images.jpg89653

راه حلی مناسب برای دندان های حساس و کاهش درد آنان در این مطلب برایتان آورده ایم با ما همراه باشید.

یکی از سوالات رایج بسیاری از مراجعین به دندانپزشکی این است که موقع خوردن نوشیدن آب خنک یا خوردن بستنی، درد تیز و سریعی را در دندان هایشان احساس می کنند و آیا وجود این مشکل به این معناست که دندانشان نیاز به عصب کشی دارد یا نه؟!

اگر شما هم حین خوردن مواد خوراکی و غذا های سرد یا گرم درد تیز و سریعی را احساس می کنید که بلافاصله برطرف می شود جز دسته ای هستید که دندان های حساس دارید.

دکتر علی مرسلی در گفت وگو با سلامانه با اشاره به این مساله گفت: دندان های ما به طور تکاملی برای خوردن غذاهای خیلی سرد طراحی نشده اند. تا همین صد سال پیش در نبود یخچال های صنعتی و خانگی، دسترسی مردم به غذا های خیلی سرد وجود نداشت. انسان ها هرگز مواد غذایی از قبیل بستنی یا یخ را در چهار فصل سال مصرف نمی کردند و بیشتر مواد غذایی در دمای محیط استفاده می شد بنابراین عموما مشکلاتی از قبیل حساسیت دندانی شیوع زیادی نداشت!

وی در ادامه افزود: حساس شدن دندان ها در جامع مدرن یک مشکل شایع است و برخی از افراد حضور حساسیت را مشکل بزرگی تلقی نمی کنند ولی برخی از این مشکل کلافه می شوند و به جست وجوی درمان برای آن برمی آیند و باید این مساله را مدنظر داشت که تغییرات دمایی زیاد برای دندان ها می توانند آسیب زا باشند. 88 درصد دندانپزشکان معتقد هستند حساسیت دندانی روی کیفیت زندگی مبتلایان به این شرایط تاثیر نامطلوب می گذارد.

مرسلی در نهایت با بیان اینکه حساسیت دندانی علل مختلفی می تواند داشته باشد، گفت: درمان حساسیت دندانی گاهی از نظر تکنیکی ساده است. شایع ترین درمان توصیه شده استفاده از خمیردندان های ضدحساسیت است. البته درمان های دیگری هم در مطب دندانپزشکی می تواند روی دندان های فرد انجام شود و حساسیت را برطرف کند یا کاهش دهد. مثلا درمان ضدحساسیت در مطب، فلورایدتراپی، پیوند لثه و…. علاوه براینها، گام آخر برای برطرف شدن حساسیت های بیش از حد و کلافه کننده دندانی، مبادرت به درمان ریشه (عصب کشی) است که معمولا به ندرت با نیاز به این درمان مواجه می شویم.