1383928710-hawz3uqwmzcln38h03tq

رفلکسولوژی یا درمان منطقه، طب جایگزین  شامل کار فیزیکی  فشار به پاها، دست ها، و یا گوش با انگشت شست ، انگشت، و تکنیک های دست و بدون استفاده از روغن یا لوسیون است.به عنوان مثال، بازتاب آن  یک نقطه خاص در قوس پا مربوط به نقطه مثانه است . هنگامی که یک پزشکاز انگشت شست یا انگشتان دست به آن قسمت فشار می آورد ،بر کارکرد مثانه تاثیر می گذارد.

فلکسولوژی يا بازتاب درماني ازجمله تکنیک‌های طب مکمل است که برای درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این شیوه درمانی درمانگران با فشار دادن نقاط خاصی از کف پا و دست  برای درمان و تسکین بسیاری از بیماری‌های جسم و روح اقدام می‌کنند. این شیوه درمانی در کنار تکنیک‌های دشوار، روش‌های ساده‌ای دارد که با یادگیری آنها می‌توانید برخی از نیازهای ابتدایی خود برای تسکین و بهبود درد را در خانه و محل کار برطرف کنید. به عنوان مثال می‌توانید هنگام سردرد، دندان درد، تنگی‌نفس یا دردهای مفصلی از این تکنیک‌ها کمک بگیرید. به این ترتیب با شناختن نقاط بازتاب درمانی و یادگیری شیوه‌های آن می‌توانید برای مدت زمان طولانی از مصرف مسکن‌های شیمیایی بی‌نیاز شوید.

 

1. سينوس‌های‌تان را تقويت كنيد

 

ابتلا به درد در ناحیه سینوس به دلایل مختلفی در انسان ایجاد می‌شود که از مهم‌ترین آنها  می‌توان به سرماخوردگی، قرار گرفتن در مسیر باد، ابتلا به آلرژی، تغییر دمای ناگهانی محيط و دود سیگار اشاره کرد که موجب بروز التهاب، فشار و درد در ناحیه سینوس می‌شود، بنابراین باید دقت داشته باشید که برای پیشگیری از ابتلا به سینوس علاوه بر رعایت نکات ذکر شده از تکنیک‌های بازتاب درمانی به طور پیوسته و مستمر استفاده کنید. براي اين منظور نقطه مربوط به سينوس در كف دست‌ها را روي نقشه (دایره های آبی رنگ) پيدا كنيد و با فشار انگشت شست اين نقطه را تحريك كنيد. مراقب باشید فشاری که به این ناحیه وارد می‌کنید قابل کنترل و مهار شده باشد و موجب وارد آمدن آسیب به انگشتان‌تان نشود. در این حالت می‌توانید به مدت 2 تا 3 دقیقه روی نقطه مورد نظر تکنیک را اجرا کنید و به این ترتیب  به تقویت انرژی در مجاری سینوس‌ها بپردازید.

 

2. گلو درد  را مهار كنيد

 

در این بخش از انگشت شست‌تان کمک بگیرید و با کمک آن روی نقطه مشخص شده در تصویر در نقطه مربوط به گلو بگذاريد و با اعمال فشاري متوسط اين نقطه را تحريك كنيد. شما با اين كار انرژي را به كمك مردين‌هاي بدن به سمت گلو هدايت مي‌كنيد و علاوه بر بهبود خونرساني و غذارساني به اين ناحيه مقاومت بافت اين ناحيه را هم بالا مي‌بريد. براي بازتاب درماني اين نقطه مي‌توانيد به مدت 30 ثانيه نقطه موردنظر را فشار دهيد و به مدت 30 ثانيه آن را رها بگذاريد. اين تكنيك را به مدت 2 تا 3 دقيقه تكرار كنيد و مراقب باشيد بيش از حد به اين نقطه فشار وارد نكنيد.

 

3. توان يادگيري را افزايش دهيد

 

برای افزایش میزان انرژی مغز و بهبود كارايي آن  کافی است از انگشت شست‌تان کمک بگیرید و با کمک آن روی نقطه مشخص شده در تصویر روی سرانگشتان هر دست فشار وارد کنید. برای این کار می‌توانید از انگشت شست خود کمک بگیرید یا با کمک يك توپ توپر برای ماساژ نقطه مشخص شده اقدام کنید. تنها کافی است نقطه موردنظر را با کمک انگشت شست یا توپ تحت‌فشار قرار دهید. اما باید مراقب باشید فشاری که به سرانگشتان‌تان وارد می‌کنید منطقی و به اندازه باشد تا موجب آسیب رسیدن به سرانگشتان‌تان نشود. اين تكنيك  علاوه بر فوایدی که به آن اشاره شد حسن دیگری هم دارد و آن خونرسانی و غذارسانی بهتر به اندام‌های درونی  است. به این ترتیب با تقویت مغز خونرسانی به آن را تقویت شده و به طور غیرمستقیم بر عملکرد قلب، دستگاه گوارش و سیستم عصبی بدن کمک می‌کنید.

1383928710-8v4oitd0kfs6qj0eb9o6

4. بينايي‌تان را تقويت كنيد

 

براي تقويت بينايي به ويژه براي افرادي كه مجبورند از عينك استفاده كنند تكنيكي در بازتاب درماني وجود دارد كه مي‌تواند به تمركز انرژي‌ها در چشم و بهبود عملكرد آن كمك كند. برای این منظور کافی است انگشت سبابه را روی نقطه مربوط به چشم كه در تصوير به نمايش درآمده بگذاريد و برای 5 ثانیه فشار دهید و دوباره 5 ثانیه آن را رها کنید و این روند را چندین بار (5 تا 6 بار) تکرار کنید. البته دقت داشته باشید که علاوه بر آنکه باید این تکنیک را روی نقاط مشخص شده روی دست اجرا کنید، باید همین تکنیک را روی همین نقاط در پشت دست دوباره تکرار کنید تا بتوانید نتیجه بهتری از تکنیک فشار درمانی به منظور افزایش قدرت دید و تقویت چشم به‌دست آورید. به یاد داشته باشید که هرگز این شیوه درمانی را به‌عنوان یک روش قطعی و کامل برای درمان چشم و بیماری‌های آن انتخاب نکنید. در صورتی که یکی از اعضای خانواده شما دچار ضعف بینایی، نزدیک بینی یا دوربینی شده، باید حتما او را نزد متخصص چشم پزشکی ببرید و از دستورات او و بازتاب درماني در كنار هم برای بهبود شرایط دید بیمارتان استفاده کنید.

 

5. به سمت ریه‌های‌تان انرژی بفرستید

 

برای افزایش انرژی ریه کافی است اين تكنيك را روزي دو بار بر نقاط مشخص شده روي كف دست يا پاي‌تان تكرار كنيد. برای اجرای این شیوه کافی است توپ کوچک و توپری را برداشته و آن را روی نقطه‌ای که در تصویر مشخص شده، قرار دهید و با کمک دست دیگر با فشاری اندک آن را در این ناحیه حرکت دهید. این تکنیک را می‌توانید به صورت انفرادی برای هر دست تکرار کنید یا توپ را بین کف هر دو دست گرفته و به طور همزمان هر دو نقطه روی کف دست‌ها را درگیر کرده و روی آنها  به طور همزمان کار کنید. اين شيوه به شما كمك مي‌كند انرژي‌ها را به سمت ريه‌هاي‌تان متمركز كنيد و عملكرد اين اندام حياتي را بهبود ببخشيد.

 

6. درد سياتيك را بكشيد

 

در مواردی که به دلیل استرس، فشار کاری، فعالیت بدنی یا رعایت نكردن رژیم غذایی دچار درد عصب سیاتیک می‌شوید، می‌توانید با اجرای این تکنیک به کاهش درد و تسکین آن کمک کنید. در این روش از يك توپ توپر كمك بگيريد و به مدت 30 ثانیه توپ را در نقطه مربوط به عصب سياتيك حرکت دهید و بعد 30 ثانیه نقطه موردنظر را رها کنید و این کار را در 4 تا 5 دقیقه دوباره تکرار کنید. می‌توانید این حرکت را روزی سه تا چهار بار تکرار کنید. با اجراي اين تكنيك به تخليه انرژي‌هاي منفي عصب سياتيك كمك مي‌كنيد و تجمع اخلاط زايد موجود در اين ناحيه را از بين مي‌بريد. به اين ترتيب با انتقال انرژي از طريق مردين‌هاي بدن به بهبود دردهاي سياتيك كمك مي‌كنيد.

 

چه کسانی نباید بازتاب درمانی کنند

 

متخصصان بازتاب درماني بهره‌گیری از این تکنیک را برای درمان بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی مناسب می‌دانند اما در مواردی خاص افراد را از دریافت این نوع درمان برحذر داشته‌اند.

 

• در 3 ماهه اول بارداری از دریافت این نوع درمان خودداری کنید.
• افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی از دریافت این نوع درمان پرهیز کنند.
• در صورتی که زخم، سوختگی یا عفونتی در پا یا دست وجود دارد، فشار درمانی انجام نشود.
• اگر بیمار به مصرف موادمخدر اعتیاد دارد نباید تحت‌فشاردرمانی قرار بگیرد.
• در صورتی که دچار خونمردگی یا کبودی، التهاب در وریدها یا ناراحتی در ناحیه پا هستید قبل از اجرای تکنیک‌ها در این مورد با متخصص خود مشورت کنید.

منبع- طب بوک