delivery-without-pain-2از زایمان به روش اپیدورال چه میزان اطلاع دارید و از راه و روش و چگونگی انجام آن چه می دانید.

اپیدورال شکلی از بی حسی موضعی (بر نواحی خاصی تاثیر می گذارد) است که در آن ماده‌ی بی حسی در فضای اپیدورال از ستون فقرات تزریق می شود. این ماده هنگام تولد نوزاد اعصاب منتقل کننده نشانه های درد از رحم و مجرای زایمان را بی حس می کند. اپیدورال درد از زیر شکم به پایین را از بین می برد.

شاید این کار نسبتاً ترسناک به نظر رسد. بنابراین توجه داشته باشید که پیش از تزریق اپیدورال، پوست پشت کمترتان را با مسکن موضعی بی حس شود و اگر هنگام زایمان، احساس هر دردی بیش از یک ناراحتی ملایم داشتید مراقب پزشکی خود را مطلع سازید.

اپیدورال برای وارد کردن مسکن موضعی به داخل فضای اپیدورال ستون فقرات سه روش وجود دارد:
۱- میزان ویژه ای از مسکن موضعی در آغاز روند تزریق می شود.

۲- سیستم افزایشی که در آن بی حسی موضعی در فواصل منظمی از طریق کتتر(لوله ی باریک ) اپیدورال به داخل فضای اپیدورال تزریق می شود.

۳- تزریق مداوم مسکن موضعی از طریق کتتر اپیدورال زیر نظر پزشک که با پمپ تزریق  تنظیم می شود. تداوم بی حسی یا بی هوشی بستگی زیادی به میزان داروی مصرف شده دارد. محلول ملایم فیبرهای عصبی کوچک را مسدود می کند و محلولی قوی فیبرهای مقاوم تر را مسدود می سازد.

چرا این مسکن بسیار معمول شده است؟
در تزریق اپیدورال فوایدی وجود دارد:
معمولاً طی زایمان در تسکین درد نسبتاً به سرعت عمل می کند. اگر زایمانتان طولانی شد، به شما فرصت استراحت بیشتری می دهد. کمک می کند تا تجربه ی بهتری در زایمان داشته باشند.

وقتی دیگر انواع راه کارهای کنار آمدن با درد (مثل ماساژ) کارساز نیست، شاید اپیدورال تسکینی باشد برای رفع خستگی، کوفتگی و ناراحتی شما. اپیدورال اجازه می دهد تا آرام بگیرید، استراحت کنید، متمرکز شوید و در هنگام زایمان توان بیشتری داشته باشید.

برخلاف دیگر داروهای مسکن بر مغز تاثیری ندارد. شاید هنوز متوجه انقباض های خود بشوید، اما دردی احساس نکنید.

اپیدورال براساس تصمیم شما، زود یا دیر، در تمام طول زایمان قابل استفاده است. اما اگر زایمان بسیار طولانی شد و نتوانستید بی حرکت بمانید تا متخصص بیهوشی کارش را انجام دهد از دادن اپیدورال به شما امتناع می شود.

اپیدورال فعال چیست؟
این مسکنی است که به روش معمول تزریق می شود، اما ترکیب دارویی متفاوتی دارد. این ماده بدون بی حس کردن موتورهای عصبی، اعصاب را بی حس می کند. اگر به خوبی اثر کند، می توانید حرکت کنید، اما باید همراه داشته باشید. این مسکن در میان پزشکان معمول نیست، زیرا عملکردش پیش بینی ناپذیر است و در هر فرد متفاوت عمل می کند. به این معنا متخصص بی هوشی باید مدتی طولانی در دسترس باشد.

زجر جنینی Fetal distress  چیست؟
به استرس جسمی و فیزیکی که به علت کمبود اکسیژن به جنین وارد می شود. زجر جنین  fetal distress  می گویند و به معنای  تغییرات بارز در تعداد ضربان قلب جنین است. و نشان دهنده این موضوع است که میزان اکسیژن خون او کافی نیست و مواد زاید خونش بیش از اندازه است.

نرس ماما، تینا اوت، می گوید : feta; distress  نامی برای توضیح بچه ای است که با زایمان کنار نمی آید. بیماری های مادر مثل فشار خون بالا، مشکلات جفت مثل پارگی و نیز بند ناف زیر فشار و عفونت جنین برخی از علل این تنش است. علت دیگر بروز این تنش زمانی است که مادر در وضعیتی دراز کشیده (معمولاً طاقباز و بدون هیچ حرکتی) باعث فشار روی رگ های خونی در جریان پشت رحم می شود و در نتیجه، بچه را از اکسیژن رسانی محروم می کند بچه های در تنش با نشانه هایی ما را آگاه می کنند وبه همین علت نظارت مانیتوری در زایمان اهمیت زیادی دارد.

این بچه ها با کاهش ضربان قلب، تغییر الگوی حرکات (یا حتی توقف کلی آن) و یا با دفع مدفوع اولیه یا مکونیوم هنگامی که هنوز در رحم هستند، واکنش نشان می دهند. تنش جنینی باید جدی گرفته شود. به احتمال زیاد مانیتور قلب جنین روی شکم مادر بسته می شود تا نظارت مداوم دقیقی بر بچه وجود داشته باشد.