images.jpg6526486

مهمترین عوامل بروزز خیانت در زندگی زناشویی کدامند و زوجینی که به هم خیانت می کنند از چه مشکلاتی رنج می برند؟

در بحث عشق و مثلث عشق یکی از مهم‌ترین اضلاع یا قواعد آن، وجود تعهد در رابطه است و زمانی که به هر دلیلی این تعهد دچار مشکل شود رابطه زندگی خانوادگی به شدت آسیب خواهد دید. درحقیقت خیانت و بی‌وفایی از جمله مهم‌ترین مواردی است که به شدت رابطه زندگی زناشویی را دچار آسیب و مشکل می‌کند. ولی سوال این است که چرا این بی‌وفایی اتفاق می‌افتد.
دکتر حسین ابراهیمی‌مقدم روان‌شناس و مشاور خانواده در گفت‌وگو با سلامانه در پاسخ به این سوال گفت: «با توجه به اینکه افراد با تیپ‌های شخصیتی متفاوت، درگیر مسائلی از این دست هستند، باید جنبه‌های مختلف گرایش به این رفتار را نظر گرفت. در خیلی از مواقع افراد به دلیل عدم صداقت طرف مقابل، ارضا نشدن نیازهای مختلف در زندگی مشترک و یا مسائلی از قبیل کم بودن میزان سطح پختگی طرف مقابل، لجبازی و… دست به این کار می‌زنند که البته هیچ‌کدام از این موارد نمی‌تواند توجیه‌کننده این رفتار باشد. البته دلایل دیگری نیز در بروز بی‌وفایی و خیانت تاثیرگذار است.»
وی در ادامه افزود: «کمرنگ بودن اعتقادات مذهبی نیز از جمله مواردی است که به شدت می‌تواند منجر به بروز خیانت شود. علاوه بر این، افرادی هم که به نوعی دچار اعتیاد جنسی هستند، اغلب مواقع رفتارهای خیانگرانه از خود نشان می‌دهند. آنها ارتباطات متعدد و بی‌شمار با افراد مختلف پایه‌ریزی می‌کنند و دیگران را به عنوان کسانی که سوژه شکارشان محسوب می‌شود، در نظر می‌گیرند و سعی و تلاششان بر این است که به هر طریق ممکن صید خود را به چنگ بیاورند و بتوانند با او در ارتباط باشند.»

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین گفت: «در بسیاری از مواقع نیز خیانت می‌تواند به دلیل مسائل عاطفی باشد. به عبارت دیگر فردی که در محیط خانواده به خوبی از نظر عاطفی تامین نشده، این احتمال وجود دارد که برای رفع نیازهای عاطفی خود به سمت ارتباط با افراد غریبه سوق پیدا کند که متاسفانه در درازمدت ادامه این رفتار، منجر به ایجاد رابطه‌های دیگر هم می‌شود. البته ناگفته نماند که گرایش فرد از نظر عاطفی به دیگران نیز نوعی خیانت محسوب می‌شود. علاوه بر این، اقدام به خیانت در افرادی هم که در دوران کودکی به نوعی شاهد خیانت دیگر اعضای خانه بوده‌اند هم شایع است. درحقیقت به دلیل اینکه قبح این مساله در ذهن آنها شکسته و به عنوان رفتاری قبیح شناخته نمی‌شود، آنها هم به خیانت در رابطه روی می‌آورند.»
ابراهیمی‌مقدم با اشاره به این مساله که در مواردی هم خیانت و بی‌وفایی شریک زندگی می‌تواند به دلیل تلافی کردن باشد، توضیح داد: «اغلب افرادی که از فرهنگ و اخلاق پایینی برخوردار هستند، در صورت شک به خیانت همسرشان، آنها هم برای تلافی چنین کاری را انجام می‌دهند که به هیچ عنوان این رفتار پذیرفته شده و قابل توجیه نیست.»

این روانشناس بالینی در نهایت نقش رسانه‌های غربی را در شکل‌گیری خیانت بی‌تاثیر ندانست و گفت: «افرادی که به شدت تحت‌تاثیر رسانه‌های غربی و شاهد انواع نمایش‌ها و سریالی‌هایی هستند که به نوعی رفتارهای خیانت‌آمیز بین افراد را توجیه می‌کند، بیشتر احتمال دارد دست به خیانت بزنند چون با تماشای این برنامه‌ها قبح این رفتارها کمرنگ می‌شود. به همین دلیل در جامعه اموری تقویت مبانی اخلاقی و تحکیم خانواده بیش از پیش تاکید می‌شود.»