index.jpg6

پیشنهاد پزشکان به کسانی که مشکل صرع دارند گوش دادن به آهنگ های موتزارت است!

تحقیقات جدید دانشمندان دانشگاه ایالتی اوهایو نشان می‌دهد، گوش کردن به موسیقی جاز یا آثار موتزارت ممکن است تشنج در بیماران صرعی را متوقف کند.

 این تحقیق نشان داد که بیماران صرعی در مقایسه با افراد عادی که دچار این اختلال نیستند واکنش متفاوتی به موسیقی نشان می دهند.

اسکن های مغزی نشان می دهند که امواج مغزی افراد مبتلا به این اختلال با موسیقی موتزارت یا جان کولترین (نوازنده معروف ساکسیفون) هماهنگ می شود اما با سکوتی مانند آهنگ «33″.4’» (چهار دقیقه و 33 ثانیه) از جان کیج، آهنگساز تجربی آمریکایی هماهنگی ندارد.

دکتر کریستین چاریتون، استادیار علوم اعصاب دانشگاه اوهایو گفت: به عقیده ما موسیقی می تواند به عنوان عاملی خارجی برای کمک به افراد مبتلا به صرع استفاده شود.

وی افزود: این یافته ها ما را غافلگیر کردند. ما این فرضیه را مطرح کردیم که موسیقی در مغز به نحو متفاوتی از سکوت پردازش می شود. ما نمی دانستیم که آیا این موضوع در مبتلایان به صرع نیز همینطور است یا نه.

به گزارش ایسنا، موسیقی شاید نتواند جایگزین درمان فعلی صرع باشد، اما این پژوهش نشان داد موسیقی می تواند عامل جدیدی باشد که در کنار درمان سنتی آن به جلوگیری از بروز تشنج در مبتلایان صرع کمک کند.

حدود یک پنجم موارد صرع، صرع لوبتمپورال هستند که در آن ها تشنج ها ظاهرا از «لوب تمپورال» (گیجگاهی) مغز شروع می شوند. موسیقی نیز در قشر شنوایی همان ناحیه از مغز پردازش می شود.

در این پژوهش، توانایی پردازش موسیقی در مغز افراد مبتلا به صرع و افراد سالم با استفاده از موج نگاری مغز، که در آن الکترودهایی به پوست سر برای شناسایی و ضبط الگوی امواج مغز متصل می شود، با هم مقایسه شد.

نتایج آزمایش از 21 بیمار که از سپتامبر 2012 تا ماه مه 2014 در واحد نظارت صرع در مرکز پزشکی وکسنر در دانشگاه دولتی اوهایو بودند، جمع آوری شد.

محققان الگوی امواج مغزی بیماران را که به شکل زیر به موسیقی و سکوت گوش می کردند، ثبت کردند: ابتدا 10 دقیقه سکوت و بعد از آن به یکی از آهنگ های Sonata in D Major ،Andante Movement II از موتزارت یا My Favorite thing از جان کولترین گوش می کردند، سپس دوباره 10 دقیقه سکوت، بعد به یکی از دو اثر باقیمانده، و در نهایت دوباره به ده دقیقه سکوت گوش می کردند.

در این آزمایش ترتیب موسیقی به شکل تصادفی انتخاب می شد، یعنی بعضی از شرکت کنندگان ابتدا به اثر موتزارت و برخی دیگر ابتدا به اثر جان کولترین گوش می کردند.

این تحقیق، سطوح بالای چشمگیری از فعالیت امواج مغزی را در شرکت کنندگانی که به موسیقی گوش می دادند، شناسایی کرد.

اما فعالیت امواج مغزی، بخصوص در لوب تمپورال، در بیماران صرعی بیشتر از امواج مغزی افراد سالم با موسیقی هماهنگی داشت.

این پژوهش در صد و بیست و سومین مجمع سالانه انجمت روشناسی آمریکا ارائه شد.