index.jpg45

آیا صحبت های رایج دیگران در مورد طب سوزنی و شفابخشی آن برای انواع بیمار ی ها درست است و  صحت دارد؟

 هر روز به واسطه پیشرفت علم شاهد یافته‌های جدید و تکمیل دانسته‌ها در حوزه‌های متعدد هستیم. در میان پیشرفت‌های متعدد علوم، این روزها طب سوزنی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در تبلیغات، از این نوع درمان به عنوان راهی برای یافتن سلامتی از دست رفته برای برخی افراد یاد می‌شود. فقط کافی است سری به یکی از مراکز طب سوزی بزنید. خواهید دید از یک سردرد ساده و گذرا گرفته تا بیماری‌های صعب‌العلاج درمان طب سوزنی تجویز می‌شود.

شاید هر یک از ما با شنیدن طب سوزنی سکانس‌های فیلم یانگوم و نحوه سوزن زدن به تن بیماران برایمان تداعی می‌شود. طب سوزنی (Acupuncture) یکی از اشکال، طب چینی بوده و قرن‌هاست برای درمان مشکلات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. طب سوزنی براساس این نظریه استوار شده که انرژی (در طب سنتی چینی به انرژی چی/Chi می‌گویند)، در داخل و بیرون بدن و درون راه‌های که به آنها کانال‌های انرژی می‌گویند جریان دارد. طب سوزنی شامل فروکردن سوزن‌های بسیار نازک در پوست و روی نقاط استراتژیکی و حیاتی بدن می‌شود و بیشتر برای درمان درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشکان طب سوزنی‌کار معتقدند زمانی فرد بیمار می‌شود که چیزی مسیر حرکت انرژی (chi) را مسدود کرده یا تعادل آن را برهم زده باشد. آنها بر این باورند طب سوزنی کمک می‌کند تا مسیر مسدود شده برداشته شود یا تعادل انرژی در بدن به شکل اول برگردد. برخلاف این نظر، بیشتر پزشکان غربی معتقدند طب سوزنی با فشار بر روی نقاط خاص باعث تحریک اعصاب، ماهیچه‌ها و بافت‌های هم‌بند می‌شود. این تحریک‌ها باعث افزایش ترشح مسکن‌های طبیعی بدن و همچنین افزایش جریان خون در بدن می‌شود.

درمانی برای همه دردها!
وارد مرکز طب سوزنی در محدوده فرمانیه می‌شویم؛ سالن انتظار پر است از بیماران با امراض‌ مختلف. روی در و دیوار مطب بروشور‌های گوناگونی مبنی بر اینکه تحقیقات نشان می‌دهند استفاده از طب سوزنی برای درمان حالت تهوع و استفراغ ناشی از بارداری، شیمی‌درمانی و درد بعد از جراحی مفید است، خودنمایی می‌کند. این بروشورها همچنین می‌گویند طب سوزنی برای درمان مشکلات بعد از سکته مغزی و بازگرداندن مهارت‌هایی که فرد در نتیجه آسیب سکته مغزی از دست داده مفید است و حتی در ادامه استفاده از طب سوزنی در کنار سایر درمان‌ها به درمان طولانی‌مدت انواع سردرد‌ها از جمله میگرن، گرفتگی‌های ناشی از قاعدگی، درمان فیبرومیالژیا (Fibromyalgia)، یا درد خشکی گسترده ماهیچه‌ها و بافت‌های نرم بدن تجویز شده است. درمان درد ناشی از گرفتگی عضلات، درمان درد ناشی از آرتروز (Osteoarthritis)، بهبود عملکرد مفصل آرتروزی، درمان درد کمر در افراد مبتلا به کمر درد، درمان مشکل کارپال تونل (Carpal tunnel) در درمان آسم، درمان اعتیاد به مواد مخدر، کاهش یا درمان درد دندان، کاهش درد زایمان و… را از مزایای استفاده از درمان طب سوزنی می‌دانند.

طب سوزی درمان لاغری
در میان شلوغی سالن انتظار زن جوانی درباره علت مراجعه به این مرکز به «آرمان» می‌گوید: برای لاغری و تناسب اندام شیوه‌های مختلفی در قالب رژیم‌ها، ورزش‌ها و داروهای متنوعی را امتحان کردم اما با طب سوزنی می‌توان به راحتی وزن کم کرد. زینب که در سه جلسه مراجعه به طب سوزنی شش کیلو وزن کم کرده است، می‌افزاید: برگشت وزن و چاقی با طب سوزنی غیرممکن است و این شیوه می‌تواند برای همگان بدون عوارض و موثر باشد.

انتظارهای اغراق‌آمیز از طب سوزنی
با وجود این مشاور مرکز طب سوزنی به «آرمان» می‌گوید: در دنیا هیچ چیز صد در صد نیست بلکه هر تغییری در این نوع درمان در بدن هر یک از افراد تاثیر‌های متفاوتی دارد. مریم رضایی می‌افزاید: مبلغ طب سوزنی از جلسه‌ای 40 تا 100 هزار تومان است. او در پاسخ به این سوال که طب سوزنی برای درمان چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود، تصریح می‌کند: افراد برای درمان درد و همچنین درمان بعضی از انواع بیماری‌های خاص از طب سوزنی استفاده می‌کنند.

این مشاور درباره کم و کیف درمان می‌گوید: معاینه طب سوزنی توسط پزشک با مشخص کردن نقاط بلوکه شده یا دارای مشکل در بدن افراد مشخص می‌شود و به این ترتیب مشکل در هر نقطه‌ای از بدن باعث ابتلا به بیماری خاصی می‌شود. به گفته او بعد از اینکه پزشک نقاط مشکل‌دار را یافت، شروع به فروکردن سوزن در پوست می‌کند. هر چند روش هر پزشک طب سوزنی کار با دیگری متفاوت است، اما معمولا این درمان بین 15دقیقه تا یک ساعت طول کشیده و ممکن است، نیاز به چند جلسه درمان یا مراجعه منظم و همیشگی به پزشک باشد. رضایی تاکید می‌کند: با توجه به اینکه مشاوره رایگان است هر یک از مراجعان حتی برای برخی بیماری‌ها نظیر وسواس و افسردگی نیز به این درمانگاه مراجعه می‌کنند. در واقع این نوع انتظارها از طب سوزنی اغراق‌آمیز است.

باید شیوه صحیح زندگی را آموخت
در میان جمع زنی میانسال در اتاق انتظار نشسته است. او که گرفتگی رگ دستش را دلیل مراجعه به این مرکز عنوان می‌کند به «آرمان» می‌گوید: بعد از مدتی دست درد به پزشک مراجعه کردم و او فقط عمل جراحی را درمان این درد دانست اما آدم‌های زیادی هستند که به دلیل عمل جراحی رگ دستشان دیگر توان انجام فعالیت‌های روزمره را ندارند.

منیر شکری می‌‌افزاید: بنابر تحقیقات انجام شده با رژیم درمانی مناسب، ورزش و طب سوزنی دیگر نیازی به عمل جراحی نیست. در ضمن اینکه این روزها برای هر چیز عمل جراحی تجویز می‌شود اصلا مناسب نیست آن هم به این دلیل که افراد باید زندگی صحیح را با تغذیه مناسب و ورزش بیاموزند. او در پاسخ به این سوال که طب سوزنی چه حسی ایجاد می‌کند، تاکید می‌کند: ممکن است هنگام داخل رفتن سوزن، فشار کمی احساس کنید. این فشار دردآور و ناراحت‌کننده نیست. ناحیه‌ای که سوزن فرو رفته ممکن است سوزن سوزن و بی‌حس شده، خارش یا درد کمی داشته باشد. طب سوزنی‌کار‌ها معتقدند این احساس نشانه‌ای از آزاد شدن انرژی در بدن است. بعد از اینکه سوزن وارد شد، طب سوزنی‌کار ممکن است سوزن را کمی جلو عقب کرده یا جریان گرما یا الکتریسیته به آن وارد کند.

درمان‌های اغراق‌شده
رئیس کمیسیون بهداشت مجلس درباره کم و کیف تاثیر طب سوزنی بر درمان به خبرنگار «آرمان» می‌گوید: طب سوزنی به عنوان یک درمان کهن و اثبات شده در شرق شناخته می‌شود اما اینکه این درمان دوای هر دردی باشد صحت ندارد. حسینعلی شهریاری با بیان اینکه نمی‌توان از هر درمان و عملی انتظار درمان صد در صدی را داشت، می‌افزاید: این نوع طرز فکر نه تنها علمی نیست بلکه می‌تواند برای برخی از افراد به عنوان منبعی برای کسب درآمد هنگفت تلقی شود.

به گفته او افرادی که مبادرت به درمان طب سوزنی می‌کنند باید بدانند دوره‌های ویژه برای این طب را گذرانده باشند. در واقع اغلب پزشکان عمومی با گذراندن دوره‌های تخصصی مبادرت به فعالیت در این زمینه می‌کنند. رئیس کمیسیون بهداشت مجلس تصریح می‌کند: در زمینه علاج دردها در طب سوزنی اغراق‌هایی در زمینه خواص آن انجام می‌شود که چندان صحت ندارد. باید به این نکته توجه داشت که تاثیر هر درمانی محدود است.

ازدواج