Sugar1

اگر زیاد شکر و محصولات شکری می خورید حتما می دانید که برای سلامتی بسیار مضر است پس اگر قصد کاهش این محصولات را دارید ولی نمی توانید در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا شما را یا شیوه های ساده  کاهش مصرف شکر آشنا کنیم

بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی، یک فرد بزرگسال نباید بیش از ۲۵ گرم شکر در روز مصرف کند. اما ما معمولاً خیلی بیش از این مقدار شکر مصرف می کنیم. مثلاً یک قوطی معمولی کوکاکولا حاوی ۳۹ گرم شکر است. ضمن اینکه شکر در خوراکی هایی که اصلاً فکرش رو نمی کنیم مثل همبرگر و حتی ماست یونانی هم وجود دارد.

۱ –  شکری که در چای صبحانه می ریزید رو کاهش بدهید

حساب کنید که معمولاً چند قاشق چایخوری شکر در چای صبحانه می ریزید. هر روز و به تدریج از این مقدار کم کنید تا ذائقه شما هم به مرور به این کاهش شیرینی چای، عادت کند.

۲-  نوشیدن نوشابه رو به تدریج کاهش دهید

چه نوشابه رژیمی و چه نوشابه معمولی هر دو باعث افزایش وزن و هوس خوردن شیرینی بیشتر می شوند. همونطور که گفتیم، یک قوطی استاندارد کوکاکولا، ۳۹ گرم شکر دارد. گرچه نوشابه رژیمی، شکر ندارد اما شیرین کننده های مصنوعی موجود در این نوشابه ها باعث افزایش هوس خوردن شیرینی و پرخوری می شوند. شیرین کننده های مصنوعی هیچ انرژی به بدن نمی رسانند. پس بدن همچنان بدون انرژی و نیازمند به انرژی باقی مانده و سعی می کند که این کمبود انرژی رو از طریق زیاده روی در مصرف انواع مواد غذایی جبران کند. هم نوشابه رژیمی و هم نوشابه معمولی، اعتیاد آور می باشند و اعتیاد به شکر می آورند.

۳ –  قبل از خرید خواربار برای منزل،‌ یک میان وعده سالم بخورید

قبل از اینکه برای خرید مایحتاج غذایی به سوپرمارکت بروید، یک میان وعده سالم مثل سیب بخورید. خرید خوراکی هایی که شکر کمتری دارند مساویست با ورود شکر کمتر به منزل و مساویست با ورود شکر کمتر به معده. در ضمن، مصرف میوه قبل از خرید باعث می شود که میوه و سبزی بیشتر و شیرینی جات کمتری بخریم.

۴ –  از شیرینی فروشی ها و بخش هایی از سوپرمارکت که تنقلات شیرین می فروشند،‌ فاصله بگیرید

هر قدر که فاصله شما با این منابع شیرینی (یعنی شیرینی فروشی و قسمت هایی از سوپرمارکت که به فروش تنقلات شیرین اختصاص داده شده است) بیشتر باشد، احتمال خرید این خوراکی ها هم در شما کمتر می شود.

۵ –  یک جایگزین سالم تر برای شکر موجود در سس ها پیدا کنید

سس کچاپ که اکثر ما عاشق اون هستیم، حاوی مقدار بسیار زیادی شکر است. سعی کنید که به جای کچاپ از ادویه جات یا سس های خانگی کم شکر یا از جایگزین هایی مثل خردل یا سرکه استفاده کنید.

۶ –  آب بیشتری بنوشید

آیا مطمئن هستید که گرسنه اید؟ کم آبی بدن گاهی باعث می شود که تشنگی و گرسنگی رو با هم اشتباه بگیریم. برای اینکه بفهمید که آیا واقعاً گرسنه هستید و یا تشنه اید، یک لیوان آب بنوشید و یک دقیقه صبر کنید. اگر احساس بهترین داشتید، به احتمال زیاد، تشنه بوده اید و بدن شما سعی داشته است که شما رو متوجه کم آبی بدن کند.

۷ –  کشمش نخورید، انگور بخورید

اگر بین میوه تازه و میوه خشک، حق انتخاب دارید، حتماً‌ میوه تازه رو انتخاب کنید. میوه خشک هم همان فواید میوه تازه رو دارد اما در اثر از دست دادن آب، غلیظ شده و در هر واحد حاوی شکر و انرژی بیشتری است. مثلاً یک فنجان انگور حاوی ۱۵ گرم شکر و حدود ۶۰ کالری انرژی است اما یک فنجان کشمش حاوی ۹۸ گرم شکر و حدود ۵۰۰ کالری است.

۸ –  سس سالاد رو خودتون به صورت خانگی درست کنید

حتی اگر سسی که می خورید تند باشد باز هم حاوی مقدار زیادی شکر است. تهیه انواع سس رو یاد بگیرید و خودتون تهیه کنید. تهیه سس کار بسیار ساده و ارزانی است و به شما در کنترل مقدار شکر مصرفی تان کمک می کند. وقتی که غذایی به سالم بودن سالاد می خورید، حیف است که یک سس سالم رو هم چاشنی اون نکنید.

منبع : yeka.ir