images.jpg2623

 اگر می خواهدی دلیل بدبویی بدنتان را بدانید بهتر است این مطلب را مطالعه کنید.

 برخی از افراد به‌صورت ژنتیکی، بیشتر از حد طبیعی عرق می‌کنند و عرق برخی از آنها هم همراه با بوی ناخوشایند و آزاردهنده‌ای است.

دکتر امیرهوشنگ احسانی درباره دلیل ایجاد بوی بد بدن می‌گوید: «به‌طور کلی، میکروب‌هایی در برخی از قسمت‌های بدن مانند کشاله ران یا زیر بغل وجود دارند که بعد از تعریق، اقدام به تجزیه کردن دانه‌های عرق می‌کنند. همین تجزیه عرق، با ایجاد بوی ناخوشایند همراه است».

وقتی از این متخصص پوست و مو پرسیدیم که چرا عرق برخی از افراد همراه با بوی ناخوشایند است و عرق برخی دیگر، این ویژگی را ندارد، پاسخ داد:‌ «هرچه که تعداد میکروب‌ها در چین‌های بدن بیشتر باشد، شانس بو گرفتن عرق هم بیشتر خواهد شد. بدن برخی از افراد، فاقد میکروب‌های تجزیه‌کننده عرق است یا تعداد این میکروب‌ها در بدن آنها به قدری کم است که شانس ایجاد بو در اثر تعریق برای‌شان به‌وجود نمی‌آید».

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد که استفاده از داروهای آنتی‌بیوتیک خاص که بتوانند باعث حذف یا تعدیل تعداد این میکروب‌ها بشود، می‌تواند در پیشگیری از بو گرفتن بیش از اندازه بدن هم موثر باشند. وی خاطرنشان کرد: «کسانی که بیش از اندازه عرق می‌کنند و عرق‌شان هم بوی ناخوشایندی می‌دهد، باید علاوه بر شستشوی روزانه و خشک نگه داشتن بدن خود، حتما به متخصص پوست و مو مراجعه کنند تا هم داروهای آنتی‌بیوتیک دریافت کنند و هم داروهای کاهنده میزان عرق برای آنها تجویز شود. کاهش میزان تعریق، بستر مناسب برای رشد میکروب‌ها و بو گرفتن بدن، به‌خصوص در فصل تابستان را از بین خواهد برد»