fingerprint

شیوه شکل گیری اثر انگشت بسیار شگفت انگیز  است. اثر انگشت در جنین و پیش از این که نوزاد متولدشود. یعنی اثر انگشت زمانی بوجود می آید که بچه  در رحم مادرش در حال تکامل یافتن است

فشاری که بر اثر لمس کردن بر انگشتان نوزاد وارد می آید و محیطی که در مجاورت انگشتان او است چیزی به نام خطوط اصطکاکی در انگشتانش ایجاد می کند که همان خطوط ضعیفی است که شما بر روی انگشتان دست ها و پاهایتان می بینید. این خطوط زمانی که جنین به 6 ماهگی می رسد، یعنی سه ماه قبل از تولد او تکمیل می شود.

تشکیل اثر انگشت در قالب زیست شناسی تکاملی می گنجد. اثر انگشت ما منعکس کننده محیطی است که هنگامی که حیاتمان را آغاز می کردیم با آن مواجه بوده ایم. برخی از دانشمندان معتقدند اثر انگشت یک فرد حتی می تواند درباره سلامتی کلی ما چیزهایی بگوید.

خلاصه این که ایجاد الگوی خطوط در بالای انگشتان ما نه فقط به عوامل ژنتیکی مربوط است بلکه به شرایط فیزیکی منحصر بفردی مانند محل دقیق جنین در رحم مادر و همچنین چگالی مایع آمنیوتیک (مایعی که جنین را احاطه می کند) بستگی دارد.

fingerprint

همین نکته می تواند توضیح دهد که چرا دوقلوهای مشابه دارای کد ژنتیکی مشابهند اما اثر انگشتشانشان با هم متفاوت است. همچنین، شرایط پزشکی جالب توجهی مانند بیماری ژنتیک آدرماتُگلیفیا (adermatoglyphia) وجود دارد که در اثر آنها بعضی از افراد در واقع اثر انگشت ندارند.

منبع : 020.ir