boy-sweating
آیا عرق کردن سودی هم به ما می رساند و مفیدترین خاصیت های آن کدامند؟

فواید عرق کردن

۱- افزایش هورمون‌های شادی
زمانی که زیاد عرق می‌کنید مغز شما مقدار بیشتری آنزیم آندروفین ترشح می‌کند. این آنزیم مسوول حس شادی شماست. اگر عرق کنید میزان هورمون شادی افزایش می‌یابد و همین امر باعث می‌شود که شاد و خوشحال باشید و حس و حال خوبی داشته باشید.

۲- تسکین‌دهنده درد
هورمون آندروفین تنها مسوول شادی ما نیست و در اصل حکم مسکن را دارد و به اندازه مورفین می‌تواند تاثیرگذار باشد. بنابراین اگر به اندازه کافی عرق کنید مغزتان به روش‌های مختلف درد را تشخیص می‌دهد و از آن می‌کاهد پس دانستن این نکته حس ناخوشایند عرق کردن را برای ما قابل تحمل می‌کند.

۳- نابودکننده سموم و پاک کننده پوست بدن
بدن ما همانند یک ماشین پیچیده عمل می‌کند که می‌تواند خود را از هر گونه سموم پاک کند عرق کردن به این فرایند کمک می‌کند. بنابراین بدن با عرق کردن از هر گونه مواد مضر، نمک، کلسترول و الکل پاک می‌شود. همچنین مواد سمی را که منافذ پوست را مسدود می‌کنند از بین می‌برد.

۴- از سرماخوردگی و سایر بیماری‌ها در امانید
عرق بدن حاوی پپتیدهای ضدمیکروبی است که باکتری‌های مضر، قارچ و ویروس‌ها را از بین می‌برد. حتی بعضی از دانشمندان اعتقاد دارند که مواد شیمیایی موجود در عرق از آنتی‌بیوتیک‌ها نیز قوی‌ترند. چرا که باکتری عامل بیماری قادر نیست که به سرعت خود را در برابر مواد شیمیایی موجود در عرق مقاوم کند.

۵- خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می‌دهد
اگر همیشه عرق کنید نمک اضافی از بدن خارج شده و کلسیم در استخوان‌ها باقی می‌ماند. پس عرق کردن مانع ورود نمک و کلسیم به کلیه‌ها می‌شود در نتیجه این مواد در کلیه‌ها رسوب نکرده و سنگ کلیه تشکیل نمی‌شود.