Fotolia_49186270_Subscription_XXL-1

هنگامی که درد دارید  یا در زمستان  دچار سرماخوردگی و آنفلوآنزا شدید ،می خواهید به سرعت حالتان بهتر شود . علائم سرماخوردگی یا آنفلوآنزا  را که مشاهده کردید به سراغ داروهای OTC می روید.  تسکین درد  ، گرفتگی بینی یا آبریزش ، سرفه ، و مشکلات معمول در زمستان را برطرف میکند ولی بنظر شما آیا خطر ندارند؟ برخی از این داروهای سرما خوردگی بیشتر از اینکه مفید باشند زیان آور هستند این داروها عبارتند از:
استامینوفن

استامینوفن یکی از شایع ترین مسکنهای  OTC   است که امروزه در دسترس است و در تیلنول ، Dayquil ، Midol و Excedrin یافت  میشود . استامینوفن  سردرد و  درد عضلات  را تسکین میدهد.  به کبد شما آسیب میرساند . مصرف استامینوفن  به طور منظم در طی یک دوره چند روزه می تواند  به نارسایی کبد  منجرشود. اگر متوجه زردی پوست یا خارش شدید به دکتر مراجعه کنید.

ایبوپروفن

ایبوپروفن یکی دیگر از مسکن های  رایج ضد درد است  که در آسپرین، ، و Midol یافت میشود . ایبوپروفن با مسدود کردن آنزیم ها  در بدن  به تدریج فشار خون را افزایش می دهد .  استفاده مداوم می تواند خطر سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش  دهد و باعث مشکلات طولانی مدت فشار خون شود

آنتی اسیدها

آنتی اسیدها  اغلب  در زمستان مورد نیاز است هنگامیکه دچار سرما خوردگی یا آنفلوآنزا میشوید  درد معده و تهوع  را به همراه دارد.  استفاده طولانی مدت از آنتی اسیدها در واقع می تواند با اسید معده تداخل  پیدا کند. این اسید مورد نیاز  هضم و جذب را به خوبی انجام نمیدهد .و ممکن است  به استفراغ، اسهال ، سردرد و کم شدن آب بدن شود.

داروهای خواب آور

داروهای خواب نیز زمانیکه به  یک سرماخوردگی مبتلا هستید تداخل میکند   بیش از حد می تواند باعث آسیب کبد  شود، . استفاده مداوم از خواب آورها، همچنین می تواند با تولید  ملاتونین بدن  تداخل ایجاد کند ، کهباعث خواب آلودگی  شود. در موارد شدید  نیز می تواند موجب  تاری دید، سردرد ، یبوست و دیگر اختلالات گوارشی  شود.

اگر شما احساس می کنید ش داروهای OTC برای بدن لازم دارید باید مقدار آن توشط پزشک  مشخخص شود ، یا بجای این داروها  درمان های طبیعی مانند کمپرس سرد و شیر گرم برای تسکین درد و خواب آور کمک کند

منبع- اختصاصی http://www.hidoctor.ir