turmeric-spice-with-amazing-health-benefits

برای تهیه غذای کودکتان بهتر است از زردچوبه استفاده نکنید چون می تواند برای وی خطرآفرین باشد!

زردچوبه ادویه و گیاه دارویی محبوبی است که زیاد استفاده می‌شود اما آیا استفاده از آن در کودکان نیز مفید است؟ آیا قصد دارید زردچوبه را وارد رژیم غذایی کودکتان کنید؟ بد نیست با خواص این ادویه و نکات سلامت در استفاده از آن در رژیم غذایی فرزندتان آشنا شوید.
زردچوبه چیست؟
زردچوبه یک گیاه طبیعی است که در دستورالعمل مواد غذایی، آرایشی و حتی مواد ضدعفونی کننده استفاده می‌شود. منشا این ادویه اندونزی است اما به آن زعفران هندی هم گفته می‌شود.

فواید زردچوبه برای کودکان
وقتی صحبت از سلامت می‌شود یکی از خوراکی‌های مهم ادویه‌ها و به خصوص زردچوبه است. از جمله بیماری‌هایی که زردچوبه می‌تواند در پیشگیری از آن موثر باشد سرطان خون است.  محققان دریافته‌اند مواد غذایی غنی از زردچوبه خطر ابتلای کودکان به سرطان خون را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. سرطان خون رشد غیرطبیعی سلولهای سفید خون یا مغز استخوان است که میتواند به نقاط مختلف بدن راه پیدا کند و سلولهای سالم را نیز از بین ببرد. زردچوبه مانع از جهش سلولها به سمت سرطانی شدن می‌شود و تکثیر سلولهای سرطانی را کاهش می‌دهد. کورکومین از جمله موادی است که در زردچوبه وجود دارد و منجر به رنگ زرد آن می‌شود. اما همه این‌ها به این معنا نیست که از فردا در همه غذاهایی که به فرزندتان میدهید از زردچوبه استفاده کنید. این خوراکی هم مانند هر خوراکی دیگری اگر زیاد استفاده شود میتواند عوارض جانبی به دنبال داشته باشد.
عوارض جانبی زردچوبه در کودکان
زردچوبه از جمله گیاهانی است که هیچ آسیبی به بدن ایجاد نمی‌کند با این حال اختلالات جسمی خاص و شرایطی وجود دارد که در آنها زردچوبه میتواند معکوس عمل کند و نقش تشدید کننده داشته باشد. اگر فرزند شما از هر یک از اختلالات زیر رنج می‌برد باید زردچوبه را با احتیاط مصرف کنید:
در طول عمل جراح
اگر فرزند شما قرار است عمل جراحی انجام دهد پیش از آنکه به او زردچوبه بدهید با پزشک مشورت کنید. شاخ و برگ این گیاه میتواند با توانایی بدن در لخته کردن خون، تداخل ایجاد کرده و روند طبیعی لخته شدن خون را تحت تاثیر قرار دهد.
اختلالات کیسه صفرا
اگر فرزند شما از مشکلات کیسه صفرا رنج می‌برد، استفاده از آن در مقادیر زیاد میتواند شرایط را بدتر کند.
داروهای رقیق کننده خون
اگر فرزند شدما داروهای رقیق کننده خون یا هر نوع داروی ضد پلاکت مصرف میکند بهتر است از دادن زردچوبه به او خودداری کنید.
اسیدیته معده
اگر کودک دچار اسیدیته معده باشد مصرف این ادویه میتواند تولید اسید معده را افزایش داده و مشکل را چند برابر کند.
دیابت
این گیاه میتواند سطح قند خون را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین اگر فرزندتان دچار دیابت است بهتر است از مصرف آن خودداری کنید.
آیا زردچوبه در کل برای کودکان مفید است؟
بله. زردچوبه برای کودکان بی‌خطر است و می‌تواند با بسیاری از بیماری‌ها مقابله کند. با این حال بهتر است در مورد میزان مصرف آن در رژیم غذایی با پزشک مشورت کنید.