woodball3

وودبال یکی از  ورزش هایی است که اخیرا وارد  رشته های ورزشی شده است اکنون شما را با تاریخچه این ورزش و  مشخصه های ان بیشتر آشنا می کنیم  همینطور توضیح می دهیم که زمین این بازی باید چگونه باشد و  بخصوص شیوه مسابقه با آن را بیان میکنیم . برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه  درادامه مطلب با ما همراه باشید

یکی از رشته هایی که در دهه های اخیر در جنوب شرق آسیا و کشور تایوان شکل گرفته، رشته ورزشی وودبال (woodball) است. این ورزش ترکیبی از گلف و چوگان است که تمام ابزار و وسایل آن از چوب تهیه شده و در عین سادگی قوانین و بازی آن، از قابلیت دسترسی بالایی برای همه افراد جامعه برخوردار است.

رشته وودبال فدراسیون جهانی و آسیایی دارد که مقر آن در تایوان و مالزی است و جدای از کشورهای آسیایی عضو، چندین کشور نیز از اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آفریقا در آن عضویت دارند. در این میان، انجمن وودبال کشورمان نیز پس از راه اندازی یک ساله به عضویت فدراسیون جهانی درآمد.

تاریخچه وودبال جهان

رشته ورزشی وودبال در سال 1990 میلادی توسط مینگ هوئی ونگ تایوانی ابداع شد. وی با استفاده از زمین چمن محصور شده در باغ شخصی خود اقدام به طراحی وودبال کرد، به نحوی که برخلاف رشته گلف تمامی ضربات زمینی باشد و فضای کمتری نیز برای بازی در نظر گرفته شود و سپس با طراحی ادوات آن از جنس چوب به بازی وودبال پرداخت. این رشته ورزشی که در نخستین نگاه به دلیل سادگی لوازم، مسیر بازی و هدف قابل رویت جذاب به نظر می رسد از چندین جهت با سایر ورزش های مشابه توپی، متمایز است.

نخست آن که وسیله مخصوص نواختن ضربه در وودبال از جنس چوب یا آلومینیوم تکوین یافته است. بدین سان که اهرم کنترل ضربه با زاویه قائم بر چکش ضربه زننده قرا رمی گیرد تا توپ چوبی و نسبتا سنگین وزن بازی به سمت دروازه ای پانزده سانتیمتری هدایت شود. در میان پل ارتباطی دو پایه دروازه، آویزی تعبیه می شود که توپ پس از برخورد به آن و گردش آویز از دروازه عبور نموده، امتیاز و نهایتا پاین بازی در میدان مشخص شده را برای بازیکن رقم خواهد زد. بدین ترتیب بازیکنان در فواصل معین اقدام به نواختن ضربات خود به سمت دروازه کرده و با عبور دادن توپ پس از گردش آویز کسب امتیاز می کنند. همانطور که پیش تر اشاره شد جنس لوازم وودبال اعم از چکس ضربه و دروازه از جنس چوب یا آلومینیوم و جنس توپ از چوب است.

دوم؛ وسایل و لوازم وودبال در مجموع سبک و قابل حمل است، به نحوی که فضای زیادی را اشغال نمی کنند و تمامی ادوات آن در کیف مخصوص وودبال جای می گیرد.

سوم؛ به دلیل طبیعت این رشته ورزشی، پرداختن به آن در سواحل دریا و زمین های چمن با متراژ محدود نیز امکانپذیر بوده و از این رو با اقبال ویژه ای در کشورهای مختلف دنیا مواجه شده است.

چهارم؛ یادگیری وودبال آسان است و با اندکی استمرار در تمرین، مهارت های مختلف بازی در نشانه روی، نواختن ضربات، تنظیم شدت ضربات، زاویه بندی و سایر نکات فنی مرتبط قابل حصول است.

پنجم؛ وودبال قابلیت جذب مخاطبان خود را در تمام رده های سنی داراست. نوجوانان، جوانان، بزرگسالان، میانسالان و حتی کهنسالان می توانند به راحتی و با پایین ترین احتمال آسیب دیدگی ورزشی به بازی وودبال بپردازند. از دیگر نکات برجسته آن عدم محدودیت پوش و لباس برای بازی وودبال است، چنان که در بسیاری از کشورهای مسلمان از جمله جمهوری اسلامی ایران، بانوان با حجاب کامل اسلامی می توانند با سهولت وودبال بازی کنند.

فدرراسیون بین المللی وودبال نیز پس از تلاش های فراوان با تصویب اساسنامه خود در سال 2004 و برگزیده شدن آقای مینگ هوئی ونگ مبتکر ورزش وودبال به عنوان رییس فدراسیون بین المللی، اولین دوره مسابقات جهانی وودبال را با حضور معدود کشورهای عضو برگزار کرد و سپس بر تعداد اعضای آن افزوده شد؛ به طوری که فدراسیون بین المللی وودبال هم اکنون نزدیک به 40 کشور دنیا را رسما تحت پوشش خود قرار داده و فدراسیون یا انجمن های ملی ووبال نیز به تبع آن تاسیس شده اند.

این فدراسیون بین المللی با برگزاری مسابقات ادواری در سراسر آسیا، خاورمیانه و سایر کشورهای عضو همچنان بر گسترش و توسعه جهانی وودبال متمرکز است و هر ساله مسابقات متعدد اوپن بین المللی به میزبانی کشورهای عضو صورت می پذیرد که از این رهگذر خیل انبوهی از علاقمندان به این رشته مفرح و جذاب در تمامی رده های سنی جذب شده و خانواده وودبال را گسترش می دهند.

woodball2
ویژگی های وودبال

الف) وودبال (woodball) محدودیت سنی ندارد. افراد از کودکی تا کهنسالی می توانند این ورزش را انجام دهند و حتی در سطوح بالا و تیم های ملی هم حضور داشته باشند.

ب) انجام این بازی در زمین های چمن، ساحلی و حتی روی شن امکانپذیر است.

ج) قوانین آن این امکان را می دهد که به صورت گروهی و فردی به این بازی پرداخته شود.

مسابقات وودبال

یک مسابقه وودبال به 3 شکل برگزار می شود:

1) مسابقه های انفرادی: رقابت یک نفره به عنوان رقابت فردی و واحد
2) مسابقه های 2 نفری رقابت 2 نفره به عنوان رقابت فردی و واحد
3) مسابقه های تیمی: یک تیم با 4 تا 6 نفر بازیکن به عنوان یک تیم رقابتی

روش های مسابقه ها بر دو اساس است

1) رقابت بر اساس خطاها: بازیکنی که 12 مرحله را تمام کرده با کمترین خطا برنده خواهد بود.
2) رقابت مرحله ای: بازیکنانی که بیشترین مرحله از 12 مرحله را برنده شده باشند، با کمترین خطا برنده می شوند.

تجهیزات

تجهیزات وودبال شامل سه قسمت است: توپ، چکش و دروازه.

توپ

* باید گرد از چوب طبیعی با قطر 9.5 سانتیمتر و وزن 350 گرم باشد.
* اعداد محیط و نشان وودبال می تواند مشخص شود.

چکش

* چکش از چوب ساخته شده به شکل T، وزن سر جمع آن 800 گرم است.
* طول چکش بین 80 تا 100 سانتیمتر است (شامل دسته و بطری سر آن)
* بطری سر چکش 21.5 سانتیمتر طول دارد. بطری آن در سرپوش پلاستیکی پیچیده شده. پایه آن 1.3 سانتیمتر ضخامت دارد و 3.8 سانتیمتر ارتفاع و عمق دیوار آن 0.5 سانتیمتر ضخامت دارد.

دروازه

* دروازه از چوب ساخته شده با لوازمی مثل محور فلزی، مهره کروی و دو لوله پلاستیک و دو بطری چوبی.

* خصوصیات یک ست دروازه

الف: بطری چوبی
ب: فنجان چوبی
ج: میله فلزی

woodball

مشخصات زمین بازی وودبال

الف) زمین وودبال بایستی زمین وسیع، پوشیده از چمن یا خاک باشد و محدوده قانونی زمین وودبال بایستی برای بازی و مسابقات طراحی شده باشد.

ب) در زمین وودبال، موانع طبیعی مثل درختان، شاخسارها، دیوارهای کوتاه و تپه ها می توانند به عنوان خطوط مرزی جهت محصور کردن زمین مورد استفاده قرار گیرند.

ج) نواحی خارج از محدوده قانونی زمین بازی با توجه به عوامل طبیعی می تواند برای جایگاه تماشاچیان در نظر گرفته شود.

د) محدوده قانونی زمین بایستی از نظر موقعیت مکانی در جایگاه استراتژیک خوبی قرار گیرد.

ایجاد زمین وودبال

1) زمین وودبال هم متشکل از 12 زمین با ابعاد قانونی است که مجموع طول آنها باید بیش از 700 متر باشد.

2) به طور کلی سطح زمین و محدوده قانونی بازی باید صاف و یکنواخت باشد.

3) زمین وودبال با توجه به عوامل و شرایط طبیعی زمین (پستی و بلندی) یا در نظر گرفتن سطوح صاف و یکنواخت طراحی شده است.

4) زمین وودبال می تواند توسط موانع ساده و خطوط موقت مرزی محصور شود.

5) در مناطق قرارگیری زمین های وودبال فواصل مختلفی از 30 تا 130 متر برای زمین ها و محدوده قانونی آنها طراحی شده است.

6) در هنگام تاثیرات آب و هوایی منطقه ای با خصوصیات طبیعی زمین در تغییرات فصلی، مسئولان سازماندهی موظفند شرایط و موقعیت را سنجیده و طبق قوانین محلی خود اعمال کنند ولی این اعمال نظرها نبایستی برخلاف قوانین و مقررات اولیه باشد.

7) در صورت استفاده از ریسمان برای محصور کردن و مرزبندی محدوده قانونی زمین بازی، قطر ریسان بایستی یک سانتیمتر و به رنگ های سفید یا زرد باشد.

woodball1

خصوصیات زمین وودبال

* زمین بازی بایستی به طور منظم و مستمر مورد رسیدگی قرار گیرد و چمن زمین را نزدیک به برگزاری بازی ها کوتاه کنند.

* عرض هر زمین بازی باید طبق عوامل طبیعی و خصوصیات طبیعی زمین طراحی شود اما باریکی آن نباید کمتر از 3 متر و بیشتر از 15 متر باشد.

* از بُعد مسافت و از نظر طول زمین بازی از 50 متر به پایین فواصل کوتاه نامیده می شود، بین 51 تا 80 فواصل متوسط نامیده می شود و بین 81 تا 130 فواصل طولانی.

* در زمین های 12 تایی، حداقل چهار زمین منحنی وجود دارد که دوتا از آنها زمین های منحنی چپ و دوتا زمین های منحنی راست هستند.

* در زمین های 12 تایی حداقل دو زمین با فواصل طولانی و دو زمین با فواصل کوتاه وجود دارد.

* طول زمین بازی از مرکز خط شروع شده و تا مرکز دروازه اندازه گیری می شود. این اندازه در تمام زمین های وودبال و فواصل آن صادق است.

* در ابتدای هر زمین بازی، باید یک خط افقی به عنوان خط شروع مد نظر قرار گرفته شده و طراحی شود که خط آغاز نام دارد. این خط 2 متر طول دارد. در پایان هر خط 3 متر به عقب می رویم تا یک ناحیه مستطیلی به وجود آید که منطقه شروع نام دارد.

منبع : همشهری تماشاگر