5-Tips-to-Help-with-Sleepخواب شیرخواران چگونه باید باشد و یک شیرخوار سالم چه امتیازاتی از لحاظ خوابیدن نسبت به دیگر اطفال دارد؟

 برای اینکه بتوان خواب طبیعی را از غیرطبیعی افتراق داد نیازمند این است که بدانیم یک الگوی خواب طبیعی در سنین مختلف به چه شکل است. در این متن به چگونگی خواب در سنین شیرخوارگی پرداخته می‌شود.

نوزادان و شیرخواران بیشترین زمان خود را در طول شبانه ‏روز می‏‌خوابند. به تدریج با افزایش سن، ساعت‏‌های موردنیاز به خواب کاهش می‌‏یابد به عبارتی در شیرخوارگی یک ‏دوم زمان در طول روز به خواب اختصاص می‌‏یابد و در بزرگسالی یک‏ سوم زمان در شبانه‌‏روز در خواب سپری می‌‏شود. در کنار تغذیه مناسب برای وزن‏گیری و رشد مطلوب و داشتن فعالیت بدنی مناسب، خواب سومین شرط لازم برای سلامت هر کودکی به شمار می‌‏رود.

درصورتی که کیفیت خواب در کودکان پایین باشد، آثار منفی‌‏ای بر سلامت و رشد کودک و توانمندی یادگیری و درنهایت کیفیت زندگی یک خانواده خواهد داشت.

نوزادان حداکثر 16 تا 20 ساعت در طول شبانه‌‏روز می‌‏خوابند و بین دوره‌‏های 1 تا 4 ساعته خواب، برای یکی، دو ساعت بیدار می‏‌شوند. طول دوره‌‏های خواب و بیداری نوزادان به گرسنگی آنها بستگی دارد. خواب در شیرخواران 4 ماهه نیز حدود 14 تا 15 ساعت است و شیرخوار 6 ماهه، 13 تا 14 ساعت در شبانه‌‏روز می‌‏خوابد.

نوزادان از 7 تا 12 ماهگی، نباید از 12 شب تا 5 صبح از خواب بیدار شوند و در این ساعت‏ها به تغذیه شبانه نیازی ندارند. اینکه مادر نوزاد را برای دادن شیر در طول ساعت‏های شب از خواب بیدار می‌کند بیشتر به تقویت عادت ناصحیح در شیوه خواب می‌انجامد.

*یادداشتی از دکتر شبنم جلیل‏ القدر، متخصص کودکان، فلوشیپ خواب و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی قزوی