beautiful-home-indoor-gardening-ideas-with-flowers-and-pots
وجود گلدان در منزل می تواند از لحاظ روحی به ساکنین آرامش دهد و موجب شادی و نشاط در بین آنان شود!

مجله منزل – سمیه انوری زاده: روش‌های مختلفی برای چیدمان دکوراسیون وجود دارد که استفاده از گل و گیاه یکی از آنهاست. ما در این زمینه کار شما را آسان کرده‌ایم. مطلبی که می‌خوانید، نکات کاربردی متنوعی است که شما را در تزئین خانه‌ با کمک گیاهان سبز راهنمایی می‌کند.

گل می روید به باغ

اصلا چرا باید در خانه گلدان نگه دارم؟

خانم‌های خانه‌دار که بخشی از دکوراسیون منزل‌شان را به گل‌آرایی اختصاص داده‌اند، باور دارند که حتی نگاه کردن به گل و گیا‌هان آنها را سرشار از انرژی، سرزندگی و شادابی می‌کند. از طرف دیگر هر زمان که شما وسیله جدیدی برای خانه خود می‌خرید همراه آن ماده شیمیایی جدیدی را هم وارد منزل‌تان می‌کنید. حتی زمانی که شما نمی‌توانید بوی آنها را استشمام کنید، مواد شیمیایی هوا را به مقدار کافی آلوده می‌کنند و باعث تحریک دستگاه تنفسی و اغلب سردرد شما می‌شوند اما وجود گل و گیاه در منزل به عنوان یک پادزهر عمل می‌کند.

گیاهان سبز با شکستن پیوند بین مواد شیمیایی آنها را به عنوان غذا مصرف می‌کنند. در نتیجه بسیاری از موادی که باعث آلوده شدن هوای داخل خانه می‌شوند از بین می‌روند. به عنوان مثال انتخاب گیاهانی با برگ‌های پهن و بزرگ  از چند جهت اهمیت دارد؛ اول آنکه برگ‌های بزرگ و آبدار گیاهان، بیشترین تاثیر را در افزایش نشاط و شادابی در خانه خواهند داشت و دیگر آنکه به اعتقاد کارشناسان دکوراسیون استفاده از گیاهان‌پهن  برگ بیشترین تاثیر را برای دور کردن انرژی‌های منفی و افکار نامناسب از خانه دارد؛ ضمن آنکه این گیاهان بهتر می‌توانند به پاکسازی هوای محیط کمک کنند.

از فواید انتخاب گیاهان آپارتمانی با برگ‌های قرمزرنگ، افزایش محبت و انرژی‌های دوستانه در محیط خانه است. در صورتی که این گیاهان دارای گلبرگ‌ها و برگ‌های گرد و بی‌زاویه باشند، تاثیر آرام‌بخش‌تری دارند و محیط زندگی را برای اعضای خانواده دلنشین‌تر می‌کنند.


هم رنگ جماعت

چطور گلدان‌ها را انتخاب کنم؟

آشنایی با شیوه‌های درست نگهداری از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی مهم‌ترین ضرورتی است که دوستداران گل و گیاه در فضای محدود آپارتمان خود به آن نیاز دارند؛ اینکه اساسا چه گیاهانی برای زندگی آپارتمانی مناسب هستند و با چه روشی می‌توان آنها را در کمترین فضا جا داد و بیشترین استفاده را از آنها داشت. علاوه بر روش‌های صحیح و جانمایی مناسب برای گیاهان آپارتمانی که برای ادامه حیات آنها بسیار ضروری است، تبعیت از شیوه‌ها و اصول دکور آپارتمان با استفاده از گل‌ها و گیاهان به هرچه زیباتر شدن محیط زندگی شما کمک می‌کند. به همین دلیل قبل از اینکه سراغ گلفروشی محل بروید، نگاهی به این نکته‌ها بیندازید:

انتخاب درست: در انتخاب گل برای استفاده در دکوراسیون منزل‌تان بهتر است آنهایی را خریداری کنید که هنوز غنچه هستند و گل‌های‌شان کاملا باز نشده‌اند؛ مثلا غنچه‌های گل رز در آینده‌ای نه چندان دور، یعنی پس از دو یا سه روز باز خواهند شد. اگر همه گل‌های رز شکفته باشد، به‌زودی عمر گل‌هایش به پایان می‌رسد.

فضایابی درست: ‌از سطوح مختلف برای قرار دادن گلدان‌ها استفاده کنید. میزها و قفسه‌ها برای گلدان‌های کوچک مناسب هستند. گلدان‌های بزرگ را هم روی زمین بگذارید.

چیدمان درست: گلدان‌های بزرگ‌تر را با توجه به رنگ و شکل شاخ و برگ گروه‌بندی کنید. از گیاهان کوچک‌تر هم می‌توانید به عنوان پوشش زمین استفاده کنید.

رنگ‌بندی درست: یک اصل ساده باغبانی بر این نکته جالب تاکید می‌کند که در کاشت گل‌ها چه در یک گلدان کوچک و ساده و چه حتی در باغچه، همیشه باید به کاربرد رنگ‌های مختلف در کنار یکدیگر توجه داشت.


آی نسیم سحری!

چطور گل‌ها را شاداب نگه دارم؟

وقتی گیاهان گلدار را به خانه آوردید، به محل پرنور منتقل‌شان کنید و با خاک اطراف ریشه، آنها را درون گلدان مناسب یا باغچه بکارید. روز اول مقدار کمی آب روی گل‌ها‌ی‌شان بپاشید و آنها را آبیاری کنید. حتما برگ‌های زرد و گل‌های پژمرده را با قیچی قطع کنید.

با ریختن سنگ‌ریزه در کف سینی‌ها و زیرگلدانی‌ها، رطوبت لازم برای گیاه را فراهم کنید. لایه نازکی از آب با خروج از گلدان کف ظرف روی سنگ‌ها را خواهد پوشاند. این آب با بخار شدن، رطوبت لازم را فراهم کرده  و به پرپشت شدن گیاه کمک می‌کند. فقط مطمئن شوید آب روی سنگ‌‌ها آن‌قدر نیست که مانع ورود و خروج هوا از سوراخ‌های زیر گلدان و در نتیجه پوسیدگی ریشه شود.

یادتان باشد در آب دادن به گل‌ها زیاده‌روی نکنید و فقط زمانی گل‌ها را آب دهید که احساس می‌کنید خاک گلدان خشک شده و گیاه واقعا نیاز به آب دارد. آب زیاد باعث از بین رفتن گلدان‌های آپارتمانی می‌شود.

دمای آب را چک کنید. آب گلدان‌ها باید تقریبا با دمای محیط برابر باشد؛ ضمن اینکه لازم است هر چند وقت یک‌بار برگ‌های گل را خیس یا مرطوب کنید.

به‌طور معمول، انتقال‌دادن گل‌ها به گلدان‌های دیگر باعث آسیب‌دیدگی‌شان می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، دو راهکار وجود دارد؛ اول اینکه می‌توانید گلدانی بزرگ‌تر تهیه کنید و گل‌ها را با همان گلدان‌های کوچک گلی یا سفالی در کنار هم قرار دهید و دیگر اینکه گل‌ها را در داخل گلدان بزرگ‌تر چیده و روی آن خاک بریزید و در نهایت گلدان را با خزه پر کنید.

استفاده از تکه‌های یخ یکی از بهترین شیوه‌های آبیاری آرام به گیاهان آپارتمانی است که کمک می‌کند آب به صورت ملایم از خاک به ریشه‌ها منتقل شود.

برای تغذیه بهتر گل‌ها باید با شیوه‌های صحیح و در زمان‌های مناسب به آنها کود داد. برای گل‌ها و گیاهان آپارتمانی بهترین شیوه استفاده از کودهای مایع است که در این زمینه باید به نوع گل و دستورالعمل مناسب برای بهترین زمان کود دادن به آنها توجه کرد.

با باز کردن پنجره‌ها یا استفاده از یک پنکه، هوا را از راکد بودن درآورید و جریان هوای ملایم ایجاد کنید.

در گوشه‌ها، چراغ‌های قابل تنظیم تعبیه کنید تا بتوانید نور لازم را در هوای ابری برای‌شان فراهم کنید و با خاموش کردن آنها شب‌هنگام به گل‌ها استراحت دهید.


رو  به آفتاب، پشت به دیوار!

گل‌ها را کجا بگذارم؟

مساله اصلی فضایابی است نه فضاسازی؛ یعنی انتخاب بهترین و مناسب‌ترین مکان آپارتمان برای سالم ماندن و رشد خوب گل و گیاه. در قدم اول طرح کلی اتاق را مجسم کنید. طراحی فضای سبز داخلی فرق زیادی با طراحی یک باغ ندارد. باید بین گلدان‌ها فضای کافی برای رفت و آمد باقی بگذارید. می‌توانید در هر ۱۰ مترمربع از خانه از دو یا سه عدد گل و گیاه خانگی – آپارتمانی استفاده کنید تا هوا به‌طور کامل تصفیه شود. در کنار این جنگل خانگی هم مبل راحتی برای استراحت و لذت بردن از فضا در نظر بگیرید.

در کنار این چیدمان، این نکته را هم در نظر داشته باشید که ضلع شرقی خانه بهترین فضا برای نگهداری از گیاهان و گل‌های آپارتمانی است. به اعتقاد کارشناسان دکوراسیون از آنجا که خورشید از مشرق طلوع می‌کند، قرار دادن گیاهان در ضلع شرقی می‌تواند مناسب‌ترین مکان برای آنها باشد.

به این ترتیب گیاهان نور و انرژی بیشتری دریافت می‌کنند و ماندگاری بهتری خواهند داشت؛ ضمن آنکه با دریافت نور آفتاب، انرژی بیشتری در فضای خانه به وجود می‌آورند که در دور کردن و از بین بردن انرژی‌های منفی و مخرب از محیط زندگی بسیار موثر است.


همراه با مخلفات

محل نگهداری شان را چطور دیزاین کنم؟

رنگ دیوار را روشن انتخاب و تا حد امکان پرده را حذف کنید. انتخاب رنگ زرد، سبز یا قهوه‌ای برای ضلعی از خانه که تصمیم دارید گیاهان و گل‌های آپارتمانی را در آن نگهداری کنید از دو نظر اهمیت دارد؛ اول اینکه قرار گرفتن گل‌ها و گیاهان در مجاورت این ترکیب رنگی می‌تواند هارمونی بسیار خوب و انرژی‌بخشی را در فضای خانه به وجود آورد و دیگر اینکه فضای خانه‌تان یادآور طبیعت بکر و زیبای جنگل می‌شود و تماشای آن در طول روز بسیار مسرت‌بخش خواهد بود. تا حد امکان از رنگ سبز یا زرد برای پوشش دیوار استفاده کنید و در صورت نیاز از صندلی یا مبلمان چوبی یا پارکت‌های قهوه‌ای‌رنگ برای افزایش هارمونی و زیبایی ضلعی که گیاهان را در آن قرار می‌دهید، بهره بگیرید.

برای تزئین از اشیای شیشه‌‌ای رنگی، آبنما و آویزهای تزئینی استفاده کنید. شما می‌توانید از گلدان‌های رنگی و کاورهای گلدان برای رنگ و لعاب دادن به اتاق کمک بگیرید.

سبدهای چوبی، حصیری و بامبو حس مناطق استوایی را ایجاد می‌کنند. همچنین می‌توانید از تندیس‌های رومی و یونانی و گلدان‌های برجسته به عنوان ایده‌هایی جالب و طرح رسمی و کلاسیک دادن به این فضا استفاده کنید. البته پایه‌های تزئینی هم در زیبایی این قسمت موثرند. از طرف دیگر اغلب گل‌ها در گلدان‌های سفالی به صورت مجزا عرضه می‌شوند.