images.jpg565645564

 در هنگام مواجه با سختی ها و مشکلات چگونه اید و چه میزان توانایی مقابله دارید؟

 شاید تغییر شرایط واقعا امکان‌پذیر نباشد، شاید ناچار باشید از مسیری بگذرید که شرایط خاص بر آن سایه انداخته است، اما حتی اگر هیچ راهی برای تغییر شرایط وجود نداشته باشد، کلید تغییر هم‌چنان در دستان شماست. چیزهای زیادی وجود دارد که تغییر آن‌ها، بر خلاف شرایط، در حیطه اختیار شماست. مثل تغییر نوع احساس، نحوه نگرش، شیوه رفتار، برداشت و عکس‌العمل‌های شما و مهم‌تر از همه تغییر خودتان که همواره در توان اراده شماست.

خیلی ساده است، همواره نحوه برخورد و رویارویی با شرایط در اختیارتان است. اگر با دقت نگاه کنیم می‌بینیم بسیاری از وقایع زندگی ما بستگی به نوع نگرش ما به ماجرا، نحوه برخورد و انتخاب درست رفتاری است که باید در پیش بگیریم.

تفاوت در همین زمینه‌هاست که انسان‌ها را در شرایط یکسان و مشابه، از یکدیگر متمایز می‌سازد. عده‌ای از افراد در شرایط دشوار، رشد و پیشرفت می‌کنند و شکوفا می‌شوند، درست مثل اغلب بهترین‌های دنیا، و عده‌ای دیگر تسلیم و افسرده می‌شوند و عقب می‌روند. افراد موفق در شرایط غیرقابل تغییر خودشان را نمی‌بازند. ممکن است غمگین شوند یا حتی تا مرز ناامیدی پیش بروند، اما این احساس، پیش زمینه تلاش بیشتر برای آن‌هاست. آن‌ها در بدترین شرایط نگرش مثبت‌شان را حفظ می‌کنند و به جای مایوس شدن امیدوار هستند که راهی پیدا کنند.

تعبیر آن‌ها از شرایط دشوار، همواره تعبیری مثبت است. نگاه افراد موفق، همیشه در جست‌وجوی نتایج مفید است و از آن‌جا که کل تمرکزشان با بالاترین انرژی روی جریان مثبت است، هیچ چیز به غیر از آن برای‌شان قابل رویت نیست.

تصور نکنید، ناچار به مبارزه‌اید، زندگی جنگ نیست. گاهی چیزهای غیرقابل تغییر را باید پذیرفت. شرایط ممکن است به هر شکلی باشد، ملاک، تغییر شرایط نیست. تغییر شرایط، بسیاری از مواقع از قدرت، خارج است. ملاک، استراتژی افراد در برخورد با شرایط است. همواره به خودتان بهایی پیش از شرایط بدهید. به خاطر داشته باشید،‌ این شما هستید که باید حاکم فکرتان باشید، در غیر این صورت امکان دارد، افکارتان با قدرت بخشیدن کاذب به شرایط، ‌شما را فریب بدهد.

سعی نکنید در مبارزه، با شرایطی که قادر به تغییرشان نیستید خود را مایوس سازید. چیزی را که باید مایوس کنید، ناامیدی است. باید سعی کنید راه‌هایی بیابید که تحمل شرایط غیرقابل تغییر را برای‌تان آسان‌تر سازد. گاهی فقط باید منعطف، استوار و امیدوار باشید و روحیه‌تان را حفظ کنید.

در سخت‌ترین شرایط و دشوارترین اتفاقات، همیشه نکات مثبت و ارزشمند و تجارب گرانبهایی نهفته است، فقط کافی است خوب نگاه کرده و آن‌ها را جست‌وجو کنید. وقتی برای کوچک‌ترین دلخوشی‌ها شاکر باشید، این شما هستید که از مرز شرایط عبور کرده‌اید.

در هوای توفانی، درخت‌هایی که سعی دارند، محکم‌تر بایستند، بیشتر ضرر می‌کنند، اما شاخه‌های درخت بید، با تمام ظرافت‌شان با آهنگ توفان می‌رقصند. آن‌ها هرگز نمی‌خواهند با سرسختی شکل اولیه‌شان را حفظ کنند، نه از توفان می‌ترسند، نه با آن مبارزه می‌کنند، فقط با شرایط هم جهت می‌شوند.

معنای شرایط سخت این است که ریشه‌هایت را عمیق‌تر کنی، هر چه از سطح به سمت عمق بیشتر پیش بروی، رشد شاخه‌هایت به سمت نور بیشتر می‌شود.

مثل آب جاری یک رود، که گوشه‌های تیز سنگ‌های مسیر را نرم می‌کند و صیقل می‌دهد اجازه بدهید، شرایط دشوار نیز، تعصب‌ها و سرسختی‌های شما را سوهان بکشد، صیقل بدهد و نرم کند. وقتی زاویه‌های تند و تیز برای تعصب و توقف و مقاومت نداشته باشید، انحنا به شما انعطافی می‌بخشد، تا با انرژی شرایط به سادگی از دشواری‌ها عبور کنید. این‌جا شما جلوی جریان تغییر و شرایط نمی‌ایستید تا با از دست دادن انرژی ناامید شوید،‌ بلکه بدون صرف هیچ انرژی به سادگی و به سرعت پیش می‌روید و جلوتر از سایر افرادی که، هنوز به این دید نرسیده‌اند، پیشرفت می‌کنید.

باید منعطف باشید، تا هر گاه ضرورت ایجاب کرد بتوانید راه تازه‌ای بیابید و متوقف نشوید. تا اگر به بن‌بست رسیدید، مات و مبهوت و تسلیم نشوید.

جریان آب وقتی مسیرش مسدود می‌شود، جهتش را تغییر می‌دهد. وقتی گذرگاه عبورش تنگ می‌شود، قطر عبورش را تغییر می‌دهد، اما متوقف نمی‌شود.

همیشه در جا زدن ساده است. اما برای پیشرفت باید از پیچیدگی‌ها استقبال کرد، نباید متعصب باشیم. زندگی پر از انتخاب است. این‌که اکنون در کجای زندگی ایستاده‌ایم به میزان زیادی به انتخاب‌های خودمان باز می‌گردد. حتی اگر در شرایطی واقع شده باشیم که حاصل انتخاب ما نباشد، هنوز هم انتخاب ماست که حاکم است.

انتخاب این‌که چه طور با یک مساله کنار بیاییم، چه طور مسیرمان را تغییر دهیم، چه طور گاهی فقط صبر پیشه کنیم و امیدوار بمانیم، چه طور به ناامیدی و افسردگی و یاس اجازه ورود ندهیم و چه طور در شرایط دشوار روی نکات مثبت متمرکز شویم. حتی اگر تنها نکته مثبت اکنون، پناه بردن به آغوش خدا باشد. یا درک این‌که همان‌گونه که روزهای رفاه و آرامش همیشگی نیست روزهای دشواری نیز می‌گذرد. مهم این است که بعد از عبور از این روزها چه چیز برای ما به یادگار مانده است؟

اجازه ندهید شرایط شما را مات کند، شما شرایط را مات کنید. متفاوت و یگانه باشید همان‌گونه که آفریده شده‌اید مثل هیچ‌کس، مثل خودتان.

ثروت یا فقر؟ کدام آرزوی شماست؟
زیرا همه ما عمر مشخصی داریم که نحوه نگرش و باورهای‌مان درصد غنا یا فقرش را مشخص می‌کند، انتخاب با شماست.

منبع: مجله موفقیت – افسانه فرپور