15-8-14-1772211111111IMG_5855(1)
این ربات ها با حضورشان در میان کودکان موجب تحکیم ارتباط دوستانه با آنان می شوند و به مروزو برای بچه ها حضورشان عادی خواهد شد!

– قرار است در یک طرح تحقیقاتی چندین ربات در کلاس‌های دو مدرسه در جنوب استرالیا حاضر شوند تا اولین تجربه مهم حضور آنها در اجتماع مورد بررسی قرار بگیرد.

شاید حرف از حضور ربات‌ها در میان مردم برای بعضی‌ها هنوز شبیه به داستان‌های فیلم‌های علمی- تخیلی باشد اما یک گروه‌ تحقیقاتی با اعلام اولین تجربه مهم رسمی در این رابطه از حضور دسته‌ای ربات در مدارس استرالیا خبر داده است.

قرار است گروهی از ربات‌های  نائو در دو مدرسه جنوب استرالیا در کنار دانش‌آموزان حاضر شوند تا به ویژه هوش مصنوعی آنها مورد آزمایش قرار بگیرد. محققان دانشگاه سوئینبرن اعلام کرده‌اند که ربات‌ها در حال تبدیل شدن به بخش از جامعه انسانی هستند و به همین خاطر بررسی تجربه این مسئله بسیار مهم و ضروری است. حضور ربات‌های انسان‌نمای نائو می‌تواند هم به درس بچه‌ها کمک و هم  حواس آنها را پرت کند. هر چند استفاده از ربات‌ها به صورت موقت در کلاس‌های درس بارها پیش از این صورت گرفته اما هیچ وقت این مسئله به عنوان یک تجربه اجتماعی مورد بررسی قرار نگرفته است.

قرار است معلم‌ها به صورت آنلاین نحوه تعامل بچه‌ها با ربات‌ها در کلاس درس را گزارش کنند. هنوز قرار نیست ربات‌ها کلاس‌ها را مدیریت کنند. هدف اصلی در این طرح مشارکت و همراهی ربات‌ها با بچه‌ها و کمک آنها در فراگیری دروس تعیین شده است. شرکت Aldebaran Robotics پس از سال‌ها تحقیق، روبات انسان نمای نائو را به بازار عرضه کرد. این روبات دو پا با 58 سانتی متر قد با داشتن قابلیت برنامه‌ریزی کامل،داشتن انواع سنسورها، برخورداری از رایانه داخلی، کنترل از راه دور و بدنه سبک مورد علاقه بسیاری از مردم است. پروژه نائو در سال 2004 آغاز شد و پیشرفت آن به قدری بود که در آگوست 2007 به طور رسمی برای مسابقات لیگ پلتفرم استاندارد فوتبال ربات ها، جایگزین ربات های بسیار معروف Aibo شرکت Sony شد. ربات‌های نائو در مدل‌های مختلفی با قابلیت‌های متفاوت به بازار عرضه شده‌اند. فروش ربات‌های انسان‌نما مانند آنچه در فیلم‌های علمی-تخیلی پیش‌بینی شده بود هر روز در حال افزایش است. همین چند وقت قبل هزار دستگاه از ربات  Pepper در مدت کمتر از یک دقیقه به فروش رسید. این ربات ساخت شرکتی ژاپنی می‌تواند افراد را شناسایی کند، با آنها صحبت کند، احساسات خاص خود را ابراز کند و اطلاعات دریافتی از اینترنت مانند پیام‌ها و یا پیشبینی آب و هوا را به اطلاع دیگران برساند.