index.jpg564

با درس عبرت گرفتن از اشتباهات و خطاهایمان در گذشته می توانیم پلی به سوی موفقیتمان در آینده بسازیم.

 ممکن است در گذشته اشتباهی کرده باشید که الان حاضر باشید به اشتباه بودن آن عمل اقرار کنید اما نباید ناراحتی هایتان به خاطر آن اشتباه، شما را از مسیر موفقیت دور کند.

درس گرفتن از شکست مهم ترین گام برای پیروزی است

به گزارش روزنامه خراسان، می گویند درس گرفتن از شکست، مهم ترین گام برای رسیدن به پیروزی است. هرچند این جمله درست است اما شکست گاهی می تواند به خرد شدن روح انسان نیز منجر شود. علیرضا عبدی، کارشناس ارشد روان شناسی در ادامه این مطلب توصیه هایی را درباره درس گرفتن از شکست به خاطر اشتباهات مطرح می کند.

احساسات جریحه دار شده تان را ترمیم کنید

شکست، ضربه احساسی سنگینی است و بعد از آن، لازم است تا احساسات منفی را از وجود خود خارج کنیم و با انگیزه ای دوباره، به سراغ اهداف بعدی در زندگی خود برویم.

زمانی را برای خود قرار دهید: نادیده گرفتن اتفاقاتی که روی داده اند به وضعیت یک شخص شکست خورده کمک نخواهند کرد بنابراین بهتر است ابتدا مدتی به خود فرصت دهید. به خود فرصت دهید تا عصبانی و ناراحت باشید. اگر مسئله کوچک باشد، یک ساعت وقت گذاشتن کافی است. گاهی برای مسائل بزرگ تر، شاید به یک روز نیاز داشته باشیم. خودتان تعیین کننده باشید و مشخص کنید تا چه زمانی می خواهید ناراحت، افسرده و بد اخلاق باشید اما پس از آن، باید به مرحله بعدی زندگی سلام کنید.

راجع به مشکل خود صحبت کنید: با شخصی آشنا و قابل اعتماد، صحبت و احساس خود را بیان کنید. تحقیقات نشان می دهد وقتی انسان درباره مشکلش حرف می زند، احساس بهتری پیدا خواهد کرد. بار را از روی دوشتان بردارید و احساس خود را بیان کنید.

نگذارید شکست بخشی از هویت شما شود: معمولا شکست برای همه ما اتفاق می افتد. اگر هنوز راه موفقیت را نیافته اید، به این معنی نیست که شما یک شکست خورده تمام عیار هستید. نگذارید این تصور در ذهن شما جان بگیرد که به خاطر انجام برخی اشتباهات، دیگر هیچ راهی برای پیروزی ندارید.

به شکست های دیگران نگاهی بیندازید: لحظه ای فکر نکنید که شما تنها انسان روی کره زمین بوده اید که با سر به زمین خورده اید. بیشتر اوقات ما صرفا به افراد موفق می نگریم و پیش خود تصور می کنیم که این دسته از افراد، هیچ گاه طعم تلخ شکست را نچشیده اند اما در واقع این چنین نیست. آن ها هم مانند دیگران اول شکست خورده اند و سپس توانسته اند به این مراحل والا دست یابند.

برای خودتان الگو انتخاب کنید: به شکست های همان فرد موفقی که الگوی شماست در زندگی شخصی و کاری اش نگاه کنید. بیوگرافی شان را بخوانید، به وبلاگشان سر بزنید و به سخنرانی هایشان درباره رسیدنشان به موفقیت، گوش فرا دهید.

هر شکست یک فرصت است: هر اشتباه و شکست، موقعیتی است برای یادگیری. هر زمان که دوره ناراحتی تان به پایان رسید، برگردید و به پشت سر خود نگاهی بیندازید و اشتباهات خود را با چشم اندازی جدید نظاره کنید. مشکل را پیدا کنید و بفهمید ایراد کارتان از کجا بوده است. در کنار این، به اقدامات صحیح خود هم نگاهی داشته باشید و به این فکر کنید که در مراحل بعدی زندگی، چگونه می توانید همان اقدامات صحیح را به شکلی کامل تر انجام دهید