399767_466724863358683_970937823_n90

با ارتودنسی چه بلاهایی بر سر دندان هایمان می آید و چه عوارضی آنان را تهدید می کند!

مدیر گروه ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی شاهد، تاکید کرد: پوسیدگی، تغییرنگ، ایجاد لکه های سفید دندانی و بیماری های لثه، مهمترین پیامدها و عوامل تهدید کننده درمان های ارتودنسی هستند.

دکتر محسن نوری در حاشیه برگزاری اولین سمپوزیوم انجمن ارتودنتیست های ایران، گفت: مهمترین علل نارضایتی بیماران در درمان های ارتودنسی مربوط به رعایت نکردن مناسب بهداشت دهان و دندان توسط شخص درمان گیرنده است.

مدیر گروه ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی شاهد با اشاره به اینکه نوع و نحوه مسواک زدن همچنین نوع و نحوه استفاده از نخ دندان در طول مدت درمان های ارتودنسی ثابت و متحرک با یکدیگر متفاوت است افزود: اغلب نارضایتی های درمانی در ارتودنسی ثابت و به دنبال رعایت نکردن بهداشت فردی یا غیر اصولی انجام دادن آن بوجود می آید.

نوری گفت: هرچه سن افراد بیشتر باشد درمان های ارتودنسی از حالت متحرک به سمت درمانهای ثابت با مدت زمان بیشترتغییر پیدا می کند و در این میان مراقبت از دندانها نیز چهره متفاوتی میابد.

این متخصص ارتودنسی با اشاره به اهمیت برگزاری سمپوزیوم ها و همایش های مختلف با هدف بازآموزی، افزود: گاهی اوقات در تبلیغات غیر علمی و ماهواره ای مشاهده می شود که حریم پیشرفت دانش شکسته شده و برخی افراد به گونه ای غلو آمیز اقدام به جذب بیماران می کنند که این مساله تهدیدی جدی محسوب شده ولی برگزاری این همایشها حدود و اختیارات درمانی را مشخص تر خواهد کرد.

نوری گفت: متاسفانه نگاه تجاری برخی دندانپزشکان موجب ارائه اطلاعات نادرست به بیماران شده که درنهایت باعث تصمیم گیری های نا صحیح می شود.

وی افزود: امروزه ارتودنسی با تحولات علمی و تکنولوژیکی که داشته موجب کاهش مدت زمان درمان، دوری از عوارض جانبی و کاهش مشکلات بیماران شده است.

عضو هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی شاهد با اشاره به هدف اصلی علم ارتودنسی، یعنی پیشگیری و درمان گفت: بهره گیری از تکنیک های نوین ارتودنسی شرایطی فراهم کرده تا در کلیه سنین امکان اصلاح صحیح وضعیت دندانها و عملکرد آن میسر گردد.