507_620x290

جینسنگ انرژی فراهم می کند و  ازخستگی جلوگیری میکند. جین سنگ به تحریک فعالیت های جسمی و روانی در میان افرادی که ضعیف و خسته شده  کمک میکند. مطالعه کلینیک مایو نشان داد که جین سنگ به نتایج خوبی در بیماران مبتلا به سرطان که بدن ضعیف دارد کمک خوبی کر ده است گیاه جینسنگ (Ginseng) هزاران سال است که برای بهبود وضعیت عمومی مردم متفاوت به کار می رود. جینسنگ جزو معدود گیاهانی است که خواص آن مورد قبول علم نوین پزشکی است. به برخی از فواید جینسنگ در ادامه مطلب اشاره شده است.

جینسنگ چیست؟

جینسنگ ریشه گیاهی است که قرن هاست به عنوان یک معجون انرژی زا استفاده می شود. این گیاه به درمان بسیاری از مشکلات جسمی و روحی کمک می کند. دانشمندان معتقدند که مصرف جینسنگ می تواند به مغز در ترشح هورمون اندروفین کمک کند. هورمونی که در کاهش استرس و حفظ تعادل فیزیکی، موثر است.

فوائد جینسنگ چیست؟

جینسنگ را می توان برای رفع مشکلات متفاوت جسمی و روحی تجویز کرد، اما از میان آنها می توان به نمونه های پرکاربرد زیر اشاره نمود:

– کاهش استرس و اضطراب
– افزایش توان سیستم عصبی و دفاعی بدن
– مقابله با دیابت
– جلوگیری از رشد نوع خاصی از سلول های سرطانی
– کاهش کلسترول خون
– بهبود روند گوارش
– کاهش خستگی
– افزایش استقامت ورزشی

همچنین تحقیقات بالینی نشان داده است که جینسنگ می تواند منجر به افزایش توان جنسی در مردان شود. از جینسنگ به عنوان یکی از واکسن های پیری یاد می شود، که می تواند روند فرسوده شدن سلول های بدن شما را کاهش دهد.

تمامی خواص بالا می تواند جینسنگ را تبدیل به یک عنصر حیاتی برای سالم زیستن تبدیل کند.

نحوه و میزان مصرف

جینسنگ را می توانید به صورت قرص، کپسول، پودر و چای مصرف کنید. می توانید ۱۰۰ میلی گرم جینسنگ را برای سه روز در هفته به همراه صبحانه میل کنید و از فواید آن بهره ببرید.

عوارض جانبی

با اینکه جینسنگ گیاهی سمی نیست، اما مصرف بیش از حد آن عوارض جانبی در بر دارد. عوارضی همچون بی خوابی و افزایش فشار خون شود. به هر حال مصرف جینسنگ برای یک دوره بیش از سه ماه توصیه نمی شود.

بهترین راه مصرف جینسنگ اینگونه است که روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم را برای ۲ هفته مصرف کنید و حداقل یک هفته از مصرف آن دست بکشید. در صورتی که بیمار هستید و تحت مراقبت پزشک قرار دارید، برای مصرف جینسنگ با پزشکتان مشورت کنید. همچنین بهتر است بانوان باردار از مصرف جینسنگ خودداری کنند.

در صورتی که داروهایی برای کنترل فشار خون مصرف می کنید، مصرف جینسنگ منجر به بروز تداخل می شود. ضمناً به یاد داشته باشید که مخلوط کردن جینسنگ با دیگر گیاهان ممکن است اثرات منفی در بر داشته باشد، لذا پیشنهاد می شود که جینسنگ را به تنهایی مصرف نمایید.

منبع- کوکا