Buyer-Behaviors

تعاملات اجتماعی و عادات رفتاری شما نشان دهنده شخصیت شماست بهتر است مراقب رفتارهاو عکس العمل های خود باشید.

داستان، داستان صمیمیت و نزدیک‌شدن به همکار و کشیده‌شدن به روابط عاطفی و خارج از چارچوب شرعی در محل کار است. متأسفانه اگر چارچوب‌ها رعایت نشود ممکن است زمانی به‌خود بیایید که بیش از حد متعارف و مجاز به همکارتان نزدیک شده‌اید. موضوع وقتی پیچیده‌تر می‌شود که یکی از دوطرف یا هر دو متاهل باشند و برقراری رابطه سالم و ازدواج ممکن نباشد. در اینگونه مواقع انسان‌ها مستاصل می‌شوند و بر سر دوراهی تعهد و پایبندی به زندگی مشترک و حفظ پاکدامنی و تقوا از سویی و خیانت و رابطه‌های مخفیانه و بی‌تقوایی و رابطه نامشروع از سوی دیگر مردد می‌شوند. با توجه به به‌وجود آمدن صمیمیت‌ها و عواطفی که معمولا در این مراحل بین دوطرف رد و بدل شده، انتخاب صحیح بسیار سخت می‌شود و گرفتار کلاف در هم تنیده‌ای می‌شوید که زندگی خانوادگی و جایگاه شغلی و حتی دین و اخلاق شما را به خطر می‌اندازد. اما علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد و پیش از اینکه کار به گردنه‌های باریک این‌چنینی برسد باید پیشگیری کرد و از همان اول به‌گونه‌ای رفتار کرد که صمیمیت و رابطه نامتعارف پیش نیاید. در این مطلب سعی کرده‌ایم ریزه‌کاری‌های لازم برای پیشگیری از صمیمیت و رابطه‌های خارج از چارچوب را در محیط کار مرور کنیم.

  • مراقب پیام‌های رفتاری‌تان باشید

اساسا هر رفتاری از طرف شما یک‌سری پیام‌های کد شده برای طرف مقابلتان می‌فرستد. این پیام‌ها معانی رفتار انسان را در محیط‌های اجتماعی شکل می‌دهند. به‌خصوص در محیط‌هایی که امکان شناخت همه افراد وجود ندارد این پیام‌های رفتاری نقش مهمی ایفا می‌کنند و بار زیادی از روابط بین افراد را به دوش می‌کشند. نکته جالب اینجاست که خیلی از اوقات معانی این پیام‌ها در میان خانم‌ها و آقایان متفاوت است. ممکن است رفتار خاصی که برای خانم‌ها بی‌معنی است برای آقایان پیام معنایی خاصی را به همراه داشته باشد یا بر عکس، رفتاری که در بین خانم‌ها معنی خاصی را تداعی می‌کند برای آقایان بی‌معنی باشد.در این میان یکی از نکات مهم در تشخیص اینکه آیا رفتار شما بار معنایی خاص، ویژه و پیامی حاکی از دلسوزی یا محبت را به طرف مقابل مخابره می‌کند یا نه احساس شماست.اگر ذهن شما در خارج از محیط کار یا حین کار معطوف به خواسته و علاقه مورد نظر همکارتان است یا اگر گه‌گاه به او فکر می‌کنید و در افکارتان لحظاتی را به او اختصاص می‌دهید باید زنگ خطر را در رابطه‌تان به‌صدا دربیاورید؛ مثلا اگر به‌صورت نیمه هوشیار در ذهن خود تجسم کنید که همکارتان احتمالا از چه ظاهر و لباسی خوشش می‌آید و همان ظاهر و لباس را برای خودتان فراهم کنید حتما در سراشیبی سقوط قرار گرفته‌اید یا مثلا اینکه شما به همکارتان بگویید که برای گلودردی که دارد از چه دارویی استفاده کند طبیعی است اما اگربدون هیچ دلیلی این دارو را برای او فراهم کنید و در اختیار او قرار بدهید قطعا در حال مخابره پیامی محبت‌آمیز و ویژه هستید که به مرور برای شما مشکل ایجاد خواهد کرد.

  • ظاهری محترمانه داشته باشید

ظاهر هر فرد نشان‌دهنده شخصیت و تمایلات درونی او است. اگر قرار است افراد به حریم شخصی شما احترام بگذارند و بیش از حد به شما نزدیک نشده و وارد حریم شخصی شما نشوند شما باید فردی متشخص و محترم به‌نظر برسید. بنابراین اگر شما می‌خواهید فردی متشخص و دارای چارچوب و قید و بند در رفتارهایتان به‌نظر برسید باید مسائل خاصی را در مورد ظاهرتان رعایت کنید. پرهیز از پوشیدن لباس‌‌هایی با آستین‌های خیلی کوتاه، اندامی، با رنگ‌های تند و پوشیدن لباس‌هایی متناسب با محل کار برای مردها یکی از این مسائل است. برای خانم‌ها هم خودداری از پوشیدن لباس‌های کوتاه، تنگ و چسبان، با رنگ‌های تند وتقید به پوشیدن لباس‌هایی که حجاب آنها را به خوبی حفظ کند و نیز عدم‌استفاده از آرایش‌های تند و غلیظ می‌تواند تابلوی ورود ممنوع خوبی برای حفظ حریم شخصی باشد. عدم‌افراط در استفاده از ساعت و جواهرات، پوشیدن کفش‌های متناسب با محل کار و دقت در استفاده از عطرها و ادکلن‌های مناسب محیط کاری و پرهیز از استفاده از عطرها و ادکلن‌های تند و تحریک‌کننده از دیگر مسائلی است که به شما کمک می‌کند شخصیتی محترم، متشخص و دارای چارچوب‌های معین از خود به نمایش بگذارید؛ شخصیتی که هر کسی به راحتی اجازه ورود به حریم آن را به‌خود نمی‌دهد.

  • فاصله‌ها را رعایت کنید

حفظ فاصله فیزیکی با نامحرم یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌تواند برای جلوگیری از به‌وجود آمدن یک رابطه صمیمانه و دوستانه و خارج از چارچوب موثر باشد. در آموزه‌های دینی ما آمده است که هرگاه زن و مردی نامحرم در محیطی بسته و زیر یک سقف قرار بگیرند نفر سوم شیطان است که به آنان ملحق می‌شود. روانشناسان هم معتقدند یکی از چیزهایی که به‌شدت احتمال علاقه‌مندشدن و صمیمی شدن بین یک زن و مرد را بالا می‌برد، بودن مداوم در کنار یکدیگر است. پس به‌عنوان نخستین قدم سعی کنید تا جای ممکن در محیطی بسته و محدود با یک همکار از جنس مخالف قرارنگیرید یا اگر در چنین محیطی قرار گرفتید لااقل راه‌های رفت‌وآمد و عمومی‌تر شدن فضا را باز بگذارید. برنامه‌های مشترکی مثل غذا خوردن با هم، بیرون رفتن، استفاده از یک اتومبیل در مسیر محل کار، قرارهای خارج از ساعات اداری و… همه از عواملی هستند که باعث به‌وجود آمدن رابطه صمیمانه و شکسته‌شدن حرمت‌ها بین شما و همکارتان می‌شود. قدم دیگری که در این زمینه باید بردارید پرهیز از صدازدن اسم کوچک همکارتان در محیط کار است. صدا زدن اسم کوچک یا استفاده نکردن از پیشوند‌های آقا و خانم برای صدا زدن همکاران در محیط کار گرچه نکته خیلی ساده‌ای به‌نظر می‌رسد اما در صمیمی شدن و نزدیک شدن افراد به یکدیگر اثر مهمی دارد. نگاه‌های خیره و متناوب، استفاده از ادا و اطوارهای خاص یا مثلا قهر و آشتی کردن‌های بی‌مورد در امور کاری یا عشوه‌ها و بازخوردهای نامناسب و شوخی‌های بی‌جا از دیگر نکاتی است که رعایت نکردن آنها باعث می‌شود شما ناخواسته و به مرور زمان به همکاری از جنس مخالف نزدیک شوید.

  • صحبت‌های خصوصی ممنوع

یکی از مسائلی که ناخودآگاه و بدون قصد و منظور قبلی باعث به‌وجود آمدن صمیمیت بین افراد می‌شود درددل کردن و اشاره به موارد خصوصی زندگی مشترک به همکاران غیر همجنس است. لطفا توجه داشته باشید که همکار شما به هیچ وجه گزینه مناسبی برای شنیدن درددل‌ها و گلایه‌های شما از رابطه خانوادگی و زناشویی شما با همسرتان نیست. بسیاری از مردان و زنان به این امید که بتوانند راه‌حلی را از همکار با جنس مخالف خود برای برخورد با همسرشان بگیرند درددل‌ها و مسائل خصوصی خود و همسرشان را مطرح می‌کنند. در اینگونه مواقع حتی اگر طرف صحبت و همکار شما از این اطلاعات سوءاستفاده نکند و بعد‌ها از این اطلاعات علیه شما یا خانواده‌تان هم استفاده نکند، همین مطرح شدن درددل‌‌ها و تکرار آنها باعث به‌وجود آمدن یک نوع همراهی و همدلی و در نهایت صمیمیت و نزدیکی بین شما و او می‌شود. شما اگر نیاز به مشاوره و گرفتن راه‌حل دارید می‌توانید از یک روانشناس یا مشاور خانواده بهترین کمک‌ها و راه‌حل‌ها را در مورد زندگی مشترکتان بگیرید یا حتی در مواردی که نیاز به یک سنگ صبور و همراه دارید به آنها مراجعه کنید. در مواردی همچون مشاوره خرید هدیه یا لوازم منزل هم می‌توانید از خواهر، خواهرهمسر، مادر، مادر همسر، یا برادر، برادر شوهر، پدرشوهر، پدر و یا دیگر اقوام با جنس مخالفتان کمک بگیرید. درصورتی هم که شما از طرف همکارتان در معرض چنین موارد مشاوره یا درددل و یا افشای رازی خانوادگی قرار گرفتید اولا سعی کنید همکارتان را به رفتن نزد مشاوران و روانشناسان ترغیب و هدایت کنید و از سوی دیگر هم حتما مورد خانوادگی را که با شما مطرح شده برای همسرتان بازگو کنید تا او در جریان بوده و راز مشترکی میان شما و همکارتان بدون اطلاع همسرتان باقی نماند.

  • زندگی خانوادگی‌تان را پنهان نکنید

انسان‌ها معمولا چیزهایی را که به آنها افتخار می‌کنند و برای آنها مهم و ارزشمند هستند اعلام و علنی می‌کنند و در مقابل چیزهایی را که از داشتن آنها ناخرسندند و حس خوبی از داشتن آنها ندارند پنهان می‌کنند. قطعا شما به‌عنوان یک زن یا مرد متاهل و دارای خانواده به داشتن خانواده، نامزد، همسر و فرزندان خود افتخار می‌کنید. پس سعی کنید با اعلام کردن و علنی کردن اینها نزد همکارانتان خوشحالی خود را از زندگی خانوادگی‌تان اعلام کنید تا دیگران در کلبه محبت شما طمع نکنند. مثلا استفاده از حلقه در فرهنگ عمومی مردم نشان‌دهنده این است که این فرد متاهل و متعهد به زندگی خود بوده و راه را برای نزدیک شدن دیگران مسدود می‌کند. همیشه در صحبت‌ها و گفت‌وگوهایی که پیش می‌آید از همسرتان به احترام و با محبت یاد کنید. هرچند در میان مردان صحیح نیست که عکس همسر خود را در معرض دید عموم قرار بدهند اما خانم‌ها می‌توانند عکسی مشترک از خود و همسرشان را در میز کار خود جای دهند. صفحه دسک‌تاپ لپ‌تاپ، کامپیوتر یا تلفن همراه شما هم می‌تواند محل مناسبی برای قرار دادن یک عکس مشترک از شما و همسرتان باشد. آقایان هم در این موارد می‌توانند از عکس فرزندانشان استفاده کنند. یکی دیگر از کارهایی که می‌تواند برای حفظ حریم خانوادگی شما و عدم‌طمع برای نزدیک شدن و صمیمی شدن بیش از حد به شما کمک کند آشنا کردن همسرتان با همکارانتان است. شما می‌توانید در یک فرصت مناسب همسرتان را با همکارانتان آشنا کنید. این کار می‌تواند در یک جلسه عمومی خانوادگی در محل کار شما، یا در یک مهمانی خانوادگی در خانه شما اتفاق بیفتد. همچنین می‌توانید از همسرتان بخواهید که گاهی اوقات در وقت استراحت یا در پایان کار سری به محل کار شما بزند و با همکارانتان احوالپرسی بکند.

  • خدا را فراموش نکنید

در لحظات حساس زندگی همواره یاد خداوند و توجه به اینکه خداوند بر اعمال انسان ناظر است می‌تواند کمک بزرگی باشد. اینکه در هر لحظه و هر حالی خود را در محضر خدا احساس کنید باعث می‌شود بتوانید بهتر با وسوسه‌های نفسانی مبارزه کنید و کنترل بیشتری بر رفتار خود داشته باشید. ارتباط با جنس مخالف هم از آن بزنگاه‌هایی است که شیطان با هزار وسوسه و توجیه سعی می‌کند از نقطه ضعف انسان‌ها استفاده کرده و انسان را از مسیر تقوا خارج کند. در میان افراد مختلف گاه توجیه‌های مختلفی برای رابطه صمیمی با همکاران دیده می‌شود. بعضی‌ها از دوستی صمیمانه و سالم صحبت می‌کنند. این دسته از افراد معتقدند رابطه صمیمی آنها هیچ ضرری به زندگی زناشویی و خانوادگی آنها نمی‌زند و اساسا آنها همانطور که با دوستی همجنس رابطه دارند با فردی از جنس مخالف هم می‌توانند رابطه‌ای سالم داشته باشند. عده دیگری هم برای چنین رابطه‌هایی از واژه‌هایی همچون برادر و خواهری استفاده می‌کنند و می‌گویند ما واقعا به یکدیگر مثل یک خواهر و برادر علاقه داریم. واقعیت اما چیز دیگری‌است. در پس همه این توجیه‌ها و استدلال چیدن‌ها حقیقت این است که طبیعت زن و مرد نامحرم همچون آتش و پنبه است و به جز ازدواج و محرمیت شرعی هر رابطه دیگری در این میان بنا به طبیعت نفس انسان‌ها و خصوصیات شخصیتی زن و مرد به سوی رابطه عاطفی و احساسی و سرانجام جسمانی کشیده می‌شود و در مدتی کوتاه نه‌تنها ره توشه ایمان و تقوای آدمی را به باد می‌دهد بلکه زندگی خانوادگی و موفقیت شغلی و کاری فرد را نیز دچار چالش‌ها و بحران‌های سخت و طاقت‌فرسا می‌کند.

همشهری