81935

آیا می دانستید خواب مناسب و کافی می تواند تاثیرات مفید زیادی روی حافظه ما بگذارد

شما هم جزء افرادی هستید که این روزها احساس می کنند حتی از به یاد آوردن کوچک ترین امور زندگیشان عاجز هستند؟ آنهایی که هر چه تلاش می کنند موضوعی را به خاطر بسپارند نمی توانند و سر آخر با ملغمه ای از اطلاعات مواجه می شوند؟ بدون اغراق اغلب ما چنین حسی را تجربه کرده ایم و دائماً به دنبال جوابی برای چرایی ضعیف شدن قدرت یادآوریمان هستیم.اما شاید بهتر باشد جواب این سؤال را به ضعیف شدن عملکردهای مغزمان ربط ندهیم و به دنبال دیگر عواملی باشیم که به صورت جانبی حافظه ما را تحت تأثیر قرار می دهند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، احتمالاً به چشم هیچ کدام از ما نمی آید که خوابیدن چگونه عملکردهای مختلف مغز ما از جمله حافظه و به خاطر سپردن را تحت تأثیر قرار می دهد. در واقع، خوابیدن نه تنها از اضمحلال حافظه ما جلوگیری می کند بلکه فرصت دسترسی آسان به اطلاعات حافظه را برای ما فراهم می کند. تحقیقات دانشمندان بر اثرات جانبی خواب روی زندگی انسان نشان داده است: یک خواب خوب به ما توان یادآوری آنچه در شرایط عادی یا بی خوابی نداریم می دهد. برای سنجش این موضوع دانشمندان از مشارکت کنندگان خواستند تعداد مشخصی واژه را یک بار بلافاصله پس از شنیدن و بار دیگر پس از مدتی خواب به یاد بیاورند.

نتایج داده ها شگفت انگیز بود، تمامی افرادی که توانسته بودند خوابی خوب و کافی داشته باشند تعداد لغات بیشتری را به زبان می آورند. این در حالی است که همین گروه در مرحله اول و پس از شنیدن لغات تنها تعداد محدودی از آنها به خاطر سپرده بودند. به همین دلیل متخصصان بر این باور هستند که: خواب خوب توان یادآوری انسان را دو برابر می کند. چنین نتایجی باور به اینکه در زمان خواب مغز انسان به صورتی فعالانه توان دست یابی به اطلاعات مهم و حتی غیر مهم را دارد تقویت می کند.بنابراین، اگر احساس می کنید در عین جوانی حتی قدرت یادآوری کوچک ترین چیزها را ندارید بهتر است پیش از چیز نگاهی به کیفیت و کمیت خواب داشته باشید.

منبع psychcentral