images.jpg456
از مراحل مختلف رشد نوزاد چه میزان اطلاعات دارید و در چه مرحله ای چه عکس العمل هایی نشان دهنده سلامت ذهنی وی است؟

پدر و مادر شدن برای هر انسانی شیرین و لذت‌بخش است، به خصوص اگر تجربه اول آن‌ها نیز محسوب شود. برای این‌که لذت این لحظات را صد چندان کنند لازم است شناخت خود را نسبت به مراحل رشد و نمو تازه وارد خود بالا ببرند. آنچه والدین باید در مورد نوزادان خود بدانند این است که همان‌گونه که به تقویت و رشد جسمی نوزاد خود اهمیت می‌دهند لازم است به تقویت و رشد ذهنی آن‌ها نیز توجه کنند که این مستلزم شناخت کافی نسبت به این امر است. با ما همگام شوید تا مراحل رشد ذهنی کودک را تا ۲سال مورد بررسی قرار دهیم.

مراحل رشد ذهنی کودک در ۳ هفته اول
کودک از بدو تولد شروع به فهمیدن می‌کند، روز اول گوش می‌دهد و روز سوم علاوه بر گوش دادن واکنش نیز نشان می‌‌دهد. در روز نهم چشمانش را به سمت صدا حرکت می‌دهد و روز چهاردهم مادر خود را می‌شناسد. روز هجدهم صداهای کوتاه و تک از خودش تولید می‌کند و روز بیست و چهارم با شنیدن صدای مادر دهانش را تغییر شکل می‌دهد. در این مرحله کودک از فاصله ۲۵ سانتی‌متری می‌تواند اشیا رنگی را واضح ببیند.

برای پرورش توانایی‌های حافظه نوزاد در این مرحله
۱- با انگشتان خود اشیا رنگی را در فاصله ۲۵ سانتی‌متری برای کودک‌تان تکان دهید.
۲- با کودک صحبت کنید و برای او نجواهای مادرانه بخوانید.
۳- سعی کنید کودک تمام علائم و حرکات شما را ببیند.
۴- تمام حواس کودک خود را تحریک کنید.

مراحل رشد ذهنی کودک در هفته چهارم زندگی
در این مرحله کودک حرکاتی را که هنگام صحبت کردن اتفاق می‌افتد، می‌فهمد و او نیز به نشانه تقلید این کار را با دهانش انجام می‌دهد. در این مرحله، واکنش نوزاد با توجه به آهنگ صدای مادر یا پدر متفاوت است، یعنی او آهنگ صدا را متوجه می‌شود. زمانی که با خشونت با او صحبت کنید، دچار اضطراب و نگرانی می‌شود و زمانی که با صدای آرام و ملایم با او صحبت کنید با آرامش و در سکوت به حرف‌های شما گوش می‌دهد.

برای پرورش توانایی حافظه نوزاد در این مرحله
۱- او را در آغوش بکشید و به آرامی تکان دهید و با او صحبت کنید.
۲- با صدای آهنگین و ریتمیک با او صحبت کنید.
۳- برای او نجواهای مادرانه بخوانید.

مراحل رشد ذهنی کودک در هفته ششم
در این مرحله وقتی شما با نوزادتان صحبت می‌کنید به شما لبخند می‌زند و صداهای کوتاه از ته حلق خودش تولید می‌کند و سرش را تکان می‌دهد.

برای پرورش توانایی نوزاد در این مرحله:
۱- از جهات مختلف با او صحبت کنید تا جهت نگاهش را با صدای شما هماهنگ کند.
۲- اسباب بازی او را به چشمانش نزدیک و سپس دور کنید.
۳- هنگام صحبت کردن با او صورت‌تان را به او نزدیک کنید.
۴- با چهره شاداب و متبسم با او صحبت کنید.
۵- هنگام صحبت به چشمان او نگاه کنید.

مراحل رشد ذهنی کودک در هفته هشتم:
در این مرحله کودک به آنچه در اطراف خود می‌بیند و توجه او را به خودش جلب می‌کند خیره می‌شود. او به جهت‌های مختلف نگاه می‌کند و به صدا‌ها و اشیا پیرامون واکنش نشان می‌دهد.