dad

آیا دوست دارید بهترین پدر دنیا باشید و برای فرزندتان در زندگی اش پدری خوب داشته باشد!

الگوبودن پدر در اجرای قوانین خانوادگی به‌عنوان یک سرمشق قلمداد می‌شود. قوانین خانواده را مشخص و وظایف فرزندان را بیان کنید. اقتدار در سایه مهربانی، دوستی و قاطعیت شکل می‌گیرد نه در برخورد خشن، ناسزاگویی یا احتمالا کتک‌زدن.

سرهنگ امیر فراستی . معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ  نوشت: به‌طور طبیعی آرزوی هر پدری است که بتواند با صبر، مهربانی، دوستی، وقت‌گذاری و احترام، به وظایف خود در قبال فرزندانش عمل کند. در یادداشت پیشین از جایگاه مهم پدر در تربیت فرزند و نقش کلیدی آن صحبت شد، در ادامه به تأثیرات ویژه پدر بر فرزندان- دختر و پسر- و بیان نکات ضروری می‌پردازیم.

رابطه پدر با پسر
تقویت و غنی‌کردن روابط محبت‌آمیز بین پسرها و پدرها بیشترین تأثیر را در کاهش تنش‌های خانوادگی و اضطراب‌های فردی به‌همراه دارد و زمینه سلامت شخصیت و بهداشت روان پدر و پسر و اعضای خانواده را فراهم می‌کند. کودک تا سه‌سالگی فقط با مادر همانندسازی می‌کند؛ چه دختر و چه پسر، اما از حدود پنج سالگی کودک وارد سیر همانندسازی با پدر می‌شود. همانندسازی پسر با پدر یعنی همانندسازی مرد و به‌دست‌آوردن هویت مردانه چه از نظر جنسی و چه شخصیتی. میل به استقلال‌طلبی، پذیرش مسئولیت در روابط اجتماعی، قدرت ابراز وجود و… از ویژگی‌های مردان است که برای کسب آن مهم‌ترین مسئله رابطه پدر و پسر است، درصورتی‌که پدر ارتباط عاطفی بیشتری با پسرش داشته باشد انرژی حیاتی از پدر به پسر منتقل می‌شود و پذیرفته‌شدن از سوی پدر، سبب نزدیکی بدون ترس پسر به پدر و افزایش صمیمیت و اعتماد متقابل بین آن دو می‌شود.

رابطه پدر با دختر
دخترانی که حضور پدر را در کنار خود حس نمی‌کنند، معمولا در مواجهه با مشکلات، آسیب‌پذیر و شکننده هستند. یک پدر پرورش‌دهنده می‌تواند تأثیر بسیار مهمی در رشد زنانگی دختر خود داشته باشد، برای مثال دخترانی که در خانه‌هایی رشد کرده‌اند که مادر مسلط و پدر منفعل بوده و در تصمیم‌گیری‌ها حضور و نقش تربیتی نداشته است، در آینده در برخورد با مردان دچار مشکل می‌شوند.

برای اینکه پدر خوب و مفیدی باشیم نکات زیر پیشنهاد می‌شود:
١- به همسرتان بسیار عشق بورزید؛ با دیده احترام به مادر خانواده بنگرید و از او به نیکی یاد کنید، در نتیجه‌ تکریم پدر از مادر، عملا بذر قدرشناسی در خانواده کاشته و درک ارزش‌ها و حفظ حرمت‌ها شکل می‌گیرد.

٢- برای فرزندتان زمان کافی بگذارید: توجه به علایق فرزند و برنامه‌ریزی برای انجام آنها مثل پارک، سینما، دوچرخه‌سواری و… و از سوی دیگر تنظیم زمان روزانه یا هفتگی برای هم‌صحبت‌شدن با فرزند، گفت‌وگوی دوستانه با فرزندان به‌ویژه نوجوانان نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. اگر پدران بتوانند به‌عنوان یک مربی علاقه‌مند، به افکار فرزندانشان گوش داده و به آن احترام بگذارند فرزندان دیگر درصدد کناره‌گیری از پدر و خانواده نخواهند بود.

٣- احساسات خود را بیان کنید: اگر فرزندان در خانه محبت را تجربه‌ نکنند با روش‌های مخرب دیگر به‌دنبال آن می‌گردند. هر روز به فرزندتان بگویید دوستت دارم. باید توجه داشته باشید محبت، بجا و به‌موقع باشد و از زیاده‌روی بپرهیزید.

۴- قاطع باشید و تصمیمات خود را قاطعانه اجرا کنید: الگوبودن پدر در اجرای قوانین خانوادگی به‌عنوان یک سرمشق قلمداد می‌شود. قوانین خانواده را مشخص و وظایف فرزندان را بیان کنید. اقتدار در سایه مهربانی، دوستی و قاطعیت شکل می‌گیرد نه در برخورد خشن، ناسزاگویی یا احتمالا کتک‌زدن.

۵- از سرزنش و مقایسه فرزند خود بپرهیزد: سرزنش نوعی تحقیر فرزند است که موجب ناامنی و اختلال روانی او می‌شود. مقایسه هم سبب کاهش اعتماد‌به‌نفس فرزند و ندیدن توانایی‌ها و سرمایه‌های وجودی او می‌شود.

۶- به تحصیل و درس فرزند خود اهمیت دهید: در جریان امور درسی او باشید و به مدرسه فرزند خود سر بزنید.

٧- مستبد نباشید: به‌جای رابطه خشک و آمرانه ارتباطی توأم با گذشت و صبر داشته باشید تا مروت و مردانگی را بیاموزند. سعی کنید به‌عنوان یک مشاور در کنار فرزندتان باشید نه یک فرمانده مستبد.

روزنامه شرق