی دست می​دهد. این‌گونه سوناها بیشتر در سالن​های بدن​سازی و موسسه​های لاغری رواج دارد و ادعا می​شود که خاصیت لاغرکنندگی دارد و باعث ایجاد تناسب اندام می​شود، در حالی که چنین ادعایی صحت ندارد.

رمضانی تصریح کرد: فواید سونا به طور کل تنها در دو مطلب خلاصه می​شود و آن باز شدن منافذ پوست و افزایش اکسیژن رسانی​بدن می​باشد و این در حالی است که سونا برای افراد مبتلا به بیماری​های قلبی و همچنین عفونی ضرر دارد و حتی ممکن است باعث تشدید بیماری آن​ها نیز بشود. البته در اغلب سوناها نکات ایمنی در مورد استفاده از آن در محل نوشته شده است.

وی اضافه کرد: اگرچه سونا جهت افراد مبتلا به بیماری​های قلبی و عفونی ضرر دارد ​اما برای برخی بیماری​ها مانند بیماری​های مفاصل هیچ گونه خطری ایجاد نمی​کند و حتی ممکن است مفید هم باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به محدودیت سنی در استفاده از سونا، تصریح کرد: بچه​های زیر 12 سال جایز نیست که از سونا استفاده کنند، چرا که با یک بازی ساده دبستانی سریع گرم می​شوند و عرق می​کنند و اصلا درست نیست که از سونا استفاده کنند. از طرفی کسانی هم که سن​شان 70 سال به بالا است و یا دارای بیماری​های قلبی خاصی هستند، توصیه می​شود که از سونا استفاده نکنند.

وی با بیان این‌که نمی​توان از سونا به عنوان یک ورزش یا تفریح استفاده کرد، افزود: سونا حتما باید در کنار شنا استفاده شود و به تنهایی نباید استفاده شود. بیشتر سوناها هم نیز در کنار استخرها تعبیه شده​اند ولی با این حال، متاسفانه برخی از آرایشگاه​هایی که در کنارشان سالن بدن​سازی هم دارند، از سوناهای تک​نفره استفاده می​کنند که خطرش هم خیلی زیاد است.

رمضانی با تاکید بر این‌که سونا به هیچ وجه در کاهش وزن و لاغری تاثیر ندارد، افزود: دلیل این امر نیز این است که فرد در سونا آب بدنش کم می​شود و بلافاصله به واسطه یک لیوان آبی که بعد از سونا می​نوشد، آب بدنش برمی​گردد و جایگزینی صورت می​گیرد.

این مدرس شنا در پایان توصیه کرد: افرادی از سونا استفاده کنند که به فکر لاغری نیستند، بلکه به فکر سلامتی هستند. ضمن این‎که از همان هشت دقیقه جهت سونا استفاده کنند و بعد به شنا بروند و پس از شنا و فعالیت بدنی نیز مجدداً هشت دقیقه از سونا استفاده کنند.

(ایسنا)،