130205_LIFE_Powell_AbusiveParents.jpg.CROP.article568-large

وقتی والدین در زندگی مشترک زوجین دخالت می کنند موجب ایجاد اختلافات بین آنان خواهند شد و نظر خود را به آنان تحمیل می کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد شفیعی با بیان این مطلب اظهارکرد: دوران خواستگاری و شروع نامزدی، یک دوران کاملاً متمایز و متفاوت از دوران شروع زندگی مشترک است هر یک از نامزدها سعی می‌کنند در دوران نامزدی هر عیب و نقصی که دارند آن را بپوشانند و پنهان کنند و آنچه اتفاق می‌افتد شناخت اجمالی نامزدها از یکدیگراست.

وی بیان کرد: در اکثر ازدواج‌ها اختلافات پس از شروع زندگی مشترک و کنار هم قرار گرفتن زوجین ظهور و بروز می‌کند و دخالت اطرافیان نیز از همین زمان به تدریج به زندگی زوج‌ها نفوذ و زندگی زوجین را با چالش جدی مواجه می‌کند.

رئیس شعبه هفتم دادگاه حقوقی کرمان ادامه داد: این دخالت‌ها حتی به کمی عقب‌تر یعنی همان دواران نامزدی هم بر می‌گردد دلخوری‌ها و کم‌توقعی‌های والدین طرفین که در آن زمان سربسته بود بر زبان آنان جاری و به فرزندان بی‌تجربه خود منتقل وهر نسخه‌ای که توسط والدین و بستگان پیچیده شود در زندگی اجراء می‌شود.

شفیعی گفت: دخالت مادر شوهر و ایراد به نحوه خرید عروس، انتخاب نوع سرویس طلا، کم بودن جهیزیه عروس و ده‌ها مسئله از این قبیل یا ایراد خانواده دختر به اینکه داماد آنان منزل از خود ندارد یا ماشین مدل بالا و گران قیمت ندارد و مقایسه زندگی فرزندان خود با زندگی دیگران طوفانی برپا می‌کند که زندگی زوجین را به ویرانه‌ای تبدیل می‌کند که دیگر قابل بازسازی نیست.

وی افزود: زن وشوهر به طور طبیعی با هم اختلاف دارند و چنانچه دخالت نابجا نشود هرگز مشکلی با هم نخواهند داشت.

رئیس شعبه هفتم دادگاه حقوقی کرمان یادآور شد: پدران و مادران اگر به گذشته خود کمی بیاندیشند به خوبی متوجه خواهند شد که علیرغم همه‌ی مشکلات و کمبودها در کنار یکدیگر ماندند و زندگی خوبی را با همسران خود داشته و دارند.

وی ادامه داد: والدین باید تجربه‌های گران بهاء را به فرزندان خود منتقل و به آنان توصیه کنند ضمن ملاطفت و مهربانی با همسرانشان از مشکلات نهراسند و با کوچکترین اختلافی با هم، آن را به پدر ومادر خود در میان نگذارند .

شفیعی خاطر نشان کرد: زن و شوهر مشکل خود را با گذشت زمان نسبتاً کوتاهی رفع وحل وفصل خواهند کرد ولی با انتشار اختلاف و مذمت از خانواده یکدیگر و رسیدن این نوع مسائل و کشمکش‌ها به خانواده طرفین، پای دخالت دیگران را به زندگی آنان باز می‌کند و عنان و اختیار زندگی را از زوجین می‌رباید و زوجین سوار برموجی می‌شوند که هیچ اختیاری از خود ندارند و سرانجام غرق خواهند شد.

(ایسنا)