10

برخی از افراد دچار بزرگی قلب یا کاردیومگالی هستند که مطالبی مانند درمان کاردیومگالی معرفی کاردیومگالی تشخیص بزرگی قلب علائم در بزرگی قلب را برای شما گذاشته ایم.

کاردیومگالی (Cardiomegaly) یعنی بزرگ شدن قلب. اما برخی  بیماران علاوه بر بزرگی قلب، بیماران هیپرتروفی بطنی دارند. اگر به هر دلیلی بار اضافه‌ای بر قلب وارد شود، این عضو به تدریج بزرگ شده و عوارضی چون نارسایی قلبی، ضربان نامنظم قلب و احتمال افزایش حمله قلبی در فرد مبتلا افزایش می‌یابد.به استثنای افزایش اندازه قلب در اثر ورزش، بقیه انواع بزرگی قلب، غیرطبیعی بوده و نیاز به بررسی کامل دارد. بیشتر این بیماران در گروه سنی ۴۰ تا۸۰ سال قرار دارند. کاردیومگالی بیش از آنکه نام یک بیماری خاص باشد یک علامت بیماریهای مختلف است. فشار خون، بیماری تنگی عروق کرونر و نارسایی قلب و کاردیومیوپاتی ها ( بیماری‌های ماهیچه قلب) ، دریچه‌ای قلب ، بیماری‌های مادرزادی و … در درازمدت می‌توانند موجب بزرگی قلب شوند.شایعترین دلیل کاردیومگالی نارسایی قلب (ایسکمیک یا غیر ایسکمیک )  است  ولی نارسایی یا تنگی دریجه ای مثل نارسایی دریچه آئورت  یا میترال  و نقائص دیواره بین بطنی یا بین دهلیزی نیز می‌تواند موجب کاردیومگالی شود . در برخی انواع  کاردیومیوپاتی ها  و نیزبیماری های ارتشاحی قلب مثل  هموکروماتوز، آنمی، چاقی، شاگاس، تالاسمی ماژور، دیفتری، پرکاری تیروئید، آمیلوئیدوز، کم خونی سلول داسی شکل، بیماری کاوازاکی، سندرم ترنر، پریکاردیال افیوژن و … نیز کاردیومگالی دیده می‌شود.

علائم در بزرگی قلب:

علائم بیماران بسته به علت بیماری متفاوت است. در اوایل ، برخی  موارد بدون علامت هستند مثلا اکثر بیماری‌های دریچه‌ای و مادرزادی قلب، قبل از بزرگ شدن قابل توجه قلب فاقد علائم هستند.شایعترین شکایت بیماران  درد سینه ، تنگی نفس  یا تپش قلب می‌باشد.  هرچند که این علائم اختصاصی نبوده و در سایر انواع بیماری‌های قلبی ریوی و… نیز ممکن است بروز کنند. در اشکال خفیف بیماری و بزرگ شدن قلب، نشانه‌ها ممکن است تنها در صورت انجام فعالیت بدنی  ذکر شود ولی در اشکال شدیدتر بیماری و بزرگ شدن قلب این علائم  حتی  در هنگام استراحت نیز ظاهر شوند.

تشخیص بزرگی قلب 

عکسبرداری از قفسه سینه یکی از راه‌های معمول تشخیص بیماری می‌باشد،  در رادیوگرافی قفسه سینه قلب بزرگ شده که بیش از پنجاه درصد عرض قفسه سینه را گرفته است گزارش می شود. در نوار قلب (الکتروکاردیوگرافی)  معمولاً افزایش ولتاژ نوار قلبی با انحراف محور قلب به چپ را داریم .  اما بهترین راه برای ارزیابی بزرگی قلب، اکوکاردیوگرافی   است.با توجه به این‌که اکوکاردیوگرافی  به طور مستقیم، اندازه و ضخامت عضله قلب را در هر حفره نشان داده و عملکرد قلب نیز تعیین می شود، استفاده از آن در تصمیم‌گیری پزشک برای درمان بزرگی قلب، کلیدی بوده و بسیار حایز اهمیت است.

درمان:

درمان بر اساس بیماری زمینه‌است . کنترل و حذف بیماری‌های زمینه‌ای نظیر فشار خون بهترین راه برای پیشگیری از تشدید بزرگی قلب  و نیز درمان  کاردیومگالی است، علاوه بر این با تجویز داروهایی  مدر که موجب خارج شدن مایع اضافی بدن می‌شوند یا دیگوکسین یا سایر داروهایی  که در تقویت پمپاژ قلبی موثرند، می‌توان باعث بهبود علائم این بیماری شود.

منبع: قلب