index.jpg3

آیا می دانستید اضطراب و استرس می تواند مهمترین علت کاهش حافظه و زوال عقل باشد!

در سن بلوغ مهم‌ترین عاملی که باعث می‌شود فرد نتواند به خوبی تمرکز کند، اضطراب است.

دکتر علی باغبانیان با اشاره به این مساله گفت: «در واقع اضطراب امتحان در سنین بلوغ بسیار شایع است و اغلب نوجوانان این حالت را تجربه کرده‌ و دچار استرس و اضطراب و دلهره و دلشوره می‌شوند. وجود این اضطراب قطعا می‌تواند حافظه را مختل کند و تمرکز را برهم بزند.»

وی در ادامه افزود: «هر چند وجود کمی اضطراب تا حدی برای تقویت حافظه مفید است ولی اگر حد آن از میزانی بالاتر برود جنبه پاتولوژیک پیدا می‌کند که البته با مراجعه به مشاور و روانپزشک این مشکل رفع‌شدنی است.»

این روانپزشک همچنین گفت: «به جز اضطراب، عامل دیگری که از سن بلوغ تا قبل از میانسالی باز هم تاکید می‌شود قبل از میانسالی، باعث اختلال حافظه و به دنبال آن اختلال در تمرکز می‌شود، افسردگی است. البته با دارودرمانی مناسب اضطراب و افسردگی چه بسا بسیاری از علایم رفع شده و تمرکز و یادگیری فرد به حالت عادی خود بازمی‌گردد.»

باغبانیان با اشاره به اینکه گاهی در سنین میانسالی فرد بدون اینکه دچار مشکل خاصی باشد، در یادآوری مطالب دچار فراموشی می‌شود و عنوان می‌کند که حافظه خوبی ندارند، ولی در این موارد باید این حقیقت را پذیرفت که این باور اشتباه است، گفت: «این برداشت به دلیل توقع زیادی از عملکرد حافظه است. در واقع حجم اطلاعاتی که در مغز ذخیره می‌شود، بسیار بالاست بنابراین طبیعی است در شرایطی که عملکرد مغز هم خوب است، اگر بخواهید داده‌های مغزی را به زبان بیاورید، به دلیل حجم اطلاعات انبوه اطلاعات، دچار عدم تمرکز یا یادآوری مطلب شوید. به همین خاطر توصیه می‌شود اقدامات روزمره خود یادداشت کنید.»