16997Postpartumdepression
چه کسانی مستعد ابتلا به افسردگی پس از زایمان هستند و با چه عواملی به این عارضه مبتلا می شوند!

اختلالات تیروئید، بارداری ناخواسته، کم‌توجهی و بی‌مهری از سوی همسر زمینه بروز افسردگی پس از زایمان را در زنان افزایش می‌دهد.

دکتر شهره علی‌محمدی تصریح کرد: در مجموع زنان در دوران بارداری آسیب‌پذیر بوده و پس از زایمان نیز به علت نوسانات سطح هورمون در بدن‌شان، آسیب پذیری آنها دو چندان می‌شود.

وی افزود: افسردگی پس از زایمان عارضه‌ای است که بر اثر نوسانات هورمون در سطح بدن ایجاد شده و عوامل مختلفی مانند مورد بی‌توجهی قرار گرفتن و سابقه بیماری‌های زمینه‌ای و روانی موجب تشدید افسردگی در آنها می‌شود.

وی افزود: مادرانی که در زایمان اول خود دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند، این امکان وجود دارد که در زایمان‌های دیگر خود نیز دچار این عارضه شوند.

علی‌محمدی در ادامه گفت: همسر و خانواده فردی که دچار افسردگی پس از زایمان شده، باید تلاش کنند تا شخص افسرده را به زندگی عادی بازگردانند و در صورت شدت افسردگی و گوشه‌گیری نیز باید بیمار را تحت درمان یک روانشناس قرار دهند.

این متخصص زنان و زایمان توصیه کرد: هرگز مادری را که دچار افسردگی پس از زایمان شده را تنها نگذارید، بیش از همیشه به او توجه کرده و مورد لطف و محبت خود قرار دهید. همچنین تمام تلاش خود را انجام دهید تا او را به زندگی عادی بازگردانید.

 

منبع: ایسنا