index.jpg6

این بیماری یکی از پرهزینه ترین و مشکل ترین بیماری هاست و یکی از مزمن ترین عارضه های کبدی به شمار  می رود.

یک فوق تخصص گوارش و کبد گفت: بیماری سیروز کبدی انتهای خط بیماری های مزمن کبدی است.
دکتر علیرضا خلیلیانبا اشاره به شیوع و افزایش آمار مبتلایان به کبد چرب اظهار کرد: علت 20 تا 30 درصد بیماری های مزمن کبدی، کبد چرب است.
وی با بیان اینکه در کشور ایران شایع ترین علت بیماری سیروز کبدی وجود بیماری های ویروسی کبد مانند هپاتیت B و C است، تصریح کرد: کبد چرب در صورت التهاب و عدم درمان در طولانی مدت منجر به ایجاد سیروز کبدی می شود.
این فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد افزود: بیماری هایی مانند دیابت، چربی خون، چاقی و مصرف مشروبات الکلی زمینه ساز بروز هپاتیت است که طی مدت زمانی منجر به کبد چرب می شود.
وی خاطرنشان کرد: افرادی که دچار سیروز کبدی می شوند، عوارض بسیار شدید و وحشتناکی مانند خونریزی گوارشی و آب آوردن شکم را تجربه می کنند. سیروز کبدی سرطان نیست، اما عوارض آن می تواند از سرطان هم بدتر باشد و نقاط دیگر بدن نظیر کلیه و مغز را هم درگیر کند و در مواردی نیز فرد را مجبور به انجام پیوند کبد می کند.
این فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد اظهار کرد: خوشبختانه کشور ایران در زمینه پیوند کبد تجربه زیادی دارد و در شیراز و تهران پیوند انجام می شود، اما هزینه بسیار زیادی را به جامعه تحمیل می کند و بیماری پرخرجی به شمار می رود.
وی در خصوص راه انتقال هپاتیت که مهم ترین علت ابتلا به سیروز کبدی است، با بیان اینکه همه توصیه ها مربوط به رعایت مسائل بهداشتی است، اظهار کرد: خوشبختانه در جامعه مسلمانی زندگی می کنیم که به راحتی می توانیم از انتقال هپاتیت جلوگیری کنیم؛ به طوری که دوری از روابط جنسی غیراخلاقی، عدم استفاده از وسایل مشترک در آرایشگاه ها و دندانپزشکی ها از انتقال ویروس هپاتیت پیشگیری می کند.
خلیلیان تاکید کرد: انجام خال کوبی بویژه در مکان های فاقد مجوز بهداشتی به راحتی زمینه انتقال ویروس هپاتیت را از فرد آلوده به سالم فراهم می کند.
وی با بیان اینکه در برخی موارد ابتلا به صورت غیرمترقبه است، همچون جنینی که از یک مادر آلوده به هپاتیت بیماری را دریافت می کند، خاطرنشان کرد: انجام آزمایش های غربالگری پیش از ازدواج بسیار مهم است؛ به طوری که اگر فردی مبتلا به هپاتیت B و C است، باید ابتدا درمان شود سپس اقدام به ازدواج کند.

ایسنا،