pregnant8_180

آیا تغذیه و خورد و خوراک مادران باردار می تواند روی دندان درآوردن اطفال پس از تولد تاثیرگذار باشد؟

مواد غذایی که جنین از مادر دریافت می نماید نقش موثری در تشکیل و تکامل ساختار دندان ها در مرحله قبل از رویش آنها دارد تکامل دندان های شیری در ماه دوم و سوم جنینی آغاز می شود و معدنی شدن آنها در ماه چهارم جنینی تا دهه اول زندگی فرد ادامه دارد. لذا تغذیه در تکامل دندان ها در زمان معدنی شدن عاج و مینا دندان در ۴ تا ۶ ماهگی دوران جنینی (حاملگی مادر) موثر است. لذا تغذیه مادر باردار در این زمان مهم است. این مقاله توسط دکتر علی آقازاده درباره اهمیت رژیم غذایی زنان باردار و سلامت دندان تنظیم شده است که در ادامه بدان می پردازیم:

۹۶ درصد از ساختار مینای دندان از مواد معدنی است که متشکل از کلسیم و فسفر است و ویتامین D از مهمترین مواد دست اندر کار متابولیسم کلسیم است. به هر حال امروزه نقش سه عنصر کلسیم، فسفر و ویتامین D در تکامل و شکل گیری دندان ها در رژیم غذایی دوران بارداری مادران تایید شده است.

نکته مهم آن است که مصرف بیش از حد آنها موجب افزایش مقاومت دندان ها نمی شود. ولی مقدار کم این سه عنصر در رژیم غذایی مادران باردار به طور قطع موجب کاهش مقاومت دندان های کودک به پوسیدگی و عوامل ایجاد کننده آن ها می شود.

رژیم غذایی مادران باردار علاوه بر اینکه باید حاوی مقادیر کافی کلسیم، فسفر و ویتامین D باشد همچنین مصرف مقادیر مناسب میوه، سبزیجات، عدس وگوشت سفید نیز توصیه می شود.

شیر، پنیر، ماست، کلم بروکلی، کلم پیچ، گل کلم، آب پرتقال، ماهی (ساردین، تن، آزاد)، کنجد، آلوی خشک، بادام(خوردن هر۱۰۰گرم بادام،۲۴۰میلی گرم کلسیم البته با منشا گیاهی را به بدن میرساند. به این دلیل بادام برای کسانی که به هر دلیلی لبنیات استفاده نمی کنند،توصیه میشود)، شلغم و دانه خردل از منابع مهم کلسیم به شمار می روند.

ویتامین D در روغن کبد ماهی، کره مارگارین، زرده تخم مرغ، خامه، جگر، برخی از ماهی ها از جمله ساردین و قزل آلا یافت می شود. ولی مهمترین منبع، آفتاب است. تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید به پوست باعث تبدیل شدن دهیدرو کلسترول به ویتامین D می شود. افراد با پوست تیره نیاز بیشتری به دریافت ویتامین D دارند چون نور کمتری جذب می کنند.

فسفر در گوشت قرمز گاو و گوسفند، طیور خانگی، تخم مرغ، بادام زمینی، ماکارانی، شیر نخود سبز( تازه)، تخمه آفتابگردان، کشمش، عدس پخته، لوبیا، سیب زمینی و میگو یافت می شود.( میزان نیاز به فسفر و کلسیم نسبت یک به یک است. به جز در سال اول زندگی که نیاز فسفر کمتر از نیاز به کلسیم است.)

مصرف نوشابه به علت زیادی فسفری که دارد باعث کاهش کلسیم در استخوان ها می شود. کلسیم در بدن به کمک فسفر موجود تشکیل مواد سخت و بلوری می شود. برای استحکام استخوان، فسفر ضروری است ولی اگر بیش از حد فسفر باشد جایگزین کلسیم شده و از سختی می کاهد.( کاهش میزان فسفر خون موجب اختلال در روند رشد و نمو فک دندان ها و کندیل مفصل فک می شود.)

مصرف آهن در زنان باردار در تکامل و استحکام دندان ها و استخوان ها ی جنین موثر است لذا متخصصین زنان و زایمان برای مادران باردار از ماههای سوم و چهارم به بعد روزانه کپسول های هماتینیک ( کپسول های حاوی آهن و اسید فولیک ) تجویز می کنند.

آهن در غذاهایی از قبیل گوشت، جگر، ماهی و زرده تخم مرغ، سبزی های سبز برگ و حبوبات وجود دارد. مهمترین منبع آهن جعفری، اسفناج و جگر می باشد که آهن جعفری بهتر جذب می شود.

خوردن چای طی یک تا دو ساعت قبل و بعد از غذا از جذب آهن جلوگیری می کند. ولی استفاده از مواد دارای ویتامین ث یا میوه های ترش، مثل مرکبات به جذب آهن کمک می کند.

در عاج، پروتئین به صورت الیاف کلاژن هستند که برای ساخت آنها وجود ویتامین C ضروری است منبع اصلی ویتامین C مرکبات می باشد.