753

اگر علاقه مند به انجام بلیچینگ هستید بهتر است درمورد عوارض و پیامدهای پس از آن نیز اطلاع پیدا کنید.

این روزها بیشتر مردم مشتاق داشتن دندان‌های سفید هستند غافل از اینکه بلیچینگ دندان‌ها دو اثر جانبی شایع دارد: حساسیت دندانی و درد و آسیب لثه‌ها

حساسیت دندانی
شایع‌ترین عارضه سفید کردن دندان‌ها حساسیت دندانی است که می‌تواند از یک حساسیت بسیار ضعیف تا درد بسیار تیز و آزاردهنده باشد.
معمولا حساسیت دندانی پس از چند هفته برطرف شده و آسیب دائمی به دندان نمی‌رساند. البته در موارد محدودی آسیب غیر قابل برگشت به دندان نیز گزارش شده است.

چگونه حساسیت دندانی پس از سفید کردن دندان‌ها را متوقف کنیم؟
یکی از راهکارها استفاده از ژل‌های کاهش دهنده حساسیت دندانی هستند که قبل یا بعد از سفید کردن دندان‌ها می‌توانید آن‌ها را استفاده کنید. مواد سازنده این ژل‌ها مشابه مواد سازنده خمیردندان ضدحساسیت دندانی هستند.
مطالعات نشان داده‌اند استفاده از ژل کاهش دهنده حساسیت دندانی قبل از سفید کردن دندان در اثر بخشی ماده سفید کننده تاثیری نداشته ولی می‌تواند به کاهش حساسیت دندانی کمک کند.

درد و آسیب لثه
دومین اثر جانبی سفید کردن دندان درد لثه است که در این رابطه دو تئوری وجود دارد:
١-هیدروژن پراکساید می‌تواند منجر به سوزش شیمیایی داخل دهان شما شود. تا زمانی که هیدروژن پراکساید در دهان شما وجود دارد می‌تواند منجر به آسیب رسانی به لثه‌های شما شود.
در تئوری دیگر می‌گوید درد و آسیب لثه مرتبط با ماده سفید کننده دندان نیست؛ بلکه به دلیل تری (قالب) داخل دهان شماست که ماده سفید کننده داخل آن قرار دارد و عدم تطابق کامل تری با دندان‌ها منجر به آسیب به لثه می‌شود.

برای بهبود درد و آسیب لثه پس از سفید کردن دندان‌ها چه کنیم؟
در صورتی که به صورت معمول پس از سفید کردن دندان، لثه شما آسیب می‌بیند می‌توانید از تری‌هایی که تطابق بهتری با دندان‌های شما دارد استفاده کنید، اگر این مورد نیز اثربخش نبود بهتر است مدتی از ژل سفید کننده دندان استفاده نکنید تا حساسیت کاهش یابد.