Effects-Of-Smoking-While-Pregnant

خانم های باردار سیگاری که نمی توانند بخاطر جنینشان دست از سیگار کشیدن بکشند بهتر است منتظر تولد فرزندی سالم نباشند!

سیگار کشیدن علت اولیه بروز عوارض جانبی در نوزادان است. بچه‌هایی که پیش از موعد به دنیا می‌آیند، تولد نوزادانی با وزن کم یا نوزادانی که پیش از تولد می‌میرند همگی از عوارض مصرف سیگار در مادران باردار است. داشتن بیماری‌هایی مانند دیابت بارداری یا فشار خون دوران بارداری به نسبت مصرف سیگار در بارداری، بارداری سالم‌تر و ایمنی‌تری است چون این بیماری‌ها با کمک دارو قابل کنترل هستند اما مادر باردار سیگاری به هیچ وسیله‌ای کودک را از خطر دور نمی‌کند.

چرا سیگار خطرناک است؟
دود سیگار حاوی ۴ هزار ماده شیمیایی از جمله سرب و دست کم ۶۰ ترکیب سرطانزاست. هنگامی که مادری در دوران بارداری سیگار می‌کشد، این مواد سمی به جریان خون او که تنها منبع اکسیژن و مواد مغذی جنین است منتقل می‌شود. در حالی که هیچ کدام از این ۴ هزار ماده شیمیایی برای کودک شما مناسب نیست دوترکیب بسیار مضر به نام مونوکسید کرین و نیکوتین خطری مضاعف دارند. این دو سم مسئول هر نوع عارضه ناشی از مصرف سیگار در دوران بارداری است. مونوکسید کربن  و نیکوتین به کمک هم باعث می‌‌شوند اکسیژن کمتری به کودک برسد. نیکوتین رگ‌های خونی را در سراسر بدن  از جمه بند ناف باریک کرده و به همین دلیل جنین از یک راه باریک مجبور به تنفس است. بعد از آن گلبولهای قرمز که باید اکسیژن را منتقل کنند به جای اکسیژن مونوکسید کربن منتقل می‌کنند.

تاثیر سیگار بر جنین
•    کمبود اکسیژن میتواند اثرات مخربی در رشد جنین داشته باشد. مصرف سیگار در بارداری احتمال زایمان زودرس را تا دوبرابر افزایش می‌دهد و تولد نوزاد کم وزن را هم زیاد می‌کند. توقف رشد جنین در رحم می‌تواند عواقب منفی زیادی برای نوزاد داشته باشد.
•    بدن نوزادان کوچک توسعه نیافته است ریه‌ها هم یکی از بخشهای رشد نیافته بدن به حساب می‌آید و ممکن است در روزهای اول تولد نیاز به اکسیژن داشته باشد. بعد از آن هم احتمال بروز مشکلات تنفسی در این کودکان بیشتر است.
•    کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری سیگار مصرف میکردند به احتمال بیشتر به آسم و حتی سندرم مرگ ناگهانی نوزاد دچار می‌شوند.
•    نوزادانی که مادران آنها در سه ماهه اول بارداری سیگاری بوده‌اند به احتمال زیاد با نارسایی قلبی به دنیا می‌آیند. این خطر حدود ۲۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از مادرانی است که سیگار مصرف نمیکنند.
•    سیگار کشیدن اثرات مادام العمر بر مغز کودک می‌گذارد. احتمال بروز اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری و ضریب هوشی  کم در این کودکان بیشتر است.

چه کار کنید؟
با ترک سیگار می‌توانید هدیه‌ای بزرگ به فرزندتان بدهید. هرچه زودتر سیگار را ترک کنید همانقدر بهتر است. در حالت ایده‌آل شما باید پیش از بارداری سیگار را ترک کنید. سیگار احتمال بارداری را در هر سیکل ۴۰ درصد کاهش می‌دهد. اما اگر حین استعمال دخانیات متوجه بارداری‌تان شدید، هنوز دیر نیست. بلافاصله باید اقدام به ترک سیگار کنید. یک مطالعه نشان داد مادرانی که در سه ماهه اول بارداری سیگار را ترک میکنند شانس تولد نوزادسالم در آنها بیشتر است. پس از هفته ۱۴ تا ۱۶ جنین شروع به وزن‌گیری میکند و اگر تا آن موقع سیگار را ترک نکرده باشید احتمال اینکه رشد جنین به عقب بیفتد افزایش پیدا می‌کند. به محض ترک سیگار جنین اکسیژن کافی دریافت خواهد کرد و به رشد ایده‌آل می‌رسد. در مورد روش‌های مختلف ترک سیگار با پزشک مشورت کنید و برای این کار از دوستان، همسر و اعضای خانواده کمک بگیرید و از آنها بخواهید شما را حمایت کنند.