skin

در این مطلب راهکار هایی برای داشتن پوست نرم و لطیف داریم  چه کارهایی باید در طول روز انجام دهیم تا صاحب پوست خوبی شویم  این شیوه ها می توانند تغییرات مفیدی بر روی  پوستتان بگذارند  اگر شما هم مایلید چنین  پوستی داشته باشید توصیه های ما را بخوانید

برای اطلاع از برخی از باید ونبایدهای غافلگیرکننده برای داشتن پوستی تمیز و روشن، این اسلاید‌ها را مشاهده کنید.

پوست تمیز و روشن: قدم به قدم

لکه‌ها یا جوش‌ها اغلب روی مناطقی که بیشترین مقدار غدد چربی را دارند، یعنی صورت، گردن، سینه، کمر و شانه‌ها ظاهر می‌شوند . تعداد کمی از افراد در برابر آنها ایمن هستند، ولی درمان‌ها می‌توانند احتمال بروز آنها را به حداقل برسانند.

face

 

صورت خود را بیش‌ازحد نشویید

شستن متداول و شدید می‌توانند موجب رنجش پوست شما شده و آکنه را بدتر کند. لیف‌های خشن یا صابون‌های دارای مواد شیمایی سخت هم به همین شکل مضر هستند. در عوض، مناطق مستعد آکنه را دوبار با یک شوینده ملایم و آب گرم بشویید، تا کمترین رنجش پوست را داشته باشید.
wash-free oil

 

وقتی صورت خود را می‌شویید، از شوینده‌های بدون روغن استفاده کنید.

صابون‌ها یا مواد شوینده بدون روغن منافذ پوستی را مسدود نمی‌کنند و جوش‌های سرسیاه، آکنه و جوش‌های سرسفید را به وجود نمی‌آورند. محصولاتی را انتخاب کنید که نام “بدون روغن”، “ضدآکنه” یا “ضدجوش” را روی برچسب خود داشته باشند. از صابون استفاده کنید و عمل شستشو را با نوک انگشتان خود انجام دهید. لیف‌ها، اسفنج‌ها یا دیگر مواد مخصوص شستشو شاید موجب ساییدگی و رنجش پوست شده و جوش‌ها یا آکنه‌هایی را به دنبال داشته باشند. برخی از مواد شوینده مخصوص آکنه، حاوی مواد اولیه  توصیه‌شده توسط متخصصین پوست مانند بنزوئیل پراکسید و اسید سالیسیلیک هستند.

pizza

نیازی نیست که از غذاهای مورد علاقه خود پرهیز نکنید

این حقیقت ندارد که غذاهای روغنی یا شکلات مستقیماً موجب بروز جوش‌ها می‌شوند. آکنه زمانی رخ می‌دهد که منافذ پوستی بوسیله روغن‌ها، سلول‌های پوستی و باکتری‌های غیرعادی مسدود شوند و یک التهاب را به وجود آورند. اما اگر برخی از غذاها موجب بروز آنها می‌شوند، سعی کنید از آنها دوری کنید. اما لزوماً نیازی نیست برای داشتن یک پوست تمیز و روشن از پیتزا یا شکلات پرهیز شود.
make up

 

آرایش سنگین روی پوست خود انجام ندهید

از محصولات آرایش با پایه روغنی پرهیز کنید. پایه روغنی یا سرخاب در کل می‌توانند منافذ پوستی را مسدود کنند. محصولات آرایشی با پایه روغنی، که سبک و پودری هستند، به احتمال کمتری اینکار را انجام می‌دهند.

 

از یک پایه بدون روغن برای آرایش استفاده کنید

اگر صورت خود را آرایش می‌کنید، از یک پایه بدون روغن استفاده کنید. ضمناً، هر قدر هم خسته بودید، قبل از رفتن به رختخواب صورت خود را بشویید.

07

 

حمام آفتاب نگیرید، برنزه هم نکنید.

این حقیقت ندارد که برنزه کردن پوست شما را تمیز و روشن می‌کند. در حقیقت اشعه‌های فرابنفش خطر ابتلا به سرطان پوست، پیری زودرس و چین و چروک را بالا می‌برند. زیر آفتاب دراز نکشید و از یک تخت برنزه‌کننده هم استفاده نکنید. ضمناً، برخی از داروها که برای آکنه تجویز می‌شوند، از جمله رتینوئیدها که روی پوست قرار می‌گیرند، می‌توانند پوست شما را در برابر اشعه‌های فرابنفش آسیب‌پذیرتر کنند.

sun-cream

 

از ضدآفتاب‌های بدون روغن استفاده کنید

از یک ضدآفتاب بدون روغن یا مرطوب‌کننده‌ای با عامل حفاظت در برابر خورشید (SPF) 30 یا بالاتر که برچسب «طیف وسیع» را دارد استفاده کنید، که نشان می‌دهد این محصول از شما در مقابل اشعه‌های ماورابنفش A (UVA) و ماورا بنفش B (UVB) محافظت می‌کند. به دنبال محصولاتی با برچسب «ضدآکنه» باشید، که نشان می‌دهد آن محصول موجب انسداد منافذ پوست نخواهد شد. هر دو ساعت یکبار ضدآفتاب را تجدید کنید.

 

از محصولات چرب برای مو خود استفاده نکنید.

استفاده زیاد از محصولاتی مانند پمادها یا ژل‌ها می‌توانند در صورت برخورد موها با صورت‌تان، منافذ پوستی را مسدود کنند. اگر موهای شما چرب هستند، هر روز موهای خود را با شامپو بشویید. وقتی از اسپری‌ها یا ژل‌ها روی موهای خود استفاده می‌کنید، صورت خود را بپوشانید.

 

موهای خود را از روی صورت‌تان کنار بزنید

وقتی یک رختخواب می‌روید موهای بلند خود را به عقب بکشید، تا پوست شما را بدتر نکنند. در طول روز هم سعی کنید موهای خود را از صورت‌تان جدا کنید. بخاطر داشته باشید، مو حاوی روغن‌هایی می‌باشد که می‌توانند منافذ پوست را مسدود کنند و آکنه‌ها یا جوش‌هایی را به دنبال داشته باشند، حتی اگر شما از محصولات آرایشی مخصوص پوست استفاده نکنید.

11

 

صورت خود را لمس نکنید.

لمس و دستمالی کردن صورت می‌تواند آکنه را بدتر کند. ضمناً، صورت خود را روی دست تکیه ندهید و سعی کنید در زمان صحبت با تلفن همراه، گوشی را در تماس با صورت خود قرار ندهید. دست و گوشی احتمالاً حاوی چربی‌ها و میکروب‌هایی هستند که می‌توانند لکه‌ها و زشتی‌های پوست را بدتر کنند. عرق نیز می‌تواند آکنه را تشدید کند. پس از عرق کردن، به آرامی صورت خود را بشویید.

 

با اپلیکاتور کرم را روی پوست خود قرار دهید.

وقتی از کرم‌ یا یک ماده آرایشی را روی پوست خود قرار می‌دهید، از تکه‌ها و سواب‌های پنبه‌ای یا اپلیکاتورهای تمیز استفاده کنید. از یک اسفنج آرایشی قدیمی دوباره استفاده نکنید؛ آنرا تعویض کنید. اگر می‌خواهید از دست‌تان استفاده کنید، در ابتدا آن را تمیز کنید و فقط از نوک انگشتان خود استفاده کنید. ضمناً، قبل از هرگونه آرایشی صورت خود را تمیز کنید.

13

 

از مرطوب‌کننده بدون روغن استفاده کنید

پوست سالم، پوستی چرب است. یک مرطوب‌کننده بدون روغن را انتخاب کنید که نام “ضدآکنه” را روی برچسب خود داشته باشد. این یعنی این محصول منافذ پوست را مسدود نمی‌کند. شاید برای قراردادن مرطوب‌کننده روی پوست مستعد به آکنه تردید داشته باشید، اما یک مرطوب‌کننده شاید به تسکین پوست رنجیده کمک کند و از پیشروی آکنه جلوگیری نماید.

14

 

جوش‌های صورت خود را نترکانید

فشاردادن جوش‌ها یا آکنه‌ها فقط مشکلات شما را بیشتر می‌کند. در مقابل این وسوسه مقاومت کنید. این کار فقط درمان را طولانی‌تر می‌کند و به وجود آمدن اسکار را محتمل‌تر می‌کند. فشاردادن جوش‌‌ها شاید مواد عفونی را درون پوست هل دهد، جاییکه می‌توانند موجب التهاب و اسکار بیشتر شوند.

15

 

داروهای آکنه را چنانچه توصیه شده‌اند مصرف کنید.

هیچ راه‌حل سریعی برای آکنه وجود ندارد. داروها با گذشت یک شب کار نمی‌کنند. بهبودی پوست در خیلی از درمان‌ها مستلزم هفته‌ها استفاده روزانه است. درمان برخی از آکنه‌ها شاید تا شش ماه زمان ببرد. پس از درمان، مراقبت پوستی ابتدایی (حمام روزانه و شستن دست‌ها و صورت با صابون ملایم) شاید کافی باشد. شاید لازم باشد حتی زمانی که پوست‌تان مداوا شد، از داروی ضدآکنه استفاده کنید. از توصیه‌های پزشک خود پیروی کنید. مقدار زیاد دارو می‌تواند پوست را آزار دهد، اما مقدار خیلی کم نیز بی‌تأثیر است.

 

تمام درمان‌های آکنه را در نظر بگیرید

زندگی با آکنه، جوش‌های سرسیاه و دیگر لکه‌ها و زشتی‌ها را قبول نکنید. اگر درمان‌های کنونی در ظاهر بی‌تأثیر بودند، برای انجام درمان‌های دیگر با پزشک یا متخصص پوست خود صحبت کنید. راه‌های خیلی زیادی برای کمک به پاک و تمیز کردن پوست وجود دارند. برخی از آنها به تجویز پزشک نیاز دارند.

منبع : www.ariasalamat.com