index.jpg534
اگر به مدت طولانی پشت میز می نشینید باید مراقب وضعیت و حالت نشستن خود باشید تا دچار سندرم اختلال وضعیت در نشستن نشوید.

سندرم «اختلال وضعیت» ناشی از بدنشستن به مدت طولانی است و یکی از روش‌های درمان این اختلال صاف نشستن و تقویت عضلات ستون مهره‌ها است. کارمندان و افرادی که به مشاغلی مانند قالیبافی مشغول هستند بیشتر در معرض آسیب قرار دارند.

محمد اکبری درباره‌ «اختلال وضعیت» و علل بروز آن، اظهار داشت: بسیاری از افرادی که مدت طولانی پشت میز می‌نشینند در صورتی که خم شوند دچار سندرم «اختلال وضعیت» می‌شوند که در این حالت بخشی از ستون مهر‌‌ه‌ها دچار آسیب می‌شود.

وی افزود: ستون مهره‌ها از 4 بخش پشتی، گردنی، کمری و خاجی تشکیل شده است. بد نشستن پشت میز موجب می‌شود تا بین ناحیه پشتی و کمری بیش از حد معمول خم شود و پس از مدت زمان طولانی فرد دچار کمردرد شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تشخیص‌هایی مانند فتق دیسک و جابه‌جایی مهره‌ها ناشی از سندروم اختلال وضعیت است. معمولاً در شرح حال افرادی که به حرفه‌هایی مانند قالیبافی مشغول هستند یا مدت‌های طولانی پشت‌ میز می‌نشینند به مواردی اشاره می‌شود که در نهایت تشخیص اختلال وضعیت داده می‌شود.

این فیزیوتراپیست تصریح کرد: یکی از روش‌های درمان این است که فرد مشکل خود را بداند و موقع نشستن صاف بنشیند همچنین عضلات ستون مهره‌ها را تقویت کند تا توان صاف نگه داشتن آنها را داشته باشد.

وی افزود: اگر فرد به موقع به فیزیوتراپیست مراجعه کند بین 4 تا 5 جلسه درمان توانبخشی می‌تواند به او کمک کند. همچنین در صورت آموزش صحیح درست نشستن فرد ظرف 10 تا 15 روز درمان می‌شود.

فارس