V5I3DentalCare

سرزدن به دندانپزشک در چه مراحلی باید صورت بپذیرد و چند ماهی یکبار باید سری به دندانپزشک بزنیم.

 اغلب توصیه می‌شود که همه افراد باید سالی دو بار برای معاینه دندان‌هایشان به دندانپزشک مراجعه کنند اما این سوال ممکن است وجود داشته باشد که آیا همه باید همین تناوب را برای مراجعه به دندانپزشک رعایت کنند یا اینکه ممکن است عده‌ای نیاز کمتر یا بیشتری جهت مراجعه به دندانپزشک داشته باشند. در این مطلب به مرور مواردی می‌پردازیم که ممکن است نیاز شما را برای مراجعه به دندانپزشک به بیش از دو بار و حتی تا چهار بار در سال برای معاینه و چکاپ افزایش دهند.

۱- عدم رعایت کافی بهداشت دهان و دندان: اگر نگهداری شما از دندان‌هایتان ضعیف است، اگر با مسواک، نخ دندان و دهانشویه میانه خوبی ندارید یا جز افرادی هستید که مسواک زدن را به بهانه‌های مختلف می‌پیچانید و شب‌ها تنبلی می‌کنید، بهتر است بیشتر به دندانپزشکتان سر بزنید و از وضع دندان‌هایتان بیشتر خبر بگیرید!

۲- رژیم غذایی: بیشترین مصرف روزانه مواد غذایی شما را قندها تشکیل می‌دهند؟ در طول روز با دهانتان مدام در حال خوردن، مکیدن، سک زدن، جویدن و نوشیدن هستید؟ مواد غذایی شیرین چسبناک و نوشیدنی‌های حاوی قند استفاده می‌کنید؟ شما جز کسانی هستید که حتی ممکن است تا چهار نوبت در سال نیاز به مراجعه به دندانپزشک جهت معاینه داشته باشید.

۳- خانم‌های با قصد بارداری: قبل از بارداری بسیار مهم است که تمامی مشکلات بهداشت دهان و دندان شما برطرف شده و برای پیشگیری از مشکلات حین بارداری هم پیشگیری‌های لازم صورت گیرد. شما نیاز دارید که در ماه‌های منتهی به بارداری مدام بهداشت دهان و دندان خود را توسط دندانپزشک چک کنید. سلامت دهان و دندان شما حتی ممکن است بر سلامت فرزندی که متولد می‌کنید تاثیر داشته باشد.

4- سن بالا یا مصرف داروهای کاهش‌دهنده جریان و میزان بزاق: افراد مسن بزاق دهانشان کاهش میابد و کیفیت بزاق هم ممکن است دچار نغییراتی شود. جریان بزاق با مکانیسم‌های مختلف می‌تواند از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری کند. در مصرف داروهای مختلفی هم بزاق کاهش پیدا می‌کند. داروهای ضدفشارخون و برخی داروهای ضدافسردگی از جمله داروهای کاهش‌دهنده بزاق هستند. داروهای درمان سرطان و رادیوتراپی هم می‌تواند بزاق را کاهش داده و شیوع پوسیدگی را بیشتر کند. اگر جز این دسته هستید، باید دفعات مراجعه خود به دندانپزشک را افزایش دهید.

5- انجام درمان ارتودنسی یا شلوغی و روی هم بودن دندان‌ها در فک به طور طبیعی: وقتی درمان ارتودنسی را شروع می‌کنید، با توجه به حضور وسایل ارتودنسی در دهانتان، نیاز به معاینه و معالجه بیشتری نسبت به سایر افراد ممکن است برایتان وجود داشته باشد. شلوغی طبیعی دندان‌ها هم ممکن است زمینه را برای پوسیدگی بیشتر فراهم کند.

6- انجام درمان‌های پیچیده دندانپزشکی در گذشته: دندان‌هایی از شما که تحت درمان‌های دندانپزشکی قرار گرفته است، ممکن است نیاز به چکاپ‌های دوره‌ای داشته باشد. یکبار مراجعه به دندانپزشک برای درست کردن دندان‌ها، برای افرادی که درمان‌های دندانپزشکی پیچیده برایشان انجام شده است، ممکن است کافی نباشد!

7- ابتلا به بیماری خاص یا وجود جرم دندانی و علایم خونریزی از لثه‌ها: برخی بیماری‌های عمومی بدن ممکن است بر سلامت دهان و دندان شما تاثیر بگذارند. (برعکس این قضیه هم درست است و مشکلات دهان و لثه می‌تواند روی برخی بیماری‌های عمومی بدن شما تاثیر منفی داشته باشد). بیماری‌هایی که دستگاه ایمنی شما را تضعیف کنند یا بیماری های خونی از این دسته از بیماری‌ها هستند. در صورتی که کاندیدای پیوند عضو یا جراحی قلب باشید هم باشید هم باید دوره‌های معاینه دندانپزشکی خود را افزایش دهید. جرم دندانی و مشکلات لثه‌ای هم نیازهای شما را برای معاینات دوره‌ای افزایش می‌دهد.

8- دندان‌های ضربه دیده و دندان‌هایی که دندانپزشکتان برای آنها معاینات دوره‌ای زمانبندی شده معین کرده‌اند: در تروماهای دندانی (ضربه وارد شده به دندان‌ها) و برخی درمان‌های پیچیده ممکن است که دندانپزشکتان برایتان معاینات زمانبندی شده تعیین کرده باشد. حتمن در این تاریخ‌ها مراجعه کنید. سهل‌انگاری در این موارد ممکن است به بهای از دست رفتن دندان‌هایتان تمام شود